نرمی حنجره یا لارنگومالاسی چیست؟

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

شلی اپی گلوت یا حنجره لارنگومالاسی، بیماری شایع در نوزادان می باشد. این مشکل یک ناهنجاری است که در آن بافت تارهای صوتی نرم می شوند.و این نرمی باعث می گردد که آنها هنگام نفس کشیدن باعث انسداد نسبی راه هوایی و منجر به تنفس پر سر و صدا شود، به خصوص هنگامی که کودک به پشت خوابیده است.

تارهای صوتی دسته ای از تارها هستند که در حنجره وجود دارند و به جعبه صدا نیز معروف اند. حنجره اجازه می دهد هوا به داخل ریه ها منتقل شود و همچنین به ایجاد صداهای صوتی کمک می نماید. همچنین حاوی اپی گلوت است که بالای حنجره قرار دارد و مانع ورود غذا به نای می‌شود.

لارنگومالاسی یک بیماری مادرزادی است، یعنی نوزادان با آن متولد می شوند. حدود ۹۰ درصد موارد ناهنجاری حنجره بدون هیچ درمانی برطرف می شوند. اما برای برخی از کودکان، ممکن است به دارو یا جراحی نیاز داشته باشد.

تنفس پر صدای کودک می تواند ناشی از شلی اپیگلوت یا نرمی حنجره باشد که به آن لارنگومالاسی می گویند. این بیماری مادرزادی است و می تواند همراه با رفلاکس باشد و می تواند در تنفس، وزنگیری و ... کودک  ایجاد مشکل بکند.

علائم لارنگومالاسی یا شلی اپی گلوت چیست؟

علائم اصلی این بیماری، تنفس پر سر و صدا است که به آن استریدور نیز می گویند. یعنی وقتی کودک نفس می کشد، صدایی بلند از دهان او شنیده می شود.

استریدور ممکن است از بدو تولد واضح باشد مخصوصا در نوزادی که با این مشکل به دنیا آمده باشد. اما، این بیماری معمولا اولین بار در سن دو هفتگی نوزادان ظاهر می شود. احتمالا زمانی که کودک به پشت خوابیده  یا گریه می کند، این مشکل بدتر می شود. صدای تنفس با صدا در چند ماه اول پس از تولد بلندتر می شود. 

بیماری شایع همراه با لارنگومالاسی،  بیماری شایع  رفلاکس معده (GERD) است، رفلاکس معده باعث برگشت اسید معده، از معده به سمت مری  شده و باعث درد می شود. احساس سوزش و تحریک معمولاً به عنوان سوزش معده شناخته می شود. GERD ممکن است باعث تهوع و استفراغ کودک شود و وزن‌گیری کودک را دچار مشکل نماید.

علائم شدیدتر شلی اپی گلوت عبارتند از:

 • مشکل در تغذیه
 • کند شدن روند افزایش وزن کودک، یا حتی کاهش وزن او
 • حالت خفگی هنگام بلعیدن غذا
 • آسپیراسیون (ورود غذا یا مایعات به ریه ها)
 • مکث هنگام تنفس که این مشکل به اسم آپنه شناخته می شود
 • آبی شدن یا سیانوز (ناشی از کمبود اکسیژن در خون)

اگر علائم سیانوز را مشاهده کردید یا اگر کودک شما بیش از ۱۰ ثانیه یک بار تنفس را قطع کرد، بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید. اگر علائم نگران کننده دیگری نیز در فرزندتان وجود دارد، با متخصص اطفال کودک صحبت کنید.

علل لارنگومالاسی 

دقیقاً مشخص نیست که چرا بعضی از کودکان دچار این مشکل می شوند. تصور می شود که این وضعیت به صورت تکامل غیر طبیعی غضروف حنجره یا هر قسمت دیگر از جعبه صدا است.

 • می تواند نتیجه یک بیماری عصبی باشد که بر اعصاب تارهای صوتی تأثیر می گذارد.
 • اگر GERD نیز وجود داشته باشد، ممکن است تنفس پر سر و صدای حنجره را بدتر نماید.
 • لارنگومالاسی ممکن است یک ویژگی ارثی باشد (تداخل ژنتیکی)، اگرچه شواهد برای این نظریه قوی نیستند.
 • حنجره لارنگومالاسیا گاهی اوقات با برخی بیماری های دیسژنزی غددجنسی(وضعیتی که در آن بافت فاقد عملکرد جایگزین بافت طبیعی غدد جنسی می‌شود) و سندروم کاستلو و سایر موارد همراه می شود.

لارنگومالاسی چگونه تشخیص داده می شود؟

شناسایی علائمی مانند استریدور و توجه به زمان بروز آنها می تواند به پزشک کودک کمک کند تا این مشکل را به درستی و سریع تشخیص دهد. برای نوزادانی که علائم بیشتری دارند، ممکن است آزمایش های خاصی برای شناسایی رسمی وضعیت لازم باشد.

آزمایش اولیه برای تشخیص آن، لارنگوسکوپی نای و بینی است که به اختصار به آن NPL می گویند. طی آن از یک لوله بسیار نازک و مجهز با یک دوربین کوچک استفاده می کند. این دستگاه به آرامی از یکی از سوراخ های بینی کودک به سمت حلق هدایت می شود. پزشک می تواند حنجره را از نظر سلامت و ساختار بررسی نماید.

آزمایش های دیگری  نیز برای تشخیص این مشکل استفاده می توانند بشوند. مانند :

 • عکس برداری با اشعه ایکس از گردن و قفسه سینه 
 • آزمایش فلوروسکوپی مجاری تنفسی

آزمایش دیگری به نام آندوسکوپی ارزیابی عملکردی بلع (FEES)، گاهی اوقات در صورت وجود مشکلات قابل توجه در بلع که همراه با آسپیراسیون هستند، انجام می شود.

حدود ۹۹ درصد از نوزادان مبتلا به لارنگومالاسی از نوع خفیف یا متوسط هستند. که:

 1. تنها نشانه نوع خفیف آن، تنفس پر سر و صدا است و هیچ مشکل دیگری ایجاد نمی کند.
 2. نوع متوسط دچار برخی مشکلات در تغذیه، نارسایی، ریفلاکس و عقب نشینی خفیف یا متوسط قفسه سینه می شوند.
 3. نوع شدید لارنگومالاسی می تواند مشکلاتی در تغذیه، آپنه و سیانوز ایجاد کند.

لارنگومالاسی چگونه درمان می شود؟

طبق گزارشات بیمارستان کودکان فیلادلفیا، بسیاری از کودکان (۹۰% آن ها) تا قبل از دو سالگی، بدون انجام هیچ گونه درمانی، این بیماری را پشت سر می گذارند. با این حال اگر این مشکل شدید باشد، ممکن است نیاز به مصرف دارو و یا انجام جراحی باشد.

دارو درمانی

پزشک اطفال ممکن است برای کمک به مدیریت رفلاکس معده (GERD) داروی ضد رفلاکس تجویز کند.

عمل جراحی

جراحی به نام سوپراگلوتوپلاستی در صورتی که وضعیت کودک شدید باشد، روش درمانی انتخابی پزشک خواهد بود. علائمی که نیاز به جراحی حنجره را نشان می دهد عبارتند از:

 • آپنه که منجر قطع تنفس کودک شود.
 • رنگ پریدگی و کبود شدن صورت نوزاد
 • وزن نگرفتن کودک
 • جمع شدگی قابل توجه قفسه سینه و گردن 
 • احتیاج به اکسیژن بیشتر برای تنفس کودک
 • مشکلات قلبی یا ریوی که منجر به اکسیژن کافی نمی شود.

 جراحی ممکن است تنفس پر سر و صدا را به طور کامل از بین نبرد اما  به موارد زیر کمک می کند:

 • شدت علائم را کاهش می دهد.
 • کاهش آپنه (توقف های تنفسی)
 • نیاز به اکسیژن اضافی را کاهش می دهد.
 • بلع را بهبود می بخشد.
 • به کودک کمک می کند تا وزن خود را افزایش دهد.

در موارد غیرمعمول که کودک دارای آپنه است، با پزشک متخصص اطفال در مورد استفاده از روش مداوم فشار مثبت راه هوایی (CPAP) یا سایر روش های درمانی خاص برای آپنه صحبت کنید.

کلام آخر

تا زمانی که حنجره کودک  بالغ شود و مشکل از بین نرود، باید مراقب هرگونه تغییر در سلامت او باشید. بسیاری از کودکان دچار این ناهنجاری نیاز به جراحی ندارند. آپنه و سیانوز می تواند زندگی را تهدید کند، بنابراین اگر کودک شما همیشه این مشکل را دارد، از مراجعه به متخصص دریغ نکنید.

خوشبختانه، همان طور که ذکر شد بیشتر موارد لارنگومالاسی به عمل جراحی یا موارد دیگری غیر از صبر و مراقبت بیشتر از کودک نیاز ندارد. تنفس پر سر و صدا می تواند کمی ناراحت کننده و استرس آور باشد اما با افزایش اطلاعات و دانسته ها می توانید احساسات خود را کنترل و مدیریت کنید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
علت قرمزی چشم کودکان
چرا نوزاد یا کودک چشمش را می مالد؟
پرکاری تیروئید در کودکان و نوجوانان
علت ترشحات واژن در دختر بچه ها و نوزادان
علت کبودی نوزاد تازه متولد شده
گرم کردن شیر خشک
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان