ٍهوش هیجانی(EQ) زنان بالاتر است یا مردان؟

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

تلاش برای مقایسه هوش و جنسیت به طور معمول در بحث های خودمانی و رسمی بسیار رایج است. هلیکس در این مقاله به طرح و بررسی جدید ترین گزارشات منابع معتبر در مورد هوش هیجانی و مقایسه ی میزان آن بین زن و مرد می پردازد.

با وجود چندین دهه تحقیق مشخص و ثابت شده است که زن و مرد بدون شک، از نظر هوش عمومی (IQ) با یکدیگر برابر هستند، اما در مورد هوش هیجانی (EQ) چنین نیست. تفاوت‌های ظریف و نه چندان بزرگی، در میزان بیان و درک احساسات زنان و مردان وجود دارد که بهتر است مورد بررسی واقع شوند. تحقیقات بسیاری نشان می دهد که هوش هیجانی (EQ) برای داشتن عملکرد موفق حیاتی است. ۵۸٪ از بازدهی مفید در انواع مشاغل، در احاطه ی هوش هیجانی می باشد. همچنین ۹۰٪ از موفق ترین افراد دنیا دارای EQ بالا هستند. یک موسسه‌ی علمی، هوش هیجانی بیش از یک میلیون نفر را مورد آزمایش قرار داد و مشخص کرد که زنان در میزان EQ برتری نسبی به مردان دارند. هرچند که مجموعه نمرات EQ خانم ها فقط چند امتیاز بیشتر از مردان شد، اما این نتیجه دارای یک تفاوت آماری معنی دار است که نشان می دهد زنان مهارت بیشتری در استفاده از احساساتشان دارند.

پارامترهای اندازه گیری EQ یا هوش هیجانی

برای فهمیدن اینکه چرا زنان در EQ امتیاز بالاتری نسبت به مردان کسب کردند، باید نمرات اکتسابی آن ها را در هر چهار مهارت هوش هیجانی بررسی نماییم. این ۴ مهارت به قرار زیر هستند:

۱. خودآگاهی

خودآگاهی به این معنی است که شما احساسات خود را در لحظه به خوبی درک می کنید، همچنین بر گرایش های خود کاملا واقف هستید، افراد و موقعیت‌هایی که با آن ها روبه رو می شوید و مسائلی که باعث تحریک عصبی یا هیجانی شما شوند را به خوبی اداره می کنید. در مسئله ی خود آگاهی، امتیازات زن و مرد کاملاً با هم برابر است. مردم اغلب تصور می کنند که مردان با احساسات خود سازگاری لازم را ندارند و یا آن ها را درک نمی کنند. پر واضح است که اینطور نیست. چرا که، مردان نیز احساسات دارند و آن را درک می کنند اما بیش تر به امید آن که از پاسخگویی و درگیر شدن با این موارد فرار کنند، وانمود می کنند که هیچ گونه آگاهی یا درکی از احساسات خود ندارند. اما امروزه ما می دانیم که این چنین نیست.

۲. خودمدیریتی

خود مدیریتی همان کاری است که وقتی احساساتی می شوید فعالیت‌هایی را تحت تاثیر آن انجام می دهید. از آنجا که نمی توانید احساسات را نا دیده بگیرید، خود مدیریتی موثر، مستلزم هدایت احساسات خود در هنگام احساساتی شدن، به سمت بروز رفتار منطقی است که عمیقا می‌خواهید داشته باشید. این مورد یکی از موردهایی است که مردان در آن از زنان پیشی گرفته اند. در مورد خود مدیریتی، معمولاً از مردان انتظار می رود که از نظر منطقی "قوی" تر باشند و احساسات خود را کنترل کنند، همین موضوع می تواند توضیح دهد که چرا آن ها در این مورد کمی از زنان سبقت می گیرند.

۳. آگاهی اجتماعی

آگاهی اجتماعی این است که شما به خوبی احساسات و تجربه افراد دیگر را درک می کنید. این مورد، نیاز به توانایی هماهنگی با زبان بدن و سایر سیگنال‌های دیگر دارد، زیرا معمولاً مردم به زبان نمی آورند که چه اتفاقاتی برایشان می افتد. زنان با اختلاف بسیار زیاد (از نظر آماری) در این مهارت از مردان پیشی می گیرند. خانم ها را از کودکی (به طور غیر عمدی) برای این مهارت تربیت می کنند، دقیقا برعکس مردان. درست یا غلط، عام از زنان انتظار دارد که از افراد دیگر مراقبت کنند(برای این کار تشویق نیز می شوند). این امر در جهت ارتقا آگاهی اجتماعی، به آنها برتری می بخشد. 

۴. مدیریت روابط

مدیریت روابط اوج هوش هیجانی است. این امر مستلزم این است که شما هنگام تعامل با سایر افراد، از خودآگاهی، خود مدیریتی و آگاهی اجتماعی به طور هماهنگ استفاده کنید تا روابط خود را بهبود بخشید. تا زمانی که احساسات خود را درک نکنید، احساسات خود را نشان ندهید و از این دانش برای تنظیم رویکردهای خود استفاده نکنید، نمی توانید امیدوار باشید که بهره کافی و لازم را از ارتباط با دیگران ببرید. بنا به دلایلی که در بخش آگاهی اجتماعی در بالا توضیح داده شد، زنان از نظر مدیریت روابط، قدرت کمی دارند.

چرا هوش هیجانی زنان بیشتر است؟

یک مطالعه  Korn Ferry / Hay House که در سال ۲۰۱۶ انجام شده است نشان می دهد که زنان در تمام گروه‌های هوش هیجانی امتیازات بالاتری نسبت به مردان کسب کرده اند. همه داده ها نشان می دهد که کسانی که بالاترین امتیاز هوش هیجانی و اجتماعی را دارند، موثرترین رهبران سازمان ها هستند، زیرا آنها می توانند بر دیگران تأثیر بگذارند، به خوبی مشکلات را مدیریت کنند و افراد خود را رشد دهند.

چگونه زنان می توانند از مهارت های خود برای رسیدن به موقعیت های رهبری استفاده کنند؟

در مطالعه ذکر شده در بالا ، داده ها از ۵۵،۰۰۰ متخصص در ۹۰ کشور از ۲۰۱۱-۲۰۱۵ و در تمام سطوح مدیریت جمع آوری شده است. این نشان داد که زنان در مقایسه با مردان از نظر خودآگاهی و همدلی، بالاترین امتیاز را کسب می کنند. همچنین زنان همچنین در زمینه مربیگری، تأثیرگذاری، کار تیمی و سازگاری امتیازات بالاتری را کسب کردند. تنها مولفه ای که مردان بر اساس آن به طور مساوی، نه بالاتر از زنان،امتیاز کسب کردند، خود کنترلی بود. این در حالی که این مورد مردان هنوز بسیار بیشتر از زنان در پست های رهبری در هیئت مدیره هستند.

افزایش هوش هیجانی در محیط کار

هوش هیجانی مزیت قابل توجهی برای زنان به خصوص در محل کار دارد. چه زن و چه مرد باشید، فقط به میزان بالای EQ دل نبندید. EQ یک مهارت انعطاف پذیر است که با تلاش می توانید آن را بهبود ببخشید. برای این منظور، چند کار وجود دارد که می توانید برای بهبود EQ خود انجام دهید:

محدود کردن مصرف کافئین

نوشیدن بیش از حد کافئین باعث ترشح آدرنالین که منبع پاسخ های جنگ یا گریز و هیجان در بدن است، می شود. مکانیزم جنگ یا گریز تفکر منطقی را به نفع پاسخ سریعتر برای اطمینان از بقا دور می کند. وقتی کافئین مغز و بدن شما را بیش از حد در حالت استرس قرار می دهد، احساسات شما بر رفتارتان غلبه می کند. افراد با EQ بالا می دانند که مصرف کافئین برای آنها و هوش هیجانیشان دردسر ساز است.

داشتن خواب کافی و مناسب

بیان اهمیت خواب کافی برای افزایش هوش هیجانی دشوار است. هنگام خواب، مغز پروتئین‌های سمی را از سلول های عصبی خود که محصولات جانبی فعالیت عصبی هنگام بیداری هستند حذف می کند. متأسفانه، مغز شما می تواند آنها را فقط در ازای خواب کافی حذف کند. بنابراین وقتی خواب کافی ندارید، پروتئین‌های سمی در سلول های مغز شما باقی می مانند و با ایجاد اختلال در توانایی تفکر باعث مشکلات زیادی می شوند. نداشتن خواب کافی باعث نقص در عملکرد طبیعی مغز شما می شود و در پردازش اطلاعات، حل مشکلات، میزان خلاقیت و سطح استرس و بروز واکنش‌های احساسی اختلال می کند. افراد با EQ بالا می دانند که وقتی خواب کافی ندارند، کنترل بر خود، توجه و حافظه آن ها کاهش می یابد. بنابراین، آنها خواب کافی و به موقع را در اولویت اصلی خود قرار می دهند.

انرژی منفی را از خود دور کنید.

هر چقدر بیشتر به تفکرات منفی و مسموم بپردازید، بیشتر دچار اذیت می شوید و به آنها قدرت زیادی می دهید که این موضوع به مرور تاثیر چشمگیری بر روی فعالیت‌های مغزی شما خواهد گذاشت.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
IQ مهتر است یا EQ؟
تفاوت مغز زن و مرد
سرطان چگونه بوجود می آید؟
حقایق جالب در مورد زبان و جوانه چشایی
چرا رنگ پوست مردم جهان متفاوت است؟
چرا مردها نوک سینه دارند؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان