۱۰ باور غلط در مورد بدن

نویسنده مریم اکرامیان

امروزه اطلاعات زیادی در اطراف ما وجود دارد که غالباً نمی توانیم باورهای اشتباه را از واقعیت تشخیص دهیم و گاهی اعتقادات غلط نه تنها عجیب نیست، بلکه حتی مضر است. هلیکس در این متن این باورهای نادرست را می شمارد و حقایق آن را توضیح می دهد.

۱. مطالعه در تاریکی چشم ها را ضعیف می کند.

خیر. بینایی با گذشت زمان برای اکثر افراد کاهش می یابد و سابقه خانوادگی عامل مهمی در تعیین آن است. اگرچه خواندن در نور کم باعث کاهش بینایی نمی شود، اما مطالعه در تاریکی تنها چشم ها را خسته می کند. خستگی ناشی از مطالعه در تاریکی با استراحت برطرف می شود.

۲. دندان ها در حالت طبیعی کاملا سفیدند.

خیر دندان ها به طور کامل سفید نیستند یا حداقل، به سفیدی رنگ کاغذ، یا حتی رنگ کلیدهای پیانو نیستند. رنگ طبیعی دندان به طور خیلی جزئی زرد رنگ هستند. مینای دندان خود به رنگ سفید مایل به آبی است، اما همچنین تا حدودی شفاف است، بنابراین زردی عاج زیر آن مشخص است و رنگ کلی دندان ها در حالت عادی خاکستری روشن یا زرد روشن است.

طبیعی است که با بالا رفتن سن و ساییدگی مینای دندان، دندان ها کمی زرد می شوند. تغییر رنگ حاصل از تجمع پلاک با مسواک زدن منظم کاهش می یابد. پرهیز از غذاهایی که ممکن است دندان ها را زرد کنندبسیار مهم است.

۳. تمام عضلات ساخته شده با ورزش و بدنسازی پس از قطع آن به چربی تبدیل می شوند.

خیر ترکیبات چربی و عضله با هم متفاوتند و بهم تبدیل نمی شوند بلکه تحرک و رژیم غذایی شما مشخص می کند که کجا ماهیچه بیشتری و کجا چربی بیشتر در آن تجمع یابد.

۴. بیشتر گرمای بدن از طریق دست و پا از بدن خارج می شود.

میزان گرمای از دست رفته ما بستگی به این دارد که سطح پوست ما چقدر در معرض سرما قرار گیرد. اما بیشتر گرمای بدن از طریق سر خارج می شود و بهتر است در هوای سرد و زمستان به جای دستکش از کلاه استفاده کنید و سرتان را بپوشانید تا گرمتر بمایند.

۵. ضربان قب در هنگام عطسه کردن ثابت است.

 خیردر هنگام عطسه کردن به دلیل اینکه فشار داخل بدن لحظه ای افزایش می یابدُ باعث کاهش جریان خون به قلب می شود. قلب برای تنظیم این اتفاق ضربان قلب منظم خود را  به طور لحظه ایتغییر می دهد تا آن را جبران کند. با این وجود، فعالیت الکتریکی قلب در هنگام عطسه متوقف نمی شود.

۶. انسان تنها ۵ حس دارد.

خیر انسان حداقل ۲۱ حس دارد (در برخی منابع حتی ۳۳ حس اشاره شده است) برای مثال :

  • حس تعادل.
  • حس حرکت
  •  احساس درد.
  • حس زمان (تصور زماني)
  • حس دما (مفهوم حرارتی) .
  • حس خارش.
  • حس تشنگی.
  • حس تنفس.
  • و...

۷. انسان تنها از ۱۰% مغز خود استفاده می کند.

 خیر انسان در بییشتر مواقع از ۱۰۰% مغز خود استفاده می کند. اسکن های تصویربرداری از مغز به وضوح نشان می دهد که تقریباً تمام مناطق از مغز حتی در حین انجام کارهای نسبتاً معمول مانند صحبت کردن، راه رفتن و گوش دادن به موسیقی فعال هستند.

آیا از ۱۰٪ مغز خود استفاده می‌کنیم؟

۸. آدامس هضم نمی شود.

 درست است که هضم آدامس دشوار است اما اگر آدامس می بلعید، مطمئن باشید که هضم آن هفت سال طول نمی کشد و آدامس حداکثر بعد از ۱ هفته از سیستم گوارش شما خارج و دفع می شود. اما هنوز هم، بلعیدن مقدار زیادی آدامس توصیه نمی شود. تحقیقات نشان می دهد که مقادیر زیادی آدامس می تواند منجر به انسداد روده خصوصاً در کودکان شود.

۹. عرق کردن باعث دفع سموم بدن می شود.

 عرق کردن باعث خنکی بدن می شود و از گرم شدن زیاد بدن جلوگیری می کند.عرق می تواند آزار دهنده باشد، اما در واقع باعث سلامتی میشود.

۱۰.  قرار گرفتن درمعرض هوای سرد باعث سرماخوردگی می شود.

خیر سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است و با قرار گرفتن در معرض ویروس آن سرما می خورید نه به خاطر سردی هوا.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
قسمت های بدون استفاده بدن کدامند؟
سرطان چگونه بوجود می آید؟
حقایق جالب در مورد زبان و جوانه چشایی
چرا رنگ پوست مردم جهان متفاوت است؟
چرا مردها نوک سینه دارند؟
یائسگی مردان
آخرین مطالب
علت پوست پوست شدن نوک سینه
بیماری عروق کوچک قلب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول