سندرم پای بی‌قرار چیست؟

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

سندروم پای بی قرار یا RLS نوعی اختلال عصبی است. RLS به عنوان بیماری ویلیس-اکبوم یا RLS / WED نیز شناخته می شود.این بیماری باعث احساسات ناخوشایندی در پاها می شود که همراه با میل شدید به حرکت دادن آنها می باشد. جدی ترین نگرانی افراد مبتلا به RLS تداخل در خواب است که باعث خواب آلودگی و خستگی روزانه آنها می شود. این کمبود خواب می تواند وی را در معرض خطر سایر مشکلات سلامتی، از جمله افسردگی در صورت عدم درمان قرار دهد.

طبق موسسه ملی اختلالات مغز و اعصاب و سکته مغزی، RLS حدود ۱۰ درصد افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. این سندروم ممکن است در هر سنی رخ دهد، اگرچه معمولاً در سنین میانسالی شدیدتر است. زنان دو برابر مردان به سندرم پای بیقرار مبتلا می شوند. سندرم پای بیقرار یک بیماری مادام العمر است و هیچ درمانی ندارد، اما مصرف داروهای مناسب می تواند به مدیریت علائم آن کمک کند.

علائم سندرم پای بیقرار چیست؟

 1. برجسته ترین علائم RLS، تمایل شدید به حرکت دادن پاها است، به ویژه هنگامی که فرد بی حرکت نشسته یا در رختخواب دراز کشیده است
 2. همچنین ممکن است حس غیرمعمولی مانند احساس گزگز یا کشش در پاها را حس کند. راه رفتن و حرکت کردن ممکن است  حس بیحسی  را کاهش دهد.

سندرم پای بیقرار خفیف

اگر RLS خفیف دارید باید بدانید که علائم آن ممکن است هر شب بروز نکند. و احتمالا این حرکات را ناشی از بی قراری، عصبی بودن یا استرس داشتن بدانید.

همچنین ممکن است در موارد خفیف سندرم بیقرار، علائم مدام بروز نکنند و یا  گاهی اوات کاملا قطع شوند. RLS همچنین می تواند سایر قسمت های بدن، از جمله بازوها و سر را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

به هر حال نادیده گرفتن علائم RLS چالش برانگیز است. این مشکل می تواند ساده ترین فعالیت ها مانند رفتن به سینما را پیچیده کند و حتی مسافرت طولانی با هواپیما نیز می تواند برای فرد دشوار شود. افراد مبتلا به RLS به دلیل بدتر شدن علائم در هنگام شب، احتمالاً در به خواب رفتن یا دراز کشیدن مشکل دارند. خواب آلودگی در طول روز، خستگی و کمبود خواب می تواند به سلامت جسمی و روحی آنها آسیب برساند.

علائم سندروم پای بی قرار معمولاً هر دو طرف بدن را درگیر می کند، اما برخی افراد این علائم را فقط در یک طرفشان دارند.

آیا سندرم پای بیقرار با گذشت زمان درمان خودبه خود درمان می شود؟

در بیشتر افراد مبتلا به RLS ، علائم با افزایش سن شدید تر می شوند. افراد مبتلا به سندروم پای بی قرار معمولاً از حرکات به عنوان راهی برای تسکین علائم استفاده می کنند. این حرکات ممکن است به معنی قدم زدن روی زمین باشد. اگر متاهل باشید، ممکن است خواب همسرتان را نیز مختل کنید.

علت ایجاد سندروم پای بی قرار چیست؟

اغلب، علت مشخصی برای RLS وجود ندارد. محققان گمان می کنند که این شرایط ممکن است ناشی از عدم تعادل شیمیایی دوپامین مغز باشد که پیام هایی را برای کنترل حرکت عضلات ارسال می کند.

 1. بیشتر اوقات، علت RLS را یک معما می دانند. اما ممکن است استعداد ژنتیکی و محرک های محیطی در بروز آن نقش داشته باشند. بیش از ۴۰ درصد افراد مبتلا به RLS سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. در حقیقت، پنج نوع ژن مرتبط با RLS وجود دارد. 
 2. محققان می گویند که ممکن است ارتباطی بین RLS و سطح پایین آهن در مغز وجود داشته باشد، حتی اگر آزمایش خون فرد بگوید که سطح آهن او طبیعی است.
 3. RLS ممکن است با اختلال در مسیرهای دوپامین در مغز مرتبط باشد. بیماری پارکینسون نیز به دوپامین موجود در بدن مربوط می شود. همین مورد می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از افراد مبتلا به پارکینسون RLS نیز دارند. برخی از داروهای مشابه برای درمان هر دو بیماری استفاده می شود. 

ممکن است برخی از مواد مانند کافئین دار یا الکلی علائم را تحریک یا تشدید کنند. سایر دلایل احتمالی شامل داروهایی برای درمان است:

 • آلرژی
 • حالت تهوع
 • افسردگی
 • روان پریشی

RLS در واقع می تواند شاخه ای از یک بیماری دیگری مانند نوروپاتی، دیابت یا نارسایی کلیه نشات گرفته باشد. در این صورت، درمان بیماری اصلی ممکن است مشکلات RLS را نیز برطرف کند.

آیا سندرم پای بی قرار به بیماری ام اس مربوط می شود؟

تحقیقات نشان می دهد احتمال ابتلا به سندرم پای بی قرار (RLS) در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) تقریباً چهار برابر بیشتر از افراد جامعه است. سندرم پای بی قرار نوعی اختلال خواب است که اغلب با حرکات خود به خود و تکان دهنده پا همراه است که به آن حرکات دوره ای پا می گویند.

آیا سندرم پای بی قرار می توانید بر تمام بدن اثر بگذارد؟

اگرچه معمولاً در پاها احساس می شود، اما سایر قسمت های بدن مانند بازوها ، تنه یا سر نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. طبق NINDS، گاهی اوقات، می تواند نیمی از بدن را تحت تأثیر قرار دهد. به طور معمول، این حس هنگامی ظاهر می شوند که فردی  تلاش می کند تا آرام شود، زمانی که در مدت طولانی نشسته است.

عوامل خطر برای سندروم پای بی قرار

 1. جنسیت: زنان دو برابر بیشتر نسبت به مردان به RLS مبتلا می شوند.
 2. سن: اگرچه RLS در هر سنی ممکن است ایجاد شود، اما شیوع آن در میانسالی و پیری بیشتر است.
 3. سابقه خانوادگی: اگر اعضای خانواده شما این بیماری را داشته باشند، احتمال دارد که شما نیز به RLS دچار شوید.
 4. بارداری: برخی از زنان در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه آخر بارداری دچار RLS می شوند. این مشکل معمولاً طی چند هفته پس از زایمان برطرف می شود.
 5. بیماری های مزمن: شرایطی مانند نوروپاتی محیطی، دیابت و نارسایی کلیه ممکن است منجر به RLS شود. غالبا درمان این بیماری ها، علائم RLS را تسکین می دهد.
 6. مصرف داروها: داروهای ضد درد، ضد روان پریشی، ضد افسردگی و آنتی هیستامین ها ممکن است علائم RLS را تحریک یا تشدید کنند.
 7. قومیت: هر کسی می تواند به RLS مبتلا شود، اما این بیماری بیشتر در نژاد اروپای شمالی دیده می شود.

داشتن RLS می تواند بر سلامت کلی و کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. اگر مبتلا به RLS و کمبود خواب مزمن هستید ، ممکن است در معرض بیماری های زیر نیز قرار بگیرید:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • دیابت
 • بیماری کلیوی
 • افسردگی
 • مرگ زودهنگام

تشخیص سندروم پای بی قرار

هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند RLS را تأیید یا رد کند. بخش عمده ای از تشخیص براساس توصیف شما از علائمتان خواهد بود.

 • تمایل شدید پاها برای حرکت که معمولاً با احساسات عجیب و غریب همراه است.
 • شدید تر شدن علائم در شب هنگام. این علائم در اوایل روز خفیف یا غایب است.
 • علائم هنگامی که سعی می کنید آرام شوید یا بخوابید ایجاد می شوند.
 • علائم تکانشی هنگام حرکت کاهش می یابند.
 • آزمایش خون، کمبود آهن و سایر کمبودها یا ناهنجاری ها را بررسی می کند.

درمان سندرم پای بیقرار

 1. رژیم غذایی.  تغییر در رژیم غذایی همچنین ممکن است به کاهش علائم سندرم پاهای بی قرار کمک کند: از محرک ها مانند کافئین، نیکوتین و الکل به ویژه قبل از خواب خودداری کنید. برای جلوگیری از کم آبی بدن مقدار زیادی آب بنوشید.
 2. مصرف مکمل ها و ویتامین ها.  کمبود آهن می تواند یکی ازعوامل موثر روی سندرم پای بیقرار است .
 3. ورزش و پیاده روی منظم. بسیاری از افراد مبتلا به سندرم پای بی قرار (RLS) دریافتند که ورزش منظم و متوسط ​​به تسکین علائم کمک می کند. به پیاده روی ، دوچرخه سواری و شنا فکر کنید. اما اگرچه برخی از ورزش ها خوب است ، اما بیشتر از این بهتر نیست. یک تمرین بیش از حد شدید ممکن است RLS را بدتر کند.
 4. داروها .
 5. جراحی

در صورت داشتن RLS از کدام غذاها باید اجتناب کنم؟

 1. شکلات
 2. نوشابه های گازدار
 3. غذاهای سرخ شده

آیا کمبود آهن می تواند باعث سندرم پای بی قرار شود؟

در صورت ابتلا به سندرم پاهای بی قرار ثانویه می توانید به این بیماری مبتلا شوید: کم خونی فقر آهن (سطح پایین آهن در خون می تواند منجر به سقوط دوپامین شود و سندرم پای بی قرار را تحریک کند). یک تحقیق نشان می دهد که سطح پایین آهن در خون باعث کاهش مایع نخاعی افراد مبتلا به RLS یافت می شود. یک مطالعه نشان داده است که در بیمارانی که فریتین سرم آنها کمتر از ۷۵ میکروگرم در لیتر بود، آهن درمانی خوراکی (۳۲۵ میلی گرم سولفات آهن دو بار در روز با معده خالی) به طور متوسط ​​علائم RLS پس از ۳ ماه بهبود یافت.

آیا سندرم پای بی قرار جراحی دارد؟

رفع فشار از طریق جراحی بر روی اعصاب فیبولار مشترک و سطحی یک درمان رایج برای نوروپاتی محیطی است و جراحانی که این روش را انجام می دهند مشاهده کرده اند که این امر علائم RLS را نیز بهبود می بخشد.

داروهایی برای سندروم پای بی قرار

دارو نمی تواند RLS را درمان کند، اما می تواند به مدیریت علائم کمک شایانی نماید. برخی از گزینه های درمانی عبارتند از:

۱. داروهایی که سطح دوپامین را افزایش می دهند(عوامل دوپامینرژیک)

این داروها به کاهش حرکت در پاها کمک می کنند.

۲. داروهای پرامیپکسول (میراپکس)، روپینیرول (رپیپ) و روتیگوتین (Neupro)

عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل سبکی و حالت تهوع باشد. این داروها با گذشت زمان می توانند تأثیر کمتری بر علائم داشته باشند. در بعضی از افراد، آن ها می توانند باعث اختلالات کنترل خواب در طول روز و بدتر شدن علائم RLS گردند.

۳. داروهای خواب و شل کننده های عضلانی (بنزودیازپین ها)

این داروها نیز علائم را به طور کامل از بین نمی برند، اما می توانند به فرد در آرامش و خواب بهتر کمک کنند. داروهای موجود در این گروه شامل: کلونازپام (کلونوپین)، اسکوپیکلون (لونستا)، تمازپام (Restoril)، زالپلون (سوناتا) و زولپیدم (آمبیین) می باشد که عوارض جانبی آن شامل خواب آلودگی در روز است.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
منبع:
مطالب مرتبط
انواع سرفه و درمان
درمان خانگی سرفه خشک
خارج کردن آب از داخل گوش
عوارض لیپوساکشن چیست؟
نکات مهم هنگام گرفتگی گوش
کراتوز سبورئیک
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان