علائم مسمومیت غذایی چیست؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

 تشخیص مسمومیت غذایی و علائم ان شبیه بسیاری از مشکلات و بیماری هاست در این متن علائم و نشانه هایی برای تشخیص مسمومیت ناشی از غذاها را بیان میکنیم. با هلیکس همراه باشید.

مسمومیت غذایی چیسیت؟

مسمومیت غذایی بیماری است که در اثر مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی های حاوی باکتری، ویروس یا انگل‌های مضر ایجاد می شود و بسیار شایع است.خوردن غذاهایی که حاوی مواد سمی هستند نیز می تواند مسمومیت غذایی ایجاد کند. این سموم می‌توانند به طور طبیعی در مواد غذایی مانند برخی از گونه‌های قارچ وجود داشته باشند یا توسط باکتری های موجود در مواد غذایی که خراب شده اند تولید شوند.

چه غذاهایی باعث مسمومیت غذایی می شوند؟

با اینکه بسیاری از غذاها حاوی ارگانیسم‌های مضر هستند، اما معمولاً در حین پختن از بین می روند. با این حال، اگر بهداشت و روش‌های مناسب نگهداری مواد غذایی مانند شستن دست‌ها و نگهداری گوشت خام در پایین یخچال را رعایت نکنید، حتی غذاهای پخته شده نیز می توانند آلوده شده و شما را بیمار کنند. برخی از غذاها بیشتر از بقیه خطر مسمومیت غذایی دارند. مانند :

از آنجا که ارگانیسم ها انواع مختلفی دارند که می‌توانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند، علائم و شدت آن ممکن است متفاوت باشد. علاوه بر این، از زمان مسمومیت غذایی تا زمان شروع علائم می تواند از چند ساعت تا چند روز متغیر باشد و شناسایی غذای فاسد را بسیار دشوار کند.

۱۰ علامت اصلی مسمومیت غذایی

۱. درد و گرفتگی شکم

درد شکم در اطراف ناف، یا زیر دنده ها اما بالاتر از لگن احساس می شود. در موارد مسمومیت غذایی، ارگانیسم های مضر می توانند سمومی تولید کنند که مخاط معده و روده شما را تحریک می کند.که می تواند منجر به التهاب دردناک در معده شما شود، و باعث درد در شکم شما شود.

افرادی که مسمومیت غذایی دارند نیز ممکن است گرفتگی عضله داشته باشند، زیرا عضلات شکم منقبض می شوند تا حرکات روده شما را تسریع کنند تا از ارگانیسم های مضر سریعتر خلاص شوید.

با این وجود، درد و گرفتگی شکم شایع است و به دلایل زیادی ممکن است رخ دهد. به همین دلیل، این علائم به تنهایی ممکن است نشانه مسمومیت غذایی نباشد. علاوه بر این، همه موارد مسمومیت غذایی منجر به درد شکم یا گرفتگی نمی شود.

درد و گرفتگی شکم می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مخاط معده و روده شما ملتهب شود. همچنین ممکن است گرفتگی عضلات را تجربه کنید زیرا بدن سعی می کند موجودات مضر را سریعتر از بین ببرد.

۲. اسهال ناشی از مسمومیت غذایی

اسهال به مدفوع آبکی و شلی که در طی ۲۴ ساعت ۳ بار یا  بیشتر اتفاق بیفتد، می گویند. که یکی از علامت های مسمومیت غذایی است. این اتفاق باعث التهابی می شود که روده های شما در جذب مجدد آب و مایعات دیگری که در حین هضم ترشح می شوند، مشکل پیدا کنند.

اسهال همچنین با علائم دیگری مانند احساس فوریت به دستشویی رفتن، نفخ یا گرفتگی شکم همراه است.

از آنجا که در این حالت بیش از حد طبیعی مایعات از دست می دهید، در معرض کم آبی بیشتری هستید. بنابراین، نوشیدن مایعات اهمیت زیادی دارد. علاوه بر آب، نوشیدن غذاهای مایع مانند آبگوشت و سوپ می تواند به مقابله با کم آبی بدن کمک کند و اگر نمی توانید غذاهای جامد را تحمل کنید کمی انرژی به شما می دهد.

برای تشخیص کم آبی بدن، رنگ ادرارتان (باید زرد روشن یا شفاف باشد)، را بررسی کنید .اگر ادرار تیره تر است، ممکن است کم آبی بدن را نشان دهد.

اسهال شامل سه یا چند بار اجابت مزاج در مدت ۲۴ ساعت که به صورت مدفوع شل و آبکی است. بزرگترین خطر اسهال، کم آبی بدن است، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که مایعات کافی می نوشید.

۳. سردردهای ناشی از مسمومیت غذایی

سردرد بسیار شایع است. سردرد به دلایل زیادی می تواند ایجاد شود از جمله استرس، نوشیدن بیش از حد الکل، کم آبی و خستگی .از آنجا که مسمومیت غذایی باعث خستگی و کم آبی بدن شما می شود، می تواند به سردرد نیز منجر شود.

اگرچه علت دقیق آن به طور کامل مشخص نیست، اما گفته شده است که کمبود آب بدن می تواند مستقیماً بر روی مغز شما تأثیر بگذارد و باعث کم شدن مایعات داخل مغز و کوچک شدن موقت آن شود. اسهال و استفراغ و سردرد شما را مستعد کم آبی بیشتری میکند.

ممکن است هنگام مسمومیت غذایی سردرد بگیرید، به خصوص اگر بدنتان دچار کم آبی  شده باشید. باید مایعات کافی را به بدن برسانید.

۴. استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی

طبیعی است که افرادی که مسمومیت غذایی دارند استفراغ کنند. این اتفاق زمانی می افتد که عضلات شکم و دیافراگم شما به شدت منقبض شده و مجبور شوید که ناخواسته محتوای معده خود را بالا آورده و از دهان خارج کنید.

بسیاری از افراد مبتلا به مسمومیت غذایی استفراغ می کنند.استفراغ کردن یک مکانیسم محافظتی است که به بدن کمک می کند تا از مواد مضری که خورده اید خلاص شود.

استفراغ یک مکانیسم محافظتی است که بدن شما سعی می کند از میکروارگانیسم های خطرناک یا سمومی که ممکن است مضر باشد خلاص شود.

مسمومیت غذایی معمولاً منجر به استفراغ پرتاب شونده می شود. ممکن است برای برخی افراد بعد از یکبار استفراغ فروکش کند،اما در برخی دیگر ممکن است به دفعات استفراغ کنند. اگر مدام استفراغ می کنید و نمی توانید مایعات را در بدن حفظ کنید باید به پزشک مراجعه کنید.

۵. احساس مریضی و کسلی

کسانی که مسمومیت غذایی دارند اغلب از دست دادن اشتها و سایر علائم مشترک بیماری ها مانند خستگی را تجربه کنند. این در شرایطی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با عفونتی که به بدن شما حمله کرده است، پاسخ می دهد.

به عنوان بخشی از این پاسخ، بدن شما پیام رسان های شیمیایی به نام سیتوکین ترشح می کند. سیتوکین ها نقش های مختلفی دارند، اما یکی از مهمترین آنها تنظیم پاسخ ایمنی بدن شما در برابر عفونت است. آنها این کار را با گفتن سلول های ایمنی بدن شما به کجا می روند و چگونه رفتار می کنند، انجام دهند.

سیتوکین ها پیام رسان های شیمیایی هستند که نقش مهمی در تنظیم پاسخ ایمنی شما دارند. وجود آنها همچنین برخی از علائم معمول بیماری را مانند از دست دادن اشتها، ایجاد می کند.

سیتوکین‌ها علاوه بر کمک به بدن در مبارزه با عفونتی مانند مسمومیت غذایی، سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می کنند و باعث بسیاری از علائمی می شوند که از جمله آنها می توان به از دست دادن اشتها، خستگی و درد اشاره کرد.

این مجموعه علائم می تواند منجر به چیزی شود که گاهی اوقات "رفتار بیماری" نامیده می شود، زیرا شما کار نمی کنید، استراحت می کنید و غذا نمی خورید.

رفتار بیماری نشانه این است که بدن شما توجه خود را از سایر فرآیندهای بدن مانند هضم معطوف به این می کند تا مبارزه با عفونت را در اولویت قرار دهد.

۶. تب

اگر درجه حرارت بدن شما بالاتر از حد نرمال خود باشد ، یعنی ۹۷.۶-۹۹.۶ درجه فارنهایت، یا ۳۶-۳۷ درجه سانتیگراد باشد، یعنی شما تب دارید. تب در بسیاری از بیماری ها شایع است و به عنوان بخشی از دفاع طبیعی بدن شما در برابر عفونت رخ می دهد.

مواد تولید کننده تب به نام پیروژن باعث افزایش دما می شوند.که یا توسط سیستم ایمنی بدن شما آزاد می شوند و یا باکتری های عفونی که وارد بدن شما شده اند.

تب یکی از علائم رایج بیماری است که توسط ارگانیسم های مضر ایجاد می شود، مانند مسمومیت غذایی. با گرم شدن بدن، بدن برای مبارزه با عفونت آماده می شود.

آنها با ارسال پیام هایی باعث ایجاد تب می شوند که مغز شما را فریب می دهد و فکر می کند بدن شما سردتر از آنچه هست، می باشد.که این منجر به این می شود که بدن شما گرمای بیشتری تولید کند و گرمای کمتری از دست بدهد، در نتیجه درجه حرارت بدن افزایش می یابد.

این افزایش دما باعث افزایش فعالیت گلبول‌های سفید خون می شود، که به شما کمک می کند تا با عفونت مبارزه کنید.

۷. لرز

در اثر لرزیدن بدن، حرارت بیشتری ایجاد کرده و دمای بدن را بالا می برد.

لرز اغلب همراه با تب است، که ممکن است در موارد مسمومیت غذایی ایجاد شود. بدن شما تصور می‌کند هوا سرد است، سعی در گرم شدن دارد.

این لرزها نتیجه انقباض و شل شدن سریع عضلات شما است که باعث تولید گرما می شود. آنها غالباً با تب همراه هستند، زیرا پیروژن ها بدن شما را فریب می دهند تا فکر کند که سرد است و باید گرم شود.

تب می تواند با بسیاری از بیماری‌های مختلف، از جمله مسمومیت غذایی ایجاد شود، لرز را به یکی از علائم رایج آن تبدیل کند.

۸. ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از دیگر علائم مسمومیت غذایی است. این علائم به دلیل ترشح هورمون‌های شیمیایی به نام سیتوکین رخ می دهد. علاوه بر این، کم خوردن به دلیل از دست دادن اشتها ممکن است باعث شود شما احساس خستگی کنید.

ضعف و خستگی از عوارض جانبی رایج مسمومیت غذایی است. علت آنها پیام رسان های شیمیایی به نام سیتوكین است كه در صورت بیماری توسط بدن آزاد می شود.

ضعف و خستگی هر دو از علائم رفتار بیماری هستند که به بدن شما کمک می کند تا استراحت کند و بهبودی در اولویت اش قرار گیرد.مام می تواند علائم بیماری های دیگر هم باشد.

بنابراین اگر احساس ضعف یا خستگی می کنید، بهترین کار گوش دادن به بدن و استراحت است.

۹. حالت تهوع

حالت تهوع احساسی ناخوشایند است که می‌گوید شما در آستانه استفراغ کردن هستید، اگرچه ممکن است  استفراغ هم نکنید. گرچه حالت تهوع در موارد مسمومیت غذایی طبیعی است، حالت تهوع می تواند به دلایل دیگری از جمله میگرن، بیماری حرکت و خوردن زیاد غذا ایجاد شود.

حالت تهوع، احساس ناتوانی قبل از استفراغ  است. که به عنوان یک نشانه هشداربرای وجود مسمومیت غذایی است.

حالت تهوع مربوط به مسمومیت غذایی معمولاً بین یک تا هشت ساعت بعد از غذا ایجاد می شود.

که به عنوان یک هشدار عمل می کند تا به بدن بفهماند که چیز مضری  را بلعیده است. که ممکن است با کاهش حرکت روده شما تشدید شود.

اگر احساس تهوع می کنید، بهتر است برخی از درمان های طبیعی را برای کاهش علائم خود امتحان کنید.

۱۰. درد عضلانی

وقتی به عفونتی مانند مسمومیت غذایی مبتلا می شوید، عضلات می توانند درد بگیرند. این به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما فعال شده و باعث التهاب می شود.

ممکن است در اثرابتلا به عفونت مانند مسمومیت غذایی بدن درد داشته باشید. این درد به دلیل التهاب بدن است زیرا سیستم ایمنی بدن به تهدید پاسخ می دهد.

در طی این فرآیند، بدن شما هیستامین آزاد می کند، ماده شیمیایی که به گشاد شدن رگ های خونی شما کمک می کند تا گلبول های سفید خون بیشتری برای مقابله با عفونت بتوانندعبور کنند.

هیستامین به افزایش جریان خون در مناطق آلوده بدن کمک می کند. همراه با سایر مواد درگیر در پاسخ ایمنی، مانند سیتوکین‌ها، هیستامین می تواند به سایر قسمت های بدن شما برسد و گیرنده های درد را تحریک کند. که می تواند قسمت های خاصی از بدن شما را نسبت به درد حساس کرده و منجر به دردهای کسل کننده ای شود که اغلب با بیماری همراه هستید.

جلوگیری از مسمومیت غذایی

برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، حتما بهداشت شخصی و غذایی را رعایت کنید. که شامل

  1. اطمینان از تمیز بودن آشپزخانه، شستن منظم دستها و نگهداری، تهیه و پخت غذا به روش توصیه شده است.
  2. بیشتر موارد مسمومیت غذایی جدی نیستند و طی چند روز خود به خود برطرف می شوند.
  3. اگر متوجه شدید که برخی از علائم فوق را دارید و مشکوک به مسمومیت غذایی هستید، سعی کنید استراحت کنید و بدن را هیدراته نگه دارید.
  4. کمک گرفتن از پزشک نیز مفید باشد، زیرا آنها می توانند دارویی را برای تسکین علائم شما پیشنهاد دهند.
  5. با این حال، برخی از انواع مسمومیت های غذایی می توانند جدی باشند. اگر نگران هستید، باید توسط پزشک معاینه شوید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
چند مدت قبل بارداری ناموفق داشته ام.در حال اقدام به بارداری هستم اما در سمت چپ زیر شکم احساس درد می کنم. علت چیست؟
درد های شکمی علل محتلفی دارد شامل درد ناشی از کیست ، اندومتریوز ، توده ، آپاندیسیت ، بارداری های خارج رحمی ، درد های عصبی عضلانی و فتق ، عفونت لگنی و .... توصیه میکنم ابتدا حتما معاینه شوید در صورتی که نکات مثبتی در معاینه یافت شود سونوگرافی یا سی تی اسکن در صورت لزوم درخواست میشود .
برای درمان دل پیچه همراه با اسهال باید چکار کرد؟
درمان اسهال متفاوت هست،اگر تب دارید باید انتی بیوتیک بگیرید ولی اگر تب ندارید میتونید از داروهایی که باعث قطع اسهال میشود استفاده کنید مثل قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت.ولی در صورت تب داستان متفاوت خواهد بود و نیاز به بررسی بیشتری دارید. پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
دل دردی که میگیره و ول می کنه
روش های پایین آوردن تب
بیماری سلیاک چیست؟
استفراغ صفراوی
علائم ورم معده یا گاستریت
انواع دل درد علل و درمان هر یک
آخرین مطالب
علت پوست پوست شدن نوک سینه
بیماری عروق کوچک قلب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول