پیش بینی رنگ موی جنین

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

بسیاری از خانم ها و آقایان به محض این که متوجه می شوند که فرزندی در راه دارند، احتمالاً رویای تولد او را در سر می پرورانند و به این فکر می کنند که فرزندشان چه شکلی خواهد بود؟

رنگ چشم، رنگ مو و مدل موی او چه خواهد بود؟ اصلا چه زمانی و چجوری رنگ موی او مشخص می شود؟ هلیکس در این مقاله به نحوه و زمان تعیین رنگ موی جنین می پردازد. با ما همراه باشید.

تعیین رنگ و مدل مو بیش تر بر عهده ی دسته ای از ژن های خاص در بدن است و آن ها هستند که دستور می دهند که موی یک شخص بور، قرمز، مشکی و یا قهوه ای باشد. لازم به ذکر است که در حین بارداری نمی توان رنگ مو را تشخیص داد و برای اطمینان از آن باید زمان بگذرد و نوزاد به دنیا بیاید.

چه زمانی رنگ موی جنین مشخص می شود؟

 تمامی صفات جنین از جمله رنگ مو وچشم، دقیقا هنگام لقاح تنظیم می شود. هنگامی که اسپرم با تخمک روبرو می شود به یک زایگوت (سلول تخم یا همان نطفه ) تبدیل می گردد، و به طور معمول ۴۶ کروموزوم دریافت می کند که ۲۳ عدد آن را از زن ( مادر) و ۲۳ عدد آن را از مرد ( پدر) می گیرد. تمام صفات ژنتیکی کودک شما مانند رنگ مو، رنگ چشم، جنسیت و ... در این مرحله مشخص  و قفل می شوند، به این معنی که دیگر نمی توان تغییری در آن ها ایجاد کرد. جالب تر این که هر مجموعه کروموزومی که والدین به فرزندان خود منتقل می کنند کاملاً منحصر به فرد است. یعنی چه ؟ یعنی این که بعضی از کودکان بیشتر شبیه به مادرشان می شوند و بقیه ی آن ها به پدران خود شباهت دارند.

هر کودک مجموعه ای منحصر به فرد از ژنهای پدر و مادر را به ارث می برد، برای همین تشخیص اینکه کودک از لحاظ ظاهری بیشتر شبیه پدر می شود یا مادر، مشکل است.

ژنتیک انسان

هر یک از ژن های انسان از آلل هایی تشکیل شده است. برخی صفات بر صفات دیگر غالب هستند. مثلا در رنگ مو، آلل های غالب باعث به وجود آمدن موهای تیره می شوند، در حالی که آلل های مغلوب در تولید سایه های روشن تری از رنگ مو نقش دارند. وقتی ژن ها به هم می رسند، بیان حاصل از آن ها، فنوتیپ ( ویژگی فیزیکی یا ظاهری ) منحصر به فرد کودک شما را می سازد. بیش تر مردم پس از فهمیدن مفهوم غالب یا مغلوب بودن رنگ ها، تصور می کنند که اگر یکی از والدین موهای بلوند و دیگری موهای قهوه ای داشته باشد، آلل مغلوب (رنگ بلوند) از بین می رود و غالب (قهوه ای) پیروز می شود. اما باید بدانند که رنگ موی بلوند در این مثال فقط در حالت نهفته باقی می ماند. هرچند در پاره ای از موارد ممکن است در موی کودک، قسمتی از موهایش به رنگ روشن تر در بیاید که نشان از تلاش آلل موی بلوند برای بروز می باشد. در حالت کلی از آن جا که چندین آلل در حال رقابت با هم هستند، طیف کاملی از رنگ مو برای بروز در بچه ها وجود دارد.

پاسخ به این که کودک شما چه رنگ مویی خواهد داشت خیلی ساده نیست. این ویژگی مانند تمام صفات ظاهری دیگر، از قبل در DNA فرزند شما مشخص و کد گذاری شده است. اما مدتی طول می کشد تا کاملاً تثبیت و نهایی بشود .

رنگدانه های ایجاد رنگ مو

میزان و نوع رنگدانه در موهای افراد و نحوه توزیع آن در ایجاد رنگ مو ها موثر می باشد. جالب تر این که مقدار رنگدانه، تراکم و همچنین توزیع آن در موی هر شخص می تواند با گذشت زمان تغییر کند و تکامل یابد.

دو رنگ دانه در موی انسان وجود دارد:

  1. یو ملانین که مسئول تناژ های قهوه ای و سیاه است .
  2. فو ملانین که مسئول ایجاد طیف رنگ قرمز است .

موهای کودکان در مقابل موهای بزرگسالان

اگر تصاویر قدیمی کودک خود را مرور کرده باشید، ممکن است متوجه شوید که او در سنین پایین تر خود، دارای موهایی روشن یا تیره تر بوده و طی گذشت زمان این رنگ تغییر کرده است. این وضعیت در اثر میزان رنگدانه های موجود در مو ایجاد خواهد شد.

آلبینیسم یا زالی چیست؟

نوزادانی که با آلبینیسم متولد شده اند یا اصطلاحا زال هستند، ممکن است در مو، پوست و چشم های خود رنگدانه ای کمی داشته یا اصلاً نداشته باشند. این بیماری در اثر جهش های ژنی ایجاد می شود. چندین نوع از آلبینیسم وجود دارد که از طرق مختلف بر روی افراد تأثیر می گذارد. بسیاری از بچه های مبتلا به زالی، با موهای سفید یا بسیار روشن متولد می شوند، هرچند طیف وسیعی از رنگ ها ممکن است در پوست و چشم و موی آن ها دیده شود.

نوزادانی که به دلیل جهش ژنی بدون رنگدانه یا با رنگدانه کمی بدنیا می آیند، به آنها اصطلاحا زال گفته می شود. این افراد ممکن است دچار مشکلات بینایی و یا حساسیت به آفتاب شوند.

این وضعیت می تواند باعث مشکلات بینایی و حساسیت به آفتاب در این افراد گردد. اگرچه برخی از کودکان با موهای بلوند بسیار روشن به دنیا می آیند، اما اکثر کودکان مبتلا به آلبینیسم به طور معمول مژه و ابروهای سفید نیز دارند. آلبینیسم یک بیماری ارثی است که وقتی هر دو والد، ناقل ژن های معیوب و مخصوصی باشند، ممکن است این بیماری را به فرزندشان منتقل نمایند. 

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سرطان چگونه بوجود می آید؟
حقایق جالب در مورد زبان و جوانه چشایی
چرا رنگ پوست مردم جهان متفاوت است؟
چرا مردها نوک سینه دارند؟
یائسگی مردان
سندرم های عجیب روانی
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟