تاثیر ژنتیک بر دوقلوها

نویسنده مریم اکرامیان

جیم لوئیس و جیم اسپرینگر دوقلوهای یکسانی بودند که از ۴ هفته گی جدا شدند. وقتی دوقلوها سرانجام در سن ۳۹ سالگی در سال ۱۹۷۹ دوباره به هم پیوستند، متوجه شدند که هر دو از سردردهای تنشی رنج می برند، مستعد جویدن ناخن هستند، سیگاربرقی می کشند، یک نوع ماشین را دارند و حتی در ساحل فلوریدای یکسانی، تعطیلات خود را می گذرانند.

دلیل شباهت های عجیب و غریب دوقلوهای همسان؟ 

ژن ها می توانند توضیح دهند که چرا فردی همجنسگرا یا دگرجنسگراست، مذهبی است یا خیر، منطقی است یا احساسی است و حتی اینکه آیا احتمال دارد به بیماری لثه مبتلا شود یا خیر، کمک می کند.

چنین تأثیرات گسترده ژنتیکی برای اولین بار در یک مطالعه برجسته - مطالعه خانواده دوقلوی مینه سوتا - که از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۹ انجام شد، آشکار شد، که روی دوقلوهای همسان و ناهمسانی بود که در سنین پایین از هم جدا شده بودند.

نانسی سگال، روانشناس دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، که به مدت ۹ سال در این مطالعه شرکت داشت، گفت:  از رفتارهای خاصی که تأثیر ژنتیکی نشان دادند، مانند دینداری و نگرش های اجتماعی، متعجب شدیم، زیرا ما فکر کردیم که اینها قطعاً باید از خانواده (محیط) به ما رسیده باشند. اما تحقیقات چیز دیگری را نشان دادند.

دوقلوهایی که با هم متولد شده، اما جدا از هم بزرگ شده اند.

محققان دانشگاه مینه سوتا، به رهبری توماس بوچارد، یک مطالعه مهم را در سال ۱۹۷۹ آغاز كردند. در طول ۲۰ سال، آنها ۱۳۷ جفت دوقلو که ۸۱ جفت آنها دوقلوی همسان (دوقلوهایی كه از یك تخمك به دو قسمت تقسیم شدند)  و ۵۶ جفت دوقلوی ان غیرهمسان (دوقلوهایی که از دو تخمک حاصل از لقاح توسط دو اسپرم متفاوت رشد کرده اند) را بررسی کردند.

دوقلوهای جیم احتمالاً معروف ترین مجموعه دوقلوها بودند که در این مطالعه شرکت داشتند، اما جفت های دیگر نیز به همان اندازه جذاب بودند. یک جفت دوقلوی مونث در این تحقیق در ۵ ماهگی از یکدیگر جدا شدند و تا ۷۸ سالگی دوباره به هم پیوستند و آنها را به طولانی ترین زوج جدا شده رکوردهای جهانی گینس تبدیل کرد.

مطالعه مینه سوتا، بیش از ۱۷۰ مطالعه فردی با تمرکز بر ویژگی های مختلف پزشکی و روانشناختی آنها انجام داد.

در یک مطالعه، محققان از دوقلوها عکس گرفتند و دریافتند که دوقلوهای همسان مانند هم می ایستند، در حالی که دوقلوهای غیرهمسان حالت های مختلفی در ایستادن دارند.

مطالعه دیگری که روی چهار جفت دوقلو انجام شد نشان داد که ژنتیک تأثیر بیشتری در گرایش جنسی (به همجنس یا غیر هم جنس) در دوقلوهای پسر نسبت به دوقلوهای ماده دارد. سگال گفت، یک مطالعه اخیر در سوئد روی ۴۰۰۰ جفت دوقلو این یافته ها را تکرار کرده است.

ژنتیک در مقابل محیط

شخصیت وژنتیک

مطالعه ای در سال ۱۹۸۶ که بخشی از مطالعه بزرگتر مینه سوتا بود نشان داد که ژنتیک بیش از آنچه تصور می شد، در شخصیت نقش دارد. این مطالعه نشان می دهد که محیط زندگی هنگام بزرگ شدن دوقلوها بر شخصیت تأثیر می گذارد، اما هنگامی که با هم بزرگ می شوند، بر روی شخصیت تأثیر نمی گذارد.

خبرنگار دانیل گولمن در آن زمان در نیویورک تایمز نوشت که ترکیب ژنتیکی بیش از تربیت کودک بر شخصیت تأثیر دارد - یافته ای که به گفته وی "بحث های حدال آور" را آغاز می کند.

سگال گفت: "ما هرگز نگفتیم (محیط خانواده) مهم نیست.ما فقط به این نکته اشاره کردیم که محیط به گونه ای عمل می کند که انتظار آن را نداشتیم."

ضریب هوشی و ژنتیک

مطالعه دیگری در مجله Science انجام شد، ژنتیک و ضریب هوشی را مورد بررسی قرار داد. محققان مینه سوتا دریافتند که حدود ۷۰ درصد از تغییرات ضریب هوشی در بین جمعیت دوقلوها به دلیل اختلافات ژنتیکی در افراد و ۳۰ درصد به دلیل اختلافات محیطی است. این یافته ها موافق و مخالف زیادی داشتند. اما یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۰۹ با تعداد دیگری از دوقلوها، ارتباط مشابهی را بین ژنتیک و ضریب هوشی نشان داد.

ارتباط دین و عقاید مذهبی با ژنتیک

یک مطالعه در سال ۱۹۹۰ نشان داد که ژنتیک ۵۰ درصد از گرایشات دین داری را در مردم تشکیل می دهد. به عبارت دیگر، هر دو دوقلوهایی که از هم جدا شده اند، در مقایسه با افراد غیر مرتبط، مذهبی بودن یا غیر مذهبی بودن آنها بیشتر شبیه یکدیگر هسست.

ارتباط بیماری های لثه و ژنتیک

مطالعات دیگر تأثیر زیاد ژنتیک را بر سلامت دندان یا لثه نشان داد. این تحقیقات نشان داد که بیماری لثه فقط ناشی از باکتری نیست، بلکه دارای یک جز ژنتیکی نیز می باشد.

ژنتیک و میزان شادی

مطالعه دیگری نشان داد که خوشبختی و بهزیستی ۵۰ درصد تأثیر ژنتیکی دارد.

در مطالعه ی دیگر، محققان دوقلوهای جدا شده را در مورد میزان احساس آنها به خواهر یا برادر دوقلوی تازه پیدا شده خود بررسی كردند. در میان دوقلوهای همسان، ۸۰ درصد از افراد مورد بررسی اظهار داشتند که با دوقلوی خود نزدیکتر و آشناتر از دوست صمیمی خود هستند، که نشان دهنده یک مولفه ژنتیکی قوی در پیوند دوقلوهای همسان است. این مطالعه درک جدیدی از نقش ژن ها و محیط در رشد انسان به دانشمندان ارائه داد. 

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
منبع:
مطالب مرتبط
ژن‌های کودک از مادر یا از پدر به ارث می‌رسد؟
مصونیت در برابر HIV با جهش ژنتیکی
رنگ چشم جنین
آیا سکته مغزی ارثی است؟
چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟
مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان