چرا ناخن داریم؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

اکثر افراد دلیل وجود ناخن های دست را زیبایی می دانند، اما در این مقاله هلیکس سعی دارد تا دلیل داشتن ناخن و حقایق جالبی را در مورد آن، توضیح دهد.

بسیاری از دانشمندان معتقدند ناخن های دست و پا شباهت های تکاملی به پنجه ها و چنگال های جانداران دیگر دارد.

اجداد نخستین ما پنجه داشتند، که مانند میخ محکمی از جنس کراتین ساخته شده بودند. همانطور که اجداد انسان حدود ۲.۵ میلیون سال پیش (یا حتی زودتر از آن) شروع به استفاده از ابزار کردند، محققان تکامل معتقدند که پنجه های منحنی بدون استفاده و آزار دهنده بوده اند، بنابراین با یک جهش، ناخن های مسطح در نخستین ها بوجود آمد و چون ناخن مسطح برای چسباندن و ساخت ابزار سنگی، جمع آوری غذا و...  بهتر بود باعث بقای بیشتر و آرام آرام نوک انگشتان پهن تر و باعث تکامل پنجه ها به ناخن های انگشت امروزی ما شده است.

ترکیبات ناخن

ترکیب ناخن شامل ۷-۱۲ درصد آب است. که وجود آب در آن باعث نفوذ پذیری برخی مواد مضر و دارویی می شود. به ویژه مواد آرایشی که روی ناخن ها استفاده می شود می تواند خطراتی ایجاد کند.

علت داشتن ناخن

ناخن های انگشتان برای کمک به نوک انگشتان در همه نخستین های اعم از انسان و میمون ها وجود دارد. اما هنگام در نظر گرفتن تناسبات، نوک انگشتان ما به طور متوسط از بسیاری از نخستین های دیگر گسترده تر است.

ناخن های دست چندین نقش مهم در بدن دارند که ممکن است نشانه ای از دلیل وجود آنها باشد. این شامل:

  1. کاهش خطرات. پوشش سخت و بیرونی نوک ناخن ها، نوک انگشتان را به یکی از محکم ترین قسمت های دست تبدیل می کند. این امر باعث می شود که انجام کارهای روزمره، از جمله گرفتن اجسام، خطر کمتری داشته باشد. ناخن ها دارای رگهای خونی بسیار کوچک هستند که نیازهای ناخن را تامین می کنند و حتی می توانند جریان خون را حتی وقتی چیزی را خیلی سفت چنگ زده‌اند، حفظ کنند.
  2. حفاظت. داشتن پوشش ناخن می تواند از ورود ویروس ها و باکتری ها به بدن جلوگیری کند. اگر بستر ناخن شخصی آسیب ببند یا از بین برود،  بیشتر در معرض خطر عفونت ناخن قرار دارد.
  3. تقویت حرکات ریز و ظریف روزانه. ناخن ها توانایی خاراندن و باز کردن اجسام و گرفتن اشیا را افزایش می دهند، مانند ورق زدن صفحات کتاب یا باز و بسته کردن موهای سر. همچنین فرد می تواند از ناخن های خود برای برداشتن وسایل استفاده کند.
  4. حس کردن. اگرچه ممکن است فکر نکنید ناخن ها به اندازه نوک انگشتان شما حساس هستند، اما یک شبکه پیچیده از اعصاب در زیر ناخن وجود دارد.

در حالی که انسان برای زنده ماندن نیازی به ناخن انگشت ندارد، اما مطمئناً می تواند به بسیاری از کارها کمک کند.

آیا وقتی نوک انگشتان شما سعی می کند چیزی را نگه دارد به عقب برگردد، اما قدرت و وجود ناخن ها باعث می شود که این اتفاق نیفتد.

چرا پاهای ما ناخن دارند؟

۱. به دلیل تکامل 

کار اصلی ناخن های پا در گذشته نقش محافظتِ، برای گرفتن اشیا و عملکردهای حرکتی داشته اند. اما بخشی از این کارایی را از دست داده اند.

ناخن های پا همزمان با ناخن های دست تکامل یافته اند. ابتدا آنها به صورت پنجه بوده اند. پنجه های پا برای گرفتن شاخه های درخت در هنگام پریدن از روی درختان مفید بوده است اما با شروع ایستادن و راه رفتن روی زمین، پنجه ها مانع راه رفتن راحتتر شده می شدند، همچنین ساختن پوششی( کفشی) برای پاها با وجود چنگال بسیار مشکل بوده، بنابراین با تکامل پنجه ها به سمت ناخن و کوچک شدن پیش رفته اند.

۲. محافظت از پاها 

ناخن های پا - مانند ناخن های دست- عملکرد محافظتی دارند. سطح سخت آنها از آسیب دیدن بافت های نرم، حساس، اعصاب، رگ های خونی و عضلات زیر ان جلوگیری می کند. مطمئنا که فوتبالیست ها قدردان وجود ناخن های پا هستند، چون اگر ناخن های پا نبودند، حتی نمی توانستند توپی را شوت کنند.بنابراین، فوتبال یا بازی های اینگونه اصلا وجود نداشتند. حتی معلوم نبود چگونه می توانستیم یک سکه را به هوا پرتاب کنیم.

همانطور که همه ما تجربه دردناک شکستن ناخن پا را داریم، می دانیم که نوک انگشتان در برابر ضربه، آسیب پذیرتر است. با داشتن ناخن به عنوان یک محافظ روی انگشتان، انگشتان پا در برابر ضربه و عفونت کمتر آسیب پذیر هستند.

۳. کمک به تعادل

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که ناخن های پا به تعادل کمک می کنند، احتمالاً با اطمینان از اینکه سنسورهای پایین انگشتان پا که موقعیت پاهای ما را تشخیص می دهند، به صورت ثابت روی زمین اعمال می شوند. همچنین گزارش های زیادی ازافرادی  وجود دارد  که پس از از دست دادن ناخن های پا، تعادل و تحرک آنها تحت تأثیر قرار گرفته است، گرچه که ممکن است علت اصلی آن، ناخن ها نبوده باشد.

چرا درد در ناخن ها بیشتر است؟

گرچه ممکن است ناخن انگشت به اندازه کافی سخت باشد تا از گوشت و پوست حساس زیر آن محافظت کند، اما اثر پارادوکسیکال آن باعث افزایش حساسیت انگشت نیز می شود وقتی نوک انگشت به یک شی برخورد می کند به عنوان ضد حمله عمل می کند. همچنین انگشت به دلیل تراکم بسیار زیاد رشته های عصبی، ناحیه ای حساس است.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
برچسب ها:
مطالب مرتبط
چرا مردان ریش دارند اما زنان خیر؟
قسمت های بدون استفاده بدن کدامند؟
چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟
چرا مردها نوک سینه دارند؟
شکنندگی ناخن؛ علت و درمان
سرطان چگونه بوجود می آید؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟