انواع ترشحات واژن در بارداری

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

ترشحات واژن در بارداری طبیعی است. آن ها معمولاً شفاف یا سفید و بدون بو هستند. ترشحات واژن راهکار بدن شما در برابر تمیز کردن واژن است و با مشاهده ترشحات متوجه سالم بودن واژن می شوید. اما وجود هرگونه تحریک، خارش، سوزش یا تغییر در مقدار، بو یا رنگ ترشحات ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل باشد.

رنگ های ترشحات مختلف واژن در بارداری

بارداری ممکن است باعث تغییراتی در رنگ، بافت و حجم ترشحات واژن شود. به عنوان مثال افزایش ترشحات واژن اغلب یکی از اولین علائم بارداری است. برخی تغییرات در رنگ نیز طبیعی است، در حالی که برخی دیگر ممکن است نشان دهنده عفونت یا مشکل دیگری باشند.

تغییر در رنگ یکی از محسوس ترین تغییراتی است که می تواند رخ دهد. ترشحات واژن در بارداری ممکن است به رنگ های زیر باشند:

 • سفید شفاف یا شیری
 • سفید و پنیری شکل
 • سبز یا زرد
 • خاکستری
 • رنگ قهوه ای
 • رنگ صورتی
 • قرمز

انواع و علت ترشحات واژن در بارداری

رنگ های مختلف ترشحات واژن در بارداری ممکن است موارد مختلف سلامتی را نشان دهند. این موارد شامل این دسته بندی ها هستند:

ترشحات سفید آبکی یا شیری در بارداری

 ترشحات طبیعی واژن رقیق و شفاف و یا سفید بوده و بوی ملایمی دارند به این ترشحات سفید وشفاف، لکوره نیز گفته می شود که بیانگر ترشحات طبیعی یک واژن سالم است. اگرچه حجم این ترشحات در کل دوران بارداری افزایش می یابد تا خطرعفونت های واژن و رحم کاهش یابد. اما با این حال، هرگونه تغییر قابل توجه در کمیت یا وضعیت آن ممکن است مسئله ای را مطرح کند.

اگر در اواخر بارداری ود نیستید، اما ترشحات شفاف که به طور مداوم نشت می کنند یا غلیظ و ژله ای هستند افزایش یافته است، باید به پزشک مراجعه کند. این تغییرات ممکن است بیانگر زایمان زودرس باشند.

ترشحات سفید و پنیری شکل در بارداری

ترشحات واژن که غلیظ، سفید، تکه تکه و مشابه تکه های پنیر باشند، می توانند عفونت قارچی را نشان دهد. عفونت قارچی یا کاندیدایی شایع بوده و بدن خانم ها به ویژه در دوران بارداری مستعد آن است.

علائم دیگر این عفونت شامل خارش، سوزش واژن، سوزش ادرار و یا مقاربت دردناک است.

ترشحات سبز یا زرد رنگ از واژن در بارداری

ترشحات واژینال سبز یا زرد سالم نیستند و اغلب نشان دهنده عفونت های مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا یا تریکومونیاز می باشند. سایر علائم احتمالی شامل قرمزی یا تحریک در اندام تناسلی است. STI ها در مواردی نیز هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، ابتلا به عفونت های منتقل شونده از راه تماس جنسی، می تواند در دوران بارداری عوارضی ایجاد کند که هم زن و هم جنین را تحت تأثیر قرار می دهد. این عوارض گاهی اوقات تا سال ها پس از تولد بروز نمی کنند، اما می توانند بر سیستم عصبی و رشد کودک تأثیر بگذارند و باعث ناباروری در زن شوند .

گاهی اوقات ممکن است تصور کنید که ترشحات زرد رنگ دارید، اما در واقع فقط مقدار کمی ادرار نشت پیدا کرده است.

ترشحات خاکستری رنگ واژن

ترشحات خاکستری واژن در دوران بادراری می تواند نشان دهنده یک عفونت واژینال به نام واژینوز باکتریال (BV) باشند، به خصوص اگر بوی ماهی نیز داشته باشد که پس از رابطه جنسی تشدید می شود. واژینوز باکتریال نتیجه عدم تعادل باکتریایی در واژن است. دوش واژینال، استعمال دخانیات و داشتن چندین شریک جنسی از عوامل خطر مهم ابتلا به واژینوز باکتریال بوده که از شایعترین عفونت های واژن در سال های باروری است.

ترشحات قهوه ای رنگ  در بارداری

علت این ترشحات معمولاً به دلیل خروج خون است که می تواند از علائم اولیه بارداری باشد. ترشحات قهوه‌ای در دوران بارداری به طور کلی جای نگرانی ندارند. با این حال، زنان بارداری که ترشحات قهوه‌ای تیره را مشاهده می کنند، باید با پزشک خود تماس بگیرند.

ترشحات صورتی رنگ در بارداری

ترشحات صورتی رنگ در دوران بارداری ممکن است طبیعی باشند یا نباشند. ترشح با رنگ صورتی اغلب در اوایل بارداری یا در هفته های آخر هنگامی که بدن شما برای زایمان آماده می شود ، دیده می شوند. این ترشحات همچنین ممکن است قبل از سقط جنین یا در حین بارداری خارج رحمی اتفاق بیفتند.

از دیگر دلایل لکه بینی در دوران بارداری، می توان به رابطه جنسی و عفونت های واژن اشاره کرد.

به علاوه در هفته آخر بارداری، ممکن است ترشحاتی چسبنده، ژله مانند و دارای رگه هایی از رنگ صورتی ببینید. این ترشح، " پلاگین مخاطی " نامیده می شود، و هنگامی اتفاق می افتد که مخاطی که در دوران بارداری دهانه رحم شما را بسته بود، خارج بشود. این نشانه ای است از این که بدن در حال آماده شدن برای زایمان است. 

ترشحات قرمز رنگ واژن در بارداری

ترشحات واژن به رنگ قرمز در دوران بارداری نیاز به ویزیت فوری پزشک دارد، خصوصاً اگر خونریزی زیاد باشد، حاوی لخته باشد و یا در کنار گرفتگی و درد شکم ایجاد شود. این علائم هشداری برای سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی هستند. 

دلایل دیگری از ترشحات قرمز به خصوص در سه ماهه اول که ممکن است جدی نباشند، شامل و لانه گزینی یا عفونت است. مطالعات نشان می دهد که بین ۷ تا ۲۴ درصد از زنان در اوایل بارداری خونریزی می کنند.

خونریزی در اواخر بارداری می تواند خطر بالقوه جدی یا زایمان زودرس را نشان دهد، که به مداخله و فوریت پزشکی احتیاج دارد.

پیشگیری و کاهش ترشحات واژن در دوران بارداری

افزایش حجم ترشحات واژن با بوی ملایم در دوران بارداری طبیعی است، اما رنگ‌ها و بوهای غیرمعمول اغلب نشان دهنده عفونت و یا موارد نیازمند مداخله پزشکی هستند. زنان معمولاً با انجام موارد زیر می توانند سلامت واژن را در دوران بارداری حفظ کنند:

 1. پرهیز از استفاده از تامپون های روزانه
 2. اجتناب از دوش واژینال
 3. استفاده نکردن از پد یا تامپون معطر یا دستمال توالت رنگی یا معطر.
 4. پاک کردن ناحیه دستگاه تناسلی از جلو به عقب، پس از دفع ادرار یا مدفوع 
 5. خشک کردن دستگاه تناسلی بعد از دوش گرفتن یا شنا کردن 
 6. پوشیدن لباس زیری که نخی بوده و از الیاف مصنوعی و یا پلاستیک ساخته نشده باشد.
 7. اجتناب از پوشیدن شلوار جین تنگ و جوراب شلواری نایلونی که خطر عفونت را افزایش می دهد.
 8. داشتن یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از مصرف زیاد قند، که می تواند عفونت های قارچی را تشدید کند.
 9. استفاده از غذاهای پروبیوتیک و مکمل هایی که مصرف آن ها در دوران بارداری بی خطر است و از عدم تعادل باکتری در واژن جلوگیری می کنند.
 10. استفاده نکردن از وان آبگرم. گرما و رطوبت موجود در وان‌های آب گرم می تواند خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد.
 11. اجتناب از پوشیدن لباس زیر برای مدت طولانی. در طول روز لباس زیر نخی بپوشید. پنبه به خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی کمک می کند و گرما و رطوبت را در خود نگه نمی دارد. شب ها لباس زیر نپوشید.
 12. تغییر دادن صابون یا ماده شوینده مورد استفاده در صورت تحریک پوست.
 13. استفاده نکردن از اسپری های بهداشتی زنانه یا حمام در وان آب و کف. 
 14. به علاوه، کاندوم ها لاتکس دارند و ممکن است ناحیه تناسلی شما را تحریک کند. به این مورد نیز دقت کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اطلاع دادن درباره هرگونه ترشح غیرمعمول به پزشک ضروری است زیرا این علامت ممکن است نشان دهد که نیاز به درمان یا بررسی بیشتر دارید. بدون درمان و پیگیری، احتمال وقوع عوارض ناخوشایند وجود دارد.

به علاوه، اگر در کنار عفونت، دچار لکه بینی یا خونریزی شدید که بیش از یک روز ادامه دارد یا ترشحاتتان همراه با درد یا گرفتگی عضله بود، باید فوراً به اورژانس پزشکی مراجعه کنید.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
عفونت در بارداری
هیدروپس جنینی چیست؟
تغییرات جنین در سه ماهه سوم بارداری با عکس
علت دل درد در بارداری
دیابت بارداری چیست؟
آروغ زدن در بارداری
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟