قسمت های بدون استفاده بدن کدامند؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

بدن انسان چندین قسمت غیر ضروری دارد که دیگر کاربردی ندارند یا تا حدی تحلیل رفته اند که کاربردهای گذشته شان را از دست داده اند. اما در طی فرگشت هنوز در بدن انسان باقی مانده اند.

اندام های بدون کاربرد بدن

چارلز داروین  با کالبد شکافی در انسان و سایر حیوانات، به قسمت های شبیه باقیمانده، به عنوان شواهدی برای تکامل، اشاره کرد. و چون، اندام های بدون کاربرد در یک گونه جانوری به اندام‌های قابل استفاده و کاربردی در گونه‌‌های دیگر شباهت دارد، زیست شناسان نتیجه گرفتند که باید این دو موجود متفاوت در یک جد مشترک باشند. از جمله برخی قسمت های غیرضروری و بدون کاربرد بدن انسان:

۱- پلک سوم :

شکافی در گوشه داخلی چشم انسان است که به دلیل شباهت آن به غشای برگرداننده، یا پلک سوم، در سایر حیوانات منجر به این فکر شد که ممکن است از آثار باقی مانده از چنین ساختاری در حیوانات دیگر طی تکامل در انسان باقی مانده باشد، که هنوز هم در برخی از نخستیان از جمله گوریل ها وجود دارد و بخشی از ساختار چشمشان است. در شمپانزه، یکی از نزدیکترین بستگان گونه های انسانی– هنوز ردپای پلک سوم باقی مانده است.

کار پلک سوم در بسیاری از حیوانات محافظت است - به عنوان مثال تمیز و مرطوب نگه داشتن چشم یا مخفی نگه داشتن عنبیه از چشم شکارچیان. در بعضی از گونه ها، این غشا به اندازه کافی شفاف است به طوری که امکان دیدن با پلک بسته را چه در خشکی یا چه در زیر آب فراهم می‌آورد. اگرچه دلیل از بین رفتن این غشای برگرداننده ی روی چشم در انسان مشخص نیست، اما ممکن است تغییرات در زیستگاه و فیزیولوژی چشم باعث غیرضروری شدن این بافت شده باشد.

۲- موی بدن:

موهای سر می توانند سر را از سرما محافظت کنند، ابروها از سرازیر شدن و ورود عرق  به چشمان ما جلوگیری می کنند، موهای صورت مردان می توانند در جذب جنس مخالف نقش داشته باشند، اما ما به موهای سایر قسمت های بدن چه نیازی داریم؟

۳- آپاندیس:

آپاندیس زائده ای کوچک است که بین روده کوچک و روده بزرگ قرار دارد، اما هیچ نقشی در هضم غذا ندارد. کارشناسان معتقدند که کاربرد آن مربوط به زمانی باشد که  رژیم غذایی انسان بیشتر از گیاهان تشکیل شده بوده است. اما اکنون تنها کاربرد آن ملتهب و آلوده شدن آن و ابتلا به آپاندیسیت است.

۴- دندان عقل:

دندانهای عقل به جز اینکه مجبور می شویم آن را با درد بسیار بکشیم هیچ هدف مفیدی ندارد، ضمن انکه باعث عدم تناسب فک و کاهش بهداشت دندان ها می شود. امروزه، حدود ۳۵ درصد از جمعیت، دیگر دندان عقل ندارند.

۵- دنبالچه:

در انتهای ستون مهره ها، استخوان دنبالچه ، سه تا پنج مهره زیر استخوان خاجی قرار دارد که از همدیگر جدا یا بهم متصل اند. استخوان دنبالچه، یا مهره ی آخر ستون فقرات تنها از اجداد دم دار ما باقی مانده است.

۶- پستان های مردان:

احتمالادلیل وجود پستان در مردان این است که در اوایل بارداری، امکان جنسیت جنین، به هر دو جنس وجود دارد. اساساً، شکل گیری جنین در همه موجودات ابتدا به حالت ماده(مونٍٍث) است و سپس، تستوسترون باعث تغییر جنسیت جنین از دختربه پسر می شود. البته در موارد نادر مردان شیرده هم وجود دارند، همچنین مردان می توانند به سرطان پستان هم مبتلا شوند.

۷- ارکتور پیلی(ماهیچه راست‌کننده مو):

ماهیچه‌های کوچکی هستند که به فولیکول موی پستانداران متصل هستند و باعث راست ایستادن مو می‌شوند. این ماهیچه در بسیاری از موجودات در هنگام سرما یا ترس فعال می شود، آنچه در زبان عامیانه به آن سیخ شدن مو می گوییم.

۸- ماهیچه لاله‌گوشی پیشین:

کوچک‌ترین ماهیچه از سه ماهیچه لاله‌گوشی است. ماهیچه لاله‌گوشی پیشین، باریک و بادبزنی‌شکل است گوش خارجی را احاطه کرده و رشته‌های آن کم‌رنگ و کم‌پیدا هستند. کار آن این است که لاله گوش را به‌سوی جلو می‌کشد و برای چرخاندن گوشدر  برخی از حیوانات به سمت صدا استفاده می شود، اما هیچ هدفی برای انسان ندارد. مگر اینکه وقتی افراد می توانند گوشهایشان را تکان دهند خنده دار به نظر آید.

۹- نقطه ی داروین :

نقطه داروین، که به آن سل داروین نیز می گویند، یک چین کوچک از پوست است که روی ۱۰ درصد گوش فوقانی افراد ایجاد می شود. ریشه آن مشخص نیست، با این حال، تحقیقات نشان می دهد ممکن است مفصلی باشد که به گوش اجازه چرخش یا پایین آمدن می دهد.

۱۰- اندام ژاکوبسون:

اندام حس کننده بویایی در بافت نرم سپتوم بینی، در حفره بینی درست بالای سقف دهان (كام سخت) قرار دارد که در سیستم بویایی دوزیستان، خزندگان و پستانداران وجود دارد. این سیستم حسی تخصصی، در بینی به عنوان گیرنده های شیمیایی فرمون ها استفاده می شود که طی تکامل در انسان باقی مانده است اما در انسان کاربردی ندارد.

نظرات خودتون رو برای هلیکس کامنت کنید.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
چرا مردان ریش دارند اما زنان خیر؟
تغییرات بینی با افزایش سن
فرد دچار افسردگی جهان را چگونه می‌بیند؟
آیا از ۱۰٪ مغز خود استفاده می‌کنیم؟
آیا مغز انسان پر می شود؟
کشف اسپرم
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان