آندوسکوپی چیست؟ اقدامات قبل و بعد از آن

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

آندوسکوپی روشی بصری است که برای بررسی دستگاه گوارش فوقانی شما با یک دوربین کوچک در انتهای یک لوله انعطاف پذیر طولانی انجام می شود. متخصص داخلی یا گوارش با استفاده از آندوسکوپی مشکلاتی بر مری، معده و ابتدای روده کوچک (اثنی عشر) اثر می گذارد، را تشخیص می دهد.

کاربرد اندوسکوپی

۱. ریشه یابی بیماری ها

این روش به پزشک کمک می کند تا مشکلات هضم و علائم گوارشی را مشخص کند. مانند: 

 • حالت تهوع، استفراغ،
 • دل درد ها، مشکل در بلع 
 • خونریزی دستگاه گوارش 

۲. بیوپسی

گاهی از آندوسکوپی برای جمع آوری نمونه‌های بافتی (بیوپسی) جهت انجام آزمایش بیماری های مختلف مانند کم خونی، خونریزی داخلی، التهابات، اسهال یا سرطان های دستگاه گوارش استفاده می شود.

۳. کاربردهای درمانی آندوسکوپی

پزشک می تواند ابزار خاصی را از طریق آندوسکوپ برای درمان مشکلات سیستم گوارشی شما وارد بدنتان کند. مثلا می تواند: 

 1. رگ هایی را که باعث خونریزی در این مسیر شده اند را بسوزاند.
 2. برای باز کردن مری که باریک است.
 3. برای بریدن یا قطع پولیپ 
 4. درآوردن جسم خارجی که قورت داده شده.

شرایط لازم برای انجام اندوسکوپی چیست؟

باید برای آندوسکوپی ناشتا باشید: جهت اطمینان از خالی بودن معده، باید چهار تا هشت ساعت قبل از انجام آندوسکوپی، چیزی نخورید.

مصرف برخی از داروها را متوقف کنید: لازم است برخی از داروهای رقیق کننده خون را در روزهای قبل از انجام آندوسکوپی قطع کنید. تا احتمال خونریزی را کاهش دهید. اگر به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی یا فشار خون بالا مبتلا هستید، ضروری است قبل از انجام آندوسکوپی در مورد تمام داروها و مکمل‌هایی مصرفی تان با پزشک مشورت کنید.

مراحل انجام اندوسکوپی

آندوسکوپی به طور معمول ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.این روش نیاز به بیهوشی ندارد، اما اگر ترس زیادی از این عمل دارید، می توانید درخواست کنید تا برای مدتی بیهوش شوید. پزشک ممکن است بی حس کننده را در دهان شما اسپری کند تا کمتر اذیت شوید و این دارو همچنین به شما در آماده سازی و انعطاف پذیری آندوسکوپ و گلو کمک می کند.

 1. ابتدا روی یک تخت به کمر یا پهلو دراز می کشید. بیشتر افرادی که تحت آندوسکوپی فوقانی قرار می گیرند، یک آرامبخش برای ریلکس شدن و راحتی بیشتر در طول عمل دریافت می کنند. 
 2. لیدهایی به بدن شما متصل می شوند. این لیدها این امکان را می دهد تا تنفس، فشار خون و ضربان قلب شما را کنترل کنند.
 3.  سپس آندوسکوپ در دهان شما قرار می گیرد. با عبور از محدوده حلق، آن را قورت می دهید. ممکن است مقداری فشار در گلو احساس کنید، اما احساس درد نخواهید داشت. پس از عبور آندوسکوپ از گلو، نمی توانید صحبت کنید. آندوسکوپ در تنفس شما اختلال ایجاد نمی کند. 
 4. دوربین کوچک موجود در نوک آندوسکوپ، تصاویر لوله گوارش را به یک مانیتور ویدئویی منتقل می کند. پزشک با تماشای تصاویر به دنبال ناهنجاری در دستگاه گوارش شما می گردد. 
 5. وقتی پزشک معاینه را به پایان رساند، آندوسکوپ به آرامی از طریق دهان جمع می شود.

پس از آندوسکوپی

نیاز به بستری شدن وجود ندارد و در صورت مساعد بودن حالتان می توانید به خانه بازگردید.

هرچند ممکن است علائم و نشانه های ناخوشایند خفیفی را پس از این عمل تجربه کنید، که با گذشت زمان بهبود می یابند. مانند:

 • نفخ
 • گرفتگی عضله ای
 • گلو درد

آیا انجام اندوسکوپی خطرناک است؟

اصلا نترسید! آندوسکوپی یک روش بسیار ایمن است. عوارض بسیار نادر آندوسکوپی شامل موارد زیر است:

خون ریزی: اگر این روش شامل برداشتن یک تکه بافت برای آزمایشات بیشتر (بیوپسی) یا درمان مشکل سیستم گوارشی باشد، خطر خونریزی پس از آندوسکوپی افزایش می یابد. در موارد نادرتر، چنین خونریزی ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشد.

عفونت: اکثرا عفونت پس از اندوسکوپی بسیار نادر است. اما گاهی ممکن است این اتفاق در بدن فرد رخ بدهد. بیشتر این عفونت‌ها جزئی هستند و با آنتی بیوتیک قابل درمان می باشند.

پاره شدن لوله گوارش: پارگی در مری یا قسمت های دیگر دستگاه گوارش فوقانی ممکن است رخ دهد که نیاز به بستری در بیمارستان و گاهی جراحی برای ترمیم آن می باشد. احتمال این عارضه بسیار کم است (حدود ۱ از هر ۲۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ آندوسکوپی).

علائم خطرناک بعد از آندوسکوپی

علائم و نشانه هایی که بعد از آندوسکوپی نباید ظهور یابند و در صورت مشاهده هر یک از این علائم یا نشانه ها، بلافاصله به پزشک اورژانس مراجعه کنید. شامل موارد زیر می باشند:

 • تب
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • مدفوع خونی، سیاه یا بسیار تیره
 • مشکل در بلع
 • درد شدید یا مداوم شکمی
 • استفراغ (به خصوص اگر خونی یا قهوه ای تیره باشد).
برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
یک ماه است دچار بیحالی، ضعف در راه رفتن، کم حافظه گی و عصبی شده ام. علت چیست؟
شما نیاز به یک چکاپ کامل خونی دارید،سطح هموگلوبین خونتون باید ارزیابی بشه،به نظرم تست کرونا رو نیز انجام بدهید چون خیلی از این حالات کرختی و بی حالی در کرونا هم هست.اگر توانایی غذا خوردن هم ندارید،باید یک آندوسکوپی انجام بشه براتون،توصیه میکنم حتما توسط متخصص داخلی ویزیت شوید. پاسخ از: دکتر علی رحمانی
من نارحتی معده و سوزش معده دارم ودائما باید برای رفع سوزش چیزی بخورم. برای کاهش سوزش معده چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟
علل این اختلال شامل التهاب معده ، رفلاکس معده به مری ، هلیکوباکتر پیلوری و ... است . اگر سن زیر ۴۰ سال دارید یک دوره دوماهه داروهای مهارکننده پمپ پروتون باید تحت نظر پزشک مصرف کنید و در صورت عود علایم آندوسکوپی شوید . اگر سم بالای ۴۰ سال دارید حتما ابتدا باید اندوسکوپی شوید . توصیه میکنم ابتدا توسط پزشک ویزیت شوید . پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
استفراغ صفراوی
انواع دل درد علل و درمان هر یک
علائم بیماری کیسه صفرا چیست؟
غذا خوردن بعد از عمل کیسه صفرا
علائم ورم معده یا گاستریت
تغییر رنگ ادرار
آخرین مطالب
علت پوست پوست شدن نوک سینه
بیماری عروق کوچک قلب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول