تفاوت مغز زن و مرد

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

زنان و مردان غالباً به گونه ای متفاوت از یکدیگر با اتفاقات برخورد می‌کنند و آن را تفسیر می نمایند. همین رفتار باعث می شود که موضوع تفاوت مغزی زن‌ها و مردها بر سر زبان‌ها بیفتد. با "هلیکس" همراه باشید تا بررسی کنیم که آیا این ویژگی‌های منحصر به فرد مغزی زن و مرد مبنای فیزیولوژیکی دارد یا خیر.

ابتدا باید گفت که این تفاوت‌ها به این معنی نیست که یک گروه جنسیتی بهتر از دیگری است. آنها فقط با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه، به بررسی آنها می‌پردازیم.

مغز مردان ۱۰ درصد بزرگتر از زنان است اما اتصالات دو نیمکره زنان از مردان بیشتر است و همچنین جهت اتصالات مغزی زنان با مردان هم متفاوت است.

مغز مردان به طور متوسط حدود ۱۰ درصد بزرگتر از مغز زنان است، اما اندازه در اینجا مهم نیست. به هر حال، فیل‌ها هم دارای مغزی هستند که سه برابر بزرگتر از مغز انسان است وهمچنین تعداد سلول‌های عصبی آنها نیز از انسان بیشتر است، اما می دانیم که آنها با این حجم مغزی نمی توانند مانند پزشکان، جراحی مغز انجام بدهند و این عدم توانایی صرفا به این دلیل نیست که آنها انگشت ندارند!

برخی از محققان استدلال می کنند که مغز زنان و مردان متفاوت از یکدیگر است. به عنوان مثال، مغز جنس مذکر از جلو به عقب عصب دهی می شود و اتصالات کمی بین دو نیمکره‌ی مغزی آن ها وجود دارد. از سوی دیگر، اتصالات مغزی زنان بیشتر از سمت چپ به راست مغزشان است، بنابراین دو نیمکره مغزی آن ها اتصالات بیشتری با یکدیگر دارند.

تفاوت توانایی های زنان با مردان

بدون ورود به جزئیات عصبی، محققان اعتقاد دارند که این اختلافات در نحوه ی عصب کشی مغزی منجر به ظهور قدرت‌های مختلف در مردان و زنان می شود. بنابراین، در کل با این که اشاره کردیم که یک جنس از جنس دیگر بهتر نیست، اما هر یک از جنبه های خاصی که در زنان و مردان بروز می کند به طور متوسط می تواند نسبت به جنس مخالف بهتر باشد. در اینجا به برخی از یافته‌های علمی در ارتباط با تفاوت مغز زنان و مردان اشاره شده است :

  • مردان در انجام کارهای تکی در یک زمان بهتر هستند. زنان در انجام چند وظیفه در آن واحد بهتر هستند.
  • زنان در توجه، حافظه کلمه‌ای، شناخت اجتماعی و توانایی‌های کلامی بهتر از مردان‌اند.
  • مردان در درک و پردازش موارد سه بعدی، سرعت حسی و حرکتی بهتر هستند
  • زنان در هماهنگی حرکتی، بازیابی اطلاعات و حافظه طولانی مدت بهتر از مردان هستند.
  • زنان در به خاطر سپردن چهره ها و خاطرات عملکرد بهتری دارند.
  • مردان در تعیین صحیح زاویه از افق، ردیابی اشیا در حال حرکت، هدف گیری گلوله ها و بررسی اشکال دو یا سه بعدی که در فضای چند بعدی چرخانده می شوند بهتر هستند.
  • مردان در یافتن راه خود بیشتر به خود اعتماد می کنند، یعنی موقعیت مکانی خود را از جهت و مسافت پیموده شده تعیین می کنند. زنان تمایل بیشتری به استفاده از نشانه‌ها و تابلوها دارند.

تاثیر جنسیت و تفاوت های مغزی بر بیماری 

متأسفانه، برخی از مسائل و بیماری ها گرایش‌های خاص جنسیتی دارند که چندان خوب نیستند. به عنوان مثال:

زنان بیشتر در معرض افسردگی، اختلال روحی و استرس پس از روی دادن یک سانحه و یا اتفاق خاصی قرار دارند.

مردان احتمالا بیشتر در معرض خطر اسکیزوفرنی، خوانش پریشی یا دیسلِکسیا( موجب اختلال در روان ‌خوانی یا درک مطلب در فرد می شود) و اوتیسم قرار دارند و به  نسبت خانم ها بیشتر به الکل یا مواد مخدر وابسته می شوند. محققان تمامی این موارد را به نوع عصب کشی مغزی زنان و مردان ربط می دهند.

 تفاوت های احساسی و علایق زن و مرد

ما می دانیم که زنان و مردان از منظر احساسی واکنش متفاوتی به وقایع نشان می دهند و محققان معتقدند که این امر ممکن است به مسائل و جزئیات مغزی نیز مربوط باشد. جریان خون در قشر سینگولیت قدامی مغز زنان، شدت بیشتری دارد، این قسمت از مغز که در پردازش احساسات نقش دارد، در نتیجه واکنش های عاطفی شدیدتر و خاطرات عاطفی قوی تر را باعث خواهد شد.

برخی رفتارهای خاص نیز وجود دارد که به نظر می رسد ذاتی است و آموخته نشده است و در یک جنس بیش تر دیده می شود. از آنجا که رفتارها توسط مغز ما آغاز می شوند، این امر نشان می دهد که  در مغز، ارتباطات پیچیده‌ای در حال انجام است.

به عنوان مثال:

در موش ها: در موش‌های ماده، ماده‌ای جهت محافظت از لانه‌هایشان در برابر مهاجمان یافت نمی شود در صورتی که موش نر این ماده را دارا است.

در میمون‌ها: نرها اسباب بازی‌های چرخدار را انتخاب می کنند در حالی که ماده‌ها اسباب بازی‌های مخمل دار و لطیف را دوست دارند. کودک نوپای انسان قبل از این که از تفاوت اسباب بازی‌های مخصوص جنس خود خبردار شود، به صورت ذاتی آن را انتخاب می نماید. همچنین برخی از تفاوت‌های ادراکی بین زنان و مردان را که ذکر کردیم را از خود بروز می دهند .

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
برچسب ها:
مطالب مرتبط
هیپنوتیزم و کنترل ذهن
تفاوت دمانس، دلیریوم و آلزایمر چیست؟
فرد دچار افسردگی جهان را چگونه می‌بیند؟
آیا از ۱۰٪ مغز خود استفاده می‌کنیم؟
آیا مغز انسان پر می شود؟
مننژیت کودکان
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان