درمان خانگی کمردرد

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

۸۰٪ از افراد در برخی از مواقع دچار کمردرد می شوند، اما روش هایی برای تسکین این درد وجود دارد.

با ورود افراد به دوره میانسالی، احتمال کمردرد بیشتر می شود. در واقع طبق گزارش ها، کمر درد در هر مرحله از زندگی در حدود چهار نفر از هر پنج آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد و زنان و مردان را نیز به یک میزان تحت تأثیر قرار می دهد.

سن اغلب مقصر است. با گذشت زمان، استخوان ها و مفاصل در کمر شما شروع به تغییر می کنند. دیسک های ستون فقرات شما فرسوده و گاهی تکه تکه می شوند. این تغییرات گاهی باعث درد می شود.

علت دیگر کمردرد، اگرچه کمتر رایج است، فتق دیسک است.

بیشتر موارد کمردرد ناشی از کشیدگی عضلات یا پیچ خوردگی ناشی از کار کردن بیش از حد، فعالیت غیر عادی، بلند کردن اجسام سنگین و یا تصادف است. در بیشتر موارد، بهترین حرکت این است که صبر کنید و ببینید آیا درد به خودی خود برطرف می شود یا خیر. اگر بعد از سه تا چهار روز درد بهبود پیدا نکرد، وقت آن است که به یک دکتر مراجعه کنید.

بسته به علت کمر درد و شدت آن، ممکن است بتوانید چند روش درمانی برای کمردرد را امتحان کنید تا شاید درد شما تا زمان بازگشت کمر به حالت طبیعی کاهش یابد. در اینجا چندین گزینه برای امتحان کردن وجود دارد:

سرما و گرما درمانی کمردرد

بلافاصله پس از آسیب دیدگی کمر از کمپرس سرد یا کیسه یخ استفاده کنید، نه از گرما  زیرا این امر می تواند با بی حس کردن درد را کاهش داده و از تورم جلوگیری کرده و یا حداقل آن را کاهش دهد. اگر چه حدود ۴۸ ساعت پس از شروع کمردرد، قرار دادن پد های گرم کننده یا بطری آب گرم بر محل درد می تواند مفید باشد. گرما باعث تسکین و شل شدن عضلات دردناک شده و جریان خون را افزایش می دهد، که به روند بهبودی کمک می کند. به خاطر داشته باشید که گرما درمانی فقط برای هفته اول مفید است.

استراحت محدود در تختخواب برای بهبود درد کمر

برخلاف تصور عموم، استراحت مداوم در رختخواب برای درمان کمردرد دیگر توصیه نمی شود. پزشکان معتقدند بهتر است که به حرکت ادامه دهید، تا عضلات شما سفت نشوند. البته استراحت در رختخواب خصوصا  اگر درد شما آنقدر شدید باشد که نشستن یا ایستادن شما را آزار می دهد، مفید است، اما سعی کنید آن را به چند ساعت در یک زمان محدود کرده و بیش از یک یا دو روز به این کار ادامه دهید.

فعالیت بدنی

علاوه بر تقویت عضلات، افرادی که برای درمان کمردرد ورزش می کنند، وضعیت خلق و خوی بهتری داشته و نیاز کمتری به داروهای ضد درد دارند. برای تهیه یک برنامه ورزشی با پزشک خود و متخصص طب ورزشی صحبت کنید. یک برنامه خوب معمولاً شامل سه شکل اصلی ورزش است: فعالیت هوازی، تمرینات قدرتی و تمرینات انعطاف پذیری.

درمان های مکمل برای کمردرد

انواع مختلفی از درمان های تکمیلی ممکن است برای تسکین کمردرد مفید باشند. شامل:

  • طب سوزنی
  • دستکاری ستون فقرات توسط متخصصان کایروپراکتیک 
  • ماساژ درمانی
  • درمان های حرکتی، مانند یوگا و تای چی

دارودرمانی کمردرد

انتخاب دارو بر اساس شرح حال پزشکی هر فرد و با توجه به نظر پزشک تعیین می شود. 

  • استفاده از داروهای ضد التهاب
  • داروهای تسکین دهنده درد
  • شل کننده های عضلانی
  • داروهای استروئیدی

درمان کمردرد با فیزیوتراپی

نشان داده شده است که فیزیوتراپی و تمرینات در درمان کمردرد مزمن بسیار موثر است.

درمان کمردرد با جراحی ستون فقرات

اغلب اوقات، کمر درد با گذشت زمان و درمان هایی که در بالا توضیح داده شد، بهبود می یابد. با این حال، در نهایت برخی از بیماران برای بهبود وضعیت خود به جراحی نیاز دارند.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
درمان کمر درد با حرکات ورزشی
علت و درمان کمردرد چیست؟
علت کمردرد در بارداری چیست؟
خوابیدن صحیح برای کاهش کمردرد
رابطه جنسی بعد از عمل دیسک کمر
مراقبت بعد از عمل دیسک کمر
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟