دارونما چیست و چگونه عمل می کند؟

نویسنده مریم اکرامیان

کشف دارونما

اولین بار پزشک بریتانیایی، به نام جان هایگارت، برای درمان برخی بیماران از دو میله استفاده کرده و به آنها می‌گفت که با آن میله‌های فلزی بیماری را از بدن آنها بیرون می‌کشد. پس از چندی از هر ۵ بیمار، ۴ نفر عنوان کردند که بیماری آنها درمان شده است. او کتابی در این زمینه منتشر کرد. از آن زمان دانشمندان روی دارونماها(داروها بدون هیچ اثر درمانی) تحقیقات زیادی انجام دادند.

در سال ۲۰۱۴  به سرپرستی Kaptchuk و منتشر شده در Science Translational Medicine آزمایشی انجام شد و به دو گروه مبتلا به میگرن، به یک گروه دارو و به گروه دوم دارونما داده شد و با نهایت تعجب ۵۰% بهبودی در گروه دوم حاصل شد. حتی در برخی تحقیقات بیمارانی که دارونما به جای دارو به انها داده شده بود، عوارض جانبی دارو را هم گزارش کرده‌اند.

پروفسور تد كاپچوك در بررسی اثر دارونماها از دانشگاه هاروارد، مي گويد: "اثر دارونما براساس تفكر مثبت است، اعتقاد بر اينكه این روش درماني اثر دارد. اين امر در مورد ايجاد ارتباط قوي بين مغز و بدن و نحوه كار آنها با هم است." 

دارونما کلسترول شما را کاهش نمی دهد و تومور را کوچک نمی کند. اما، دارونما ها به کاهش علائمی که توسط مغز تعدیل می شوند مانند کاهش درد کمک می کنند.

پروفسور کپچوک می گوید:

"دارونما ممکن است باعث احساس بهتری در شما باشد، اما شما را درمان نمی کند اما به اثبات رسیده است که آنها برای بیماریهایی مانند کنترل درد، بی خوابی مرتبط با استرس و عوارض جانبی درمان سرطان مانند خستگی و حالت تهوع بسیار موثر هستند."

دارونما نمی تواند بیماری ها را درمان کند، اما تحقیقات نشان می دهد که در برخی از افراد علائم ذهنی مانند درد، حالت تهوع، اضطراب و خستگی را تسکین می دهند.

برای اینکه دارونما اثر داشته باشد شما باید باور داشته باشید که داروی واقعی مصرف میکنید اما دلیل اصلی که بیشتر پزشکان به شما یک قرص دروغین به عنوان داروی معجزه آور نمیدهند. این است که فریب دادن بیمار را از روی عمد، از نظر اخلاقی کار درستی نمی دانند.

آیا دارونماها موثرند؟

برای سالها، مطالعه ی اثر دارونماها نشانه شکست محسوب می شد. در آزمایشات بالینی از دارونما برای بررسی اثربخشی درمانها استفاده می شود و یا  در مطالعات دارویی استفاده می شد. به عنوان مثال، افراد در یک گروه داروی آزمایش شده را دریافت می کنند، در حالی که دیگران داروی جعلی یا دارونما دریافت می کنند که فکر می کنند داروی واقعی است. 

دانشمندان نتیجه گرفته اند که واکنش به دارونما اثبات نمی کند که یک اثر خاص درمانی دارد، بلکه ممکن است مکانیسم غیر دارویی وجود داشته باشد.

دارونما چگونه عمل می کند؟

نحوه عملکرد دارونما هنوز کاملاً شناخته نشده است، اما شامل یک واکنش پیچیده عصبی زیست شناختی است که شامل مواردی از افزایش ترشح انتقال دهنده های عصبی مانند اندورفین و دوپامین و فعالیت بیشتر در برخی مناطق مغزی مرتبط با خلق و خو، واکنش های عاطفی و خودآگاهی است. همه این موارد می توانند در شما فرآیند درمان را ایجاد کنند. کپچوک می گوید: "اثر دارونما راهی است که مغز شما می تواند به بدن بگوید برای احساس بهتر چه چیزی لازم دارد."

اما دارونما خود به تنهایی بر درک مغز تاثیر ندارند بلکه رفتن پیش پزشک، لباس سفید او و روند خود درمان همه اینها می تواند تأثیرعمیقی در درک بدن از علائم داشته باشد زیرا شما احساس می کنید مورد توجه و مراقبت قرار می گیرید. 

به خودتان دارونما بدهید

اثربخشی دارونماها اغلب به دلیل اینست که از واقعی نبودن دارو خبر نداریم . اما اگر بدانید که دارونما دریافت می کنید چه اتفاقی می افتد؟

محققان حدس می زنند نیرویی فراتر از اینکه چون تصور می‌کنید قرص می‌خورید، حالتان بهتر می شود، وجود دارد. كاپچوك می گوید: " مراسم مصرف دارو خود به عنوان یك اثر مثبت بهبود دهنده است حتی اگر بدانید که آن دارو نیست، این عمل باعث می شود که مغز تصور کند در حال بهبودی و درمان است."

داشتن زندگی سالم، تغذیه مناسب، ورزش، یوگا، اوقات فراغت اجتماعی و مدیتیشن همان عوامل تاثیرگذار دارونماها را در بدن ایجاد میکند.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
علت سردرد های عصبی چیست؟
یکی از روش های موثر در درمان سردردهای عصبی شناخت علل و تلاش برای رفع عوامل آزاردهنده است. معمولا اضطراب و استرس، احساس ترس، نگرانی های فروخورده و ناراحتی هایی که بیان نمی شوند منجر به فشار روانی و بروز علائم جسمانی مثل سردردهای عصبی می شوند. بنابراین سردردهای عصبی نوعی بیماری روان تنی هستند که عاملی روانی موجب ایجاد آن ها شده است. یکی از راه های موثر و مفید برای مقابله با این دردها بالا بردن قوا و توان ذهنی است و رفع کردن مواردی که در بالا ذکر شد،میتوانید از کیلنیک های استرس و عصبانیت جهت درمان خود مشاوره بگیرید.
مطالب مرتبط
نکات مهم هنگام مصرف داروها
مواد غذایی که نباید با دارو مصرف شوند؟
چگونه داروهای فشارخون را کم کنیم؟
انواع سردرد
سردرد میگرنی چیست؟
داروی دومپریدون ؛ یک ضد تهوع
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان