چرا از بوی بنزین خوشمان می آید؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

برخی افراد بوی بنزین را دلپذیر می دانند، به احتمال زیاد افرادی هم بوی بنزین را تهوع آور می دانند. اما چرا برخی بوی بنزین را دوست دارند؟

بنزین از اجزای زیادی مانند ترکیبات یخ‌زدا، روان‌کننده، مواد ضد‌زنگ و صدها نوع هیدروکربن مانند بوتان، پنتان، ای زوپنتان و بنزن، اتیل‌بنزن، تولوئن و زایلن تشکیل شده است. از بین تمام این ترکیبات موجود در بنزین، بنزن یکی از عوامل ایجاد بوی گاز، بنزین است.

بنزن برای افزایش سطح اکتان به بنزین اضافه می شود که باعث بهبود عملکرد موتور و بازده سوخت می شود. بنزن بوی طبیعی شیرینی دارد که بیشتر بینی ها به آن حساسیت خاصی دارند. آنقدر تند است که اگر انسان تنها در هوایی که  ۱ قسمت در میلیون از آن در هوا باشد تنفس کند، آنرا تشخیص می دهد. همچنین به سرعت تبخیر می شود؛ شما می توانید یک ظرف بنزن در وسط اتاق قرار دهید و سریع بخارات آن را استشمام کنید.

علاقه به بوی بنزین طبیعی است؟

در واقع دوست داشتن بوی بنزن چندان عجیب نیست. در طول دهه ۱۸۰۰ و اوایل دهه ۱۹۰۰ بنزن به اسپری بعد از اصلاح افزوده شد تا عطر و بویی شیرین به این محصولات بدهد. همچنین از آن به عنوان حلال قهوه بدون کافئین استفاده شد. اما این موارد استفاده مدت زیادی دوام نیاوردند چون؛ بنزن یک ماده سرطان زا شناخته شده است و در صورت استنشاق در غلظت های زیاد یا قرار گرفتن در معرض طولانی مدت خطرناک است. اگرچه ممکن است رایحه آن را دوست داشته باشید، اما قطعاً باید از بو کردن آن خودداری کنید.

علت علاقه به بوی بنزین چیست؟

خوب، اما چرا مردم بوی چنین ماده شیمیایی خطرناکی را دوست دارند. در حالی که علم در مورد این موضوع به نتیجه نهایی نرسیده است، اما دو تئوری اصلی را محتمل می داند؟

۱. بنزین باعث تداعی شدن خاطرات می شود:

بینی ما اگر رایحه ای آشنا به خود بگیرد، می تواند خاطرات زنده و قدرتمندی را تداعی کند. بوی سوزن های کاج ممکن است شما را به اردوی تابستانی برگرداند ، بوی کباب شما را برای تعطیلات به یاد خانه مادربزرگ می برد. این ارتباط قدرتمند بین رایحه و حافظه را بعضی اوقات پدیده پروست می نامند، اشاره ای به نویسنده فرانسوی مارسل پروست، که با فصاحت خاطره ای قوی از کودکی را که با بوی بیسکویت مادرلین آغشته به چای برانگیخته شده است، توصیف می کند.

.

بو تنها حسی است که قبل از رسیدن به مغز قدامی از تالاموس عبور نمی کند. تالاموس به عنوان یک سوئیچ اپراتور از نوع عمل می کند، ورودی های حسی چشم، گوش، زبان و لمس ما را به قسمت های راست مغز متصل می کند تا بتوانیم آنها را ثبت و درک کنیم. اما بوها به طور مستقیم به مغز ما می رسند و این فرایند را دور می زنند. علاوه بر این، دسته اعصابی که مولکولهای معطر، پیاز بویایی را تشخیص می دهد، دارای چگالی زیادی از اتصالات نزدیک آمیگدال و هیپوکامپ است که به ترتیب در پاسخ احساسی و تشکیل حافظه نقش دارند. به همین دلیل بوها باعث می شوند که مغز ما خاطرات قوی، برجسته از نظر عاطفی و در سطح ناخودآگاه ایجاد می کنند.

بو برخلاف حواس دیگرمثل چشایی و ... که از تالاموس و بعد به مغز میروند، بو خود مستقیما به مغز متصل است و منجر به پاسخ احساسی و تشکیل خاطره با استشمام بوی خاص در مغز ما می گردد.

ممکن است ما یک حافظه قدرتمند و دلپذیر ایجاد کرده باشیم که به بوی بنزین یا به طور خاص بنزین متصل باشد. شاید مغز شما بوی بنزین را با خاطرات خوش دوران کودکی، تعطیلات تابستانی، بیرون رفتن با قایق موتوری، دوچرخه سواری در کنار جاده روستایی از کودکی یا گذراندن وقت خود در گاراژ هنگامی که پدر روی ماشین کار می کرد، ربط می دهد. و با استشمام بوی بنزین، باعث ایجاد احساس نوستالژیکی در ارتباط با یک خاطره برجسته شود.

۲. بنزین مسیر مزولیمبیک را فعال می کند:

نظریه دیگر بیشتر بر روی تأثیر فیزیکی بنزن بر روی گیرنده های عصبی که بو را تشخیص می دهند، متمرکز است. هنگام استنشاق بنزن و سایر هیدروکربن ها اثر سرکوب کنندگی بر روی سیستم عصبی دارند که منجر به ایجاد یک احساس سرخوشی موقتی می شود. این یک احساس لذت بخش ایجاد می کند که بی شباهت به الکل یا تعداد زیادی از داروهای دیگر نیست.

این به این دلیل است که روند بیولوژیکی بی حسی اعصاب شما مسیر مزولمبیک را فعال می کند، همچنین به عنوان مسیر پاداش مغز شناخته می شود. هرگاه اعصاب بویایی شما به بوی بنزن برخورد کند، سیستم مزولیمبیک دوپامین زیادی آزاد می کند. در واقع مغز شما به شما می گوید، "بله، این خوب است. بیشتر از این کارها را بکنید. "

مسیر مزولیمبیک، یکی از نقش های کلیدی در عصب شناسی اعتیاد است. اعتیاد به مسائل جنسی، بازی های ویدیویی، مواد مخدر یا بنزین، این مسیر در مغز است که باعث می شود احساس خوبی داشته باشند و شروع به یک حلقه بازخورد خوب و تقویت آن می کند. در واقع، بنزین یک ماده ی شیمیایی استنشاقی است که به طور معمول باعث عوارض جانبی زیادی می شود. پس لطفا آن را بو نکنید.

بوی بنزین موجب فعال کردن مسیر پاداش مغز می شود کاری که الکل، بازی های ویدئویی و .. در مغز ما انجام می دهند.

فقط این دو نظریه می توانند باعث خوش آمدن یا بد آمدن ما از یک بو شود.

احتمالاً می توانید با استفاده از این دو نظریه توضیح دهید که چرا مردم از بوی تخته سفید، چوب سوخته، کتابهای نو و رایحه های دیگر خوششان می آید. احتمالا ما به طور ناخودآگاه یک حافظه قوی و لذت بخش را به رایحه متصل کرده ایم، یا این بوها باعث ایجاد یک حالت رضایت بخش در مغز ما بخاطر ترشح دوپامین می شوند.

آیا استشمام بوی بنزین خطرناک است؟

بوی بنزین سمی است، به خصوص هنگامی که به مقدار زیاد تنفس کنید.

ATSDR (آزانس ثبت مواد سمی و بیماری ها) می گوید، مقدار کم تا متوسط بنزین می‌تواند باعث سرگیجه، سردرد، سرخوشی، تحریک پذیری، خواب آلودگی و از دست دادن حافظه شود. با این حال، مقادیر زیاد می تواند منجر به توهم، تشنج ، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود.

CDC می گوید، مولکول‌های بنزین استنشاق شده می تواند به راحتی وارد جریان خون شود ، مواد شیمیایی داخل آن مانند بنزن باعث سرطان خون می شوند. با این حال، این اتفاق معمولاً به دلیل قرار گرفتن در معرض طولانی مدت بنزین اتفاق می افتد.

استشمام بنزین شبیه مواد شیمیایی استنشاقی در نظر گرفته می شود، مشابه استفاده از محصولات تمیز کننده. طبق موسسه ملی سو مصرف مواد مخدر، بیشتر این مواد استنشاقی به عنوان سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی عمل می کنند.

این بدان معناست که استنشاق آن باعث عوارضی همچون عدم هماهنگی، اختلال در گفتار یا سرگیجه می شوند. پس از چندین استنشاق مکرر، همچنین می تواند موجب از هوش رفتن فرد شود.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
23 سال دارم اما تمام اتفاقات سریع از حافظه ام پاک می شود و بعد مدتی آنها را بیاد می آورم . چکار کنم؟
از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت عارضه‌ای است که در آن فرد معمولاً چیزهایی را که اخیراً دیده، شنیده و یا انجام داده است فراموش می‌کند. علت از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت و فراموشی چیست؟ بیماری‌های مغزی،عفونت‌های مغزی،آسیب‌های مغزی مثل ضربه یاجراحی،فشار روانی اضطراب افسردگی اختلال دوقطبی مصرف برخی داروها و یا مواد مخدر داروهای فشارخون ضدافسردگی‌ها داروهای خواب‌آور (مانند زولپیدم) برای درمان از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت طیفی از راهکارهای پزشکی وجود دارد اما درمان بستگی به علت این عارضه که در بالا ذکر شد دارد.
منبع:
نظر کاربران (۱ نظر)

مادر السا پس به کم خونی ربطی ندارد🤔 ۱۰ آبان ۹۹

مطالب مرتبط
دژاوو چیست و چرا اتفاق می افتد؟
هیپنوتیزم و کنترل ذهن
آیا از ۱۰٪ مغز خود استفاده می‌کنیم؟
علت فراموشی خاطرات لحظه تصادف چیست؟
سرطان چگونه بوجود می آید؟
حقایق جالب در مورد زبان و جوانه چشایی
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان