آیا به بغل کردن یا نوازش شدن نیاز داریم؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

انسانها برای لمس شدن توسط دیگران تکامل یافته اند.  از زمان تولد تا روزی که می میریم، ما نیاز به تماس بدنی با دیگران داریم.

کمبود نوازش و درآغوش گرفته شدن- که به آن کمبود تماس پوستی یا محرومیت از لمس نیز گفته می شود - هنگامی اتفاق می افتد که فرد از طریق سایر موجودات زنده لمس و نوازش نشود. امروزه نوازش و لمس شدن کاهش یافته است که می تواند به دلیل افزایش استفاده از فناوری، ترس از لمس به دلیل نامناسب دیده شدن در عموم، یا عوامل فرهنگی و سنت ها باشد، اما دلیل قطعی آن مشخص نیست.

مطالعات نشان می دهند که لمس نشدن انسان بطور مکرر می تواند تأثیرات جدی و طولانی مدت بر زندگی فرد داشته باشد.

آیا لمس تنها برای تحریک جنسی است؟

قطعا نه. هر گونه لمس مثبت مفید تلقی می شود.اگر کارهایی مانند دست دادن در محل کار، در آغوش گرفتن دوستانه یا ضربه زدن به پشت کسی را انجام نمی دهید، می تواند احساس کمبود نوازش ایجاد کند.

دانشمندان دریافته اند که انتهای عصبی، به نام پایانه های لمس، می تواند هر نوع لمسی، حتی آرام را  تشخیص دهند.  طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ ، سرعت لمس ایده آل باید سرعتی بین ۳ تا ۵ سانتی متر در ثانیه داشته باشد تا باعث شود اکسی توسین آزاد شود که به آن "هورمون عشق" نیز می گویند.

انواع نوازش و لمس

انواع گرفتن نوازش در انسان ها شامل موارد زیر می شود:

 • بغل کردن
 • نوازش کردن
 • گرفتن دست
 • خاراندن پشت 
 • ماساژ پا یا بدن

آزمایش لمس توسط دیگران

طی یک آزمایش از چندین شرکت کننده مرد خواستند تا نظرشان را در مورد لمس یا نوازش شدن از سوی فرد دیگری که او را نمی بینند بیان کنند در همین حال از آنها اسکن ام آر آی گرفته شد. 

 در حالت اول، آنها ویدیویی از یک زن جذاب را دیدند که برای نوازش آنها به پایین خم شده است. 

در حالت دوم، آنها ویدئویی از یک مرد را دیدند که همان کار را انجام می دهد. مردان آزمایش، زمانی که تصور می‌کردند که این لمس از طرف یک زن انجام شده است تجربه لمس را لذت بخش و نوازش عنوان می کردند، اما وقتی فکر می کردند از طرف یک مرد  نوازش شده اند آن را متفاوت گزارش کردند. و همین مساله در ام آر آی آنها نیز مشاهده شد.

پس از این آزمایش دانشمندان متوجه شدند اینکه نوازش از طرف چه کسی انجام شود در حس لمس یکسان برای ما تجربه متفاوتی خواهد داشت. یکی را لذت بخش و دیگری را ناراحت کننده و آسیب زننده می پنداریم.

چرا نوازش شدن مهم است؟

تماس پوست با پوست نه تنها برای سلامت روح و روان، بلکه برای سلامت جسمی نیز حیاتی است.

هنگامی که احساس می کنید تحت فشار قرار گرفته اید، بدن هورمون استرس، کورتیزول را، آزاد می کند. یکی از بزرگترین کارهایی که نوازش می تواند انجام دهد کاهش استرس است و به سیستم ایمنی بدن اجازه می دهد به شکل مناسبی فعالیت کند.

نوازش همچنین می تواند عملکردهای خاص بدن مانند ضربان قلب و فشار خون را بهبود دهد. این کار را با تحریک گیرنده های فشار که سیگنال ها را به عصب واگ منتقل می کنند، انجام می دهد. این عصب مغز را به بقیه بدن متصل می کند. از سیگنال ها برای کاهش سرعت سیستم عصبی استفاده می کند.

تاثیر لمس کردن در روابط با دیگران

لمس کردن مختصر بر روی دست یا بازو باعث تاثیر مثبت بر دیگران شده و در دیگران حس مطلوب تری نسبت به ما ایجاد می کند.

فواید نوازش

 1. ترشح دوپامین و حس خوشبختی. تصور می شود که لمس و نوازش در کودکی، باعث پایه ریزی روابط سالم در آینده می شود. بطوریکه از طریق تحریک مسیرهای اکسی توسین، به صورت یک داروی ضد افسردگی طبیعی عمل کرده و به دنبال آن باعث ترشح هورمون سروتونین و دوپامین در بدن می شود.
 2. مقابله با افسردگی. لمس با تنهایی و افسردگی مقابله می کند. حتی لمس کردن ملایم یک غریبه برای کاهش احساس طرد اجتماعی بسیار مهم است.

در آغوش گرفتن جنین نارس توسط مادر

لمس جنین نارس با بدن مادر باعث تقویت سیستم ایمنی و تنظیم دمای بدن نوزاد می شود و اینگونه احتمال زنده ماندن او بیشتر می شود.

نوازش کردن در حیوانات مختلف

نوازش کردن در حیوانات مختلف مثل جوامع شامپانزه ها به صورت تمیز کردن همدیگر است و این عمل مانند یک فعالیت اجتماعی و بشر دوستانه در انسان هاست این عمل باعث کاهش تنش و استرس شامپانزه ها می شود.

علائم کمبود نوازش و در آغوش گرفته شدن

هیچ راهی قطعی برای دانستن وجود ندارد. اما به طور خلاصه، ممکن است بیش از حد احساس تنهایی یا محبت کنید.

این علائم ممکن است با موارد زیر ترکیب شود:

 • احساس افسردگی
 • اضطراب
 • فشار
 • رضایت کم از رابطه
 • مشکل خوابیدن
 • تمایل به جلوگیری از صمیمیت
 • همچنین ممکن است به طور ناخودآگاه کارهایی را برای شبیه سازی لمس انجام دهید، مانند حمام یا دوش طولانی و گرم، پیچیدن خود لای پتو و حتی نگه داشتن حیوان خانگی.

اگر از نوازش خوشحال نمی شوید آیا بازهم نوازش نیاز دارید؟

در برخی از افراد لمس ارتباط نزدیکی با حس اعتماد دارد. اگر آنها به شخصی اعتماد ندارند، بعید است که بخواهند آن شخص او را لمس کند. اما این بدان معنا نیست که آنها آغوش و تماس با هیچکس را دوست ندارند. اما ممکن است ناشی از تجربیات کودکی باشد.

در سال ۲۰۱۲، مطالعه ای که در روانشناسی جامع منتشر شد نشان داد افرادی که والدینشان آنها را بسیار زیاد بغل می کردند بیشتر در بزرگسالی مردم را در آغوش می کشند.

همچنین عدم تجربه لمس مثبت مکرر در کودکی، ممکن است بر رشد عصب واگ تأثیر بگذارد و بر میزان هورمون اکسی توسین آسیب برساند، اگرچه که برای همه اینگونه نیست.

برای کمک به رفع  نیاز نوازش چه کاری می توانید انجام دهید؟

در اینجا چند روش ساده برای دریافت محبت بیشتر آورده ایم:

 1. ماساژ را امتحان کنید. چه یک نفر از نزدیکان چه در کلینیک های ماساژ تراپی، ماساژ راهی ثابت شده برای استراحت و لذت بردن از مزایای لمس دیگران است.
 2. مدتی را با حیوانات سپری کنید. حیوانات خانگی اغلب با نوازش بسیار هیجانی می شوند باعث آرام بخشیدن و حس خوب در شما می شوند. 
 3. به ناخن های خود رسیدگی کنید. مانیکور یا پدیکور حتی لاک زدن باعث حس تغییر و خوبی در شما می شود.
 4. به آرایشگاه بروید. اگر حتی احتیاج به کوتاهی و.. ندارید. برای یک براشینگ یا تغییر مدل مو یا سشوار کردن به آرایشگاه بروید.
 5. برقصید یا در یک کلاس رقص یا ورزش های شاد مثل زومبا، ایروببیک ثبت نام کنید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سرطان چگونه بوجود می آید؟
حقایق جالب در مورد زبان و جوانه چشایی
چرا رنگ پوست مردم جهان متفاوت است؟
چرا مردها نوک سینه دارند؟
یائسگی مردان
سندرم های عجیب روانی
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟