علت وزوز گوش چیست؟

نویسنده دکتر ملیکا کرمانی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

شنیدن صدا یا صدای زنگ در گوش یا سر به طور مداوم را وزوز گوش می گویند. وزوز گوش در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. وزوز گوش به خودی خود بیماری نیست بلکه می تواند علامت یک بیماری زمینه ای، مانند کاهش شنوایی بدلیل افزایش سن،  آسیب گوش یا اختلال سیستم گردش خون باشد. وزوز گوش معمولاً نشانه مشکل جدی نیست. گرچه آزار دهنده است و می تواند با افزایش سن بدتر هم بشود، با این همه برای بسیاری از افراد، وزوز گوش  با درمان می تواند بهبود یابد. درمان اصلی یافتن علت ایجاد آن است. سایر روش های درمانی باعث کاهش شدت صدا می شوند.

علائم وزوز گوش

وزوز گوش وقتی اتفاق می افتد که صدای خارجی وجود ندارد اما احساس میکنید که صدایی میشنوید علائم وزوز گوش، شامل انواع صداهای فانتوم در گوش است از جمله: 

 • زنگ زدن 
 • وزوز 
 • غرش 
 • کلیک کردن 
 • صدای هیس 
 • زمزمه کردن 

شدت صدای وزوز گوش از کم تا زیاد می تواند متفاوت باشد و ممکن است آن را در یک گوش یا هر دو گوش بشنوید. در بعضی موارد، صدا به قدری بلند است که در تمرکز و یا شنیدن صداهای دیگر اختلال ایجاد می‌کند. وزوز گوش می‌تواند دائمی، یا مقطعی باشد.

انواع وزوز گوش

وزوز گوش دو نوع است:

وزوز گوش ذهنی

وزوز گوشی که فقط می توانید بشنوید. این شایع‌ترین نوع وزوز گوش است. این می تواند به دلیل مشکلات گوش در گوش خارجی، میانی یا داخلی است. یا می‌تواند به دلیل مشکلات اعصاب شنوایی یا بخشی از مغزباشد که سیگنال‌های عصبی را به عنوان صدا (مسیرهای شنوایی) تفسیر می‌کند. 

وزوز گوش عینی

وزوز گوش است که پزشک هنگام معاینه می تواند بشنود. این نوع نادر وزوز گوش ممکن است به دلیل مشکل عروق خونی، وضعیت استخوان گوش میانی یا انقباضات عضلانی ایجاد شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر وزوز گوش دارید که شما را آزار می دهد، به پزشک مراجعه کنید. در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • بعد از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی دچار وزوز گوش می شوید و وزوز گوش در طی یک هفته بهبود نمی یابد در صورت مراجعه به پزشک خود در اسرع وقت مراجعه کنید .
 • اگر وزوز گوش به طور ناگهانی یا بدون دلیل مشخصی رخ می دهد یا همراه با کم شنوایی یا سرگیجه است.

 در بسیاری از موارد، هرگز علت دقیق آن یافت نمی شود. علت شایع وزوز گوش، آسیب سلول های مویی گوش داخلی است. موهای ریز و ظریف گوش داخلی در ارتباط با فشار امواج صوتی حرکت می کنند. این باعث می شود سلول‌ها از طریق عصبی از گوش (عصب شنوایی) به مغزسیگنال آزاد کنند. مغز شما این سیگنال ها را به عنوان صدا تفسیر می کند. اگر موهای داخل گوش داخلی  خم یا شکسته شده باشد، می توانند تکانه های الکتریکی تصادفی را به مغز شما "نشت" دهند و باعث ایجاد وزوز گوش شوند.

دلایل شایع وزوز گوش

 در بسیاری از افراد، وزوز گوش ناشی از یکی از این موارد است: 

۱. کاهش شنوایی مربوط به سن

برای بسیاری از افراد، شنوایی با افزایش سن بدتر می شود، معمولاً از حدود ۶۰ سالگی شروع می شود. کاهش شنوایی می تواند باعث ایجاد وزوز گوش شود. 

۲. قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد

صداهای بلند، مانند صدای تجهیزات سنگین، اره‌های زنجیری و سلاح گرم، از منابع معمول کاهش شنوایی مربوط به صدا هستند. دستگاه های موسیقی قابل حمل مانند پخش کننده های MP۳ یا iPod نیز اگر با صدای بلند برای مدت طولانی پخش شوند، می توانند باعث کاهش شنوایی مربوط به سر و صدا شوند.

وزوز گوش ناشی از قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت، مانند شرکت در یک کنسرت با صدای بلند ، معمولاً زود از بین می رود. اما قرار گرفتن صدای بلند  به صورت کوتاه مدت و یا بلند مدت می تواند باعث آسیب دائمی شود. 

۳. انسداد با جرم گوش

جرم گوش با به دام انداختن آلودگی و کاهش رشد باکتری‌ها، از مجرای گوش شما محافظت می کند. وقتی جرم گوش بیش از حد جمع شود، شستشوی طبیعی آن خیلی سخت می شود، که باعث کاهش شنوایی یا تحریک لاله گوش می شود، که می تواند به وزوز گوش منجر شود. 

۴. تغییرات استخوان گوش

سفت شدن استخوان ها در گوش میانی (اتوسکلروز) ممکن است بر شنوایی شما تأثیر بگذارد و باعث ایجاد وزوز گوش شود. این وضعیت، ناشی از رشد غیر طبیعی استخوان، در خانواده ها ایجاد می شود.

۵. علت های دیگر وزوز گوش

 1. بیماری منیر
 2. اختلال در مفصل اتصال استخوان فک به یکی از استخوان های جمجه
 3. اسیب به سر و گردن
 4. تومورهای گوش
 5. اختلال در لوله ی استاش
 6. اسپاسم عضلات گوش میانی
 7. اترواسکلروز عروق گوش میانی و عروق اطراف گوش که باعث از دست رفتن الاستیسیته ی عروق و منجر به شنیدن ضربان ها، توسط گوش میشود. 
 8. توربولانس جریان خون در تنگی های شریان کاروتید و ورید ژوگولار
 9. بعضی آنتی بیوتیک ها
 10. برخی داروها مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
 11. بعضی داروهای شیمی درمانی
 12. بیماری های تیروئیدی
 13. برخی داروهای ضدافسردگی و ضد تشنج

عوامل خطر ایجاد وزوز گوش

 • جنسیت مرد
 • گوش دادن صدای بلند برای مدت طولانی
 • سیگار کشیدن
 • بالا رفتن سن
 • مشکلات قلبی عروقی

عوارض وزوز گوش می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. اگرچه به طور متفاوتی روی افراد تأثیر می گذارد، اما اگر وزوز گوش دارید، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید: 

 • خستگی 
 • مشکلات خواب
 • مشکل در تمرکز 
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب 
 • تحریک پذیری

پیشگیری از وزوز گوش

در بسیاری از موارد، وزوز گوش نتیجه چیزی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. با این حال، برخی اقدامات احتیاطی می تواند به جلوگیری از انواع خاصی از وزوز گوش کمک کند. 

از محافظ شنوایی استفاده کنید.

با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به اعصاب گوش آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. زمانی که با اره های برقی کار می کنید، نوازنده هستید، با ماشین آلات با صدای بلند کار میکنید یا از سلاح گرم (مخصوصاً تپانچه یا اسلحه شکاری) استفاده می کنید، همیشه از محافظ شنوای گوش استفاده کنید. 

گوش دادن با صدای کمتر

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض موسیقی تقویت شده بدون محافظت از گوش یا گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار زیاد از طریق هدفون می تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. 

مراقبت از سلامتی قلب و عروق

ورزش منظم، درست غذا خوردن و اقدامات دیگر برای سالم نگه داشتن رگ های خونی می تواند به جلوگیری از وزوز گوش در ارتباط با اختلالات رگ های خونی کمک کند.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
برای درمان گرفتگی و کیپ شدن گوش بعد از استخر چیکار کنم؟
شایعترین علت ان جرم وکسی گوش است ‌. توصیه میکنم ابتدا ویزیت و معاینه شوید تا تشخیص تایید شود سپس برای شما قطره گوش تجویز شده و سپس شست و شوی گوش انجام میشود.
به مدت دو روزه که گوشم کیپ شده اوایل با تکان دادن گوش خوب میشد ولی الان انگار گوشم گرفتگی داره. چیکار کنم؟
شایع ترین علت ان افزایش جرم داخل مجرای گوش و سپس علل دیگر مثل اختلالات هدایتی و حسی عصبی گوش است . ابتدا توصیه میکنم معاینه شوید و بر اساس معاینه برای شما توصیه به شست و شوی گوش یا انجام نوار گوش میشود . پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
تغییرات بینی با افزایش سن
تشخیص سرطان گوش
بیماری منیر چیست؟
تغذیه در التهاب مری
لجن صفراوی چیست؟
علت وجود خون در مدفوع چیست؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟