تفاوت عمل لیزیک و لازک چشم چیست؟

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

بیشتر افرادی که می خواهند چشمشان را عمل کنند با ای سوال روبرو می شوند که چه عمل چشمی بهتر است؟ لازک یا لیزیک؟ لازک (LASEK) و لیزیک (LASIK) دو روش درمان قدرت بینایی مشابه هستند که تفاوت ها یا فرق های مهمی با یکدیگر دارند.

اگر به شما گفته شده است که کاندید مناسبی برای عمل لیزیک نیستید، ممکن است خوشحال شوید که بدانید روش لازک ممکن است برایتان موثر و مفید باشد. در حالی که روش‌های LASEK و LASIK نتایج مشابهی دارند، مزایا و معایبی در هر دو روش وجود دارد.

لیزر اپیتلیال کراتومیلئوسیس یا همان LASEK، یک روش اصلاح بینایی است که بسیار شبیه به لیزیک می باشد. دقیقاً مانند لیزیک، از لازک برای اصلاح نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی استفاده می گردد.

مقایسه روش های لازک و لیزیک چشم

مرحله اول روش لازک بسیار متفاوت از روش لیزیک است.

 1. در عمل لیزیک (LASIK) از لیزری مخصوص برای ایجاد تغییر شکل قرنیه فرد با ایجاد برش در لایه خارجی کره چشم استفاده می شود، در حالی که لازک (LASEK) فقط به ناحیه اپیتلیوم (لایه خارجی قرنیه) نفوذ می کند.
 2. با استفاده از روش لازک، جراح یک برش ظریف و کم عمق در لایه بیرونی بالای قرنیه(حدود ۵۰ میکرون) ایجاد می کند (لایه اپیتلیال). او حدود ۳۰ ثانیه از محلول الكلی استفاده می كند، كه باعث شل شدن لایه اپیتلیال می گردد و می توان در نهایت آن را بلند كرده و به یك طرف تا زد. سپس لیزر به لایه میانی و ضخیم قرنیه (استروما) تابیده و اعمال می شود. سپس جراح به آرامی لایه اپیتلیال را در بالای بستر بافتی که تازه شکل گرفته است، تا می کند. جراح پس از آن که قرنیه را به خوبی با لیزر تغییرشکل داد، فلپ را به آرامی روی قرنیه برمی‌گرداند تا در جای خود التیام بیابد.
 3. در طی عمل لیزیک چشم، یک فلپ (لایه) باریکی از قرنیه را (حدود ۱۰۰ الی ۱۸۰ میکرون) با تیغه میکروکراتوم (یا لیزر خاص) می برد. فلپ حاوی هر دو لایه اپیتلیوم (لایه فوقانی) و بخشی از لایه استروما است.

درمان با لازک و لیزیک چشم

لیزیک و لازک به طور کلی روش‌هایی بسیار ایمن و موثر هستند، اما:

 1. رضایت بیشترعمل لازک. افرادی که لازک انجام می دهند، در طولانی مدت رضایت بیشتری نسبت به افرادی دارند که روش لیزیک انجام داده اند.
 2. زمان بهبودی لازک بیشتر از لیزیک است. زمان بهبودی افرادی که روش لیزیک را انجام می دهند کم تر است.
 3. درد کمتر در عمل لازک. افراد کاندید روش لازک ناراحتی و درد کمتری را بعد از عمل گزارش می کنند.
 4. عفونت کمتر با عمل لازک. همچنین بعد از انجام لازک خطر عفونت کمتری وجود دارد و احتمال بروز تیرگی قرنیه بسیار کم می باشد.

تفاوت اصلی بین لیزیک و لازک به ضخامت بافت برش داده شده در حین عمل مربوط است. در روش لیزیک لایه با ضخامت بیشتری(همراه با بخشی از لایه استروما) برش داده و بلند می‌شود. اما در روش لازک  فقط و فقط لایه اپیتلیوم و با ضخامت کمتری برداشته می‌شود. در هر دو روش لایه جدا شده دوباره روی قرنیه گذاشته می شوند.

با روش LASEK، هیچ نگرانی در مورد احتمال برش نامنظم فلپ وجود ندارد اما لیزیک این ریسک را به همراه خواهد داشت.

برخی از افرادی که تحت عمل لازک قرار می گیرند، سریعتر عصب قرنیه شان بهبود داده می شود. از آن جا که اعصاب قرنیه در مکانیسم های بازخورد نقش مهمی را ایفا می کنند و باعث روان شدن حرکت کره چشمان فرد می شود، به نظر می رسد میزان خشکی چشم بعد از انجام آن کمتر است. اما به طور کلی افرادی که عمل لیزیک را انجام می دهند، بعد از مدتی از خشکی چشم هایشان شکایت می کنند.

معایب روش های لیزیک و لازک چشم

معایب اصلی روش لازک،:

 1. زمان بهبودی کندتر
 2. درد بیشتر حین عمل. به نظر می رسد برخی از افراد داوطلب عمل لازک کمی بیشتر نسبت به افرادی که تحت عمل لیزیک قرار گرفته اند احساس درد خفیف می کنند.
 3. الزام استفاده از لنز تماسی. اکثر جراحان بعد از عمل فرد را ملزم به استفاده از لنز تماسی (برای ۴ تا ۵ روز اول پس از عمل لازک) می کنند. البته این لنز را خود پزشک به بیمار می دهد.

چه کسانی باید لازک انجام دهند؟

اگر چشم پزشک و جراح تشخیص داده است که شما کاندید مناسبی برای روش لیزیک نیستید، ممکن است لازک را برای روند درمان شما انتخاب کند. از آنجایی که احتمال آسیب رسیدن به چشم بعد از عمل لیزیک جدی تر از عمل جراحی چشم لازک است، بیمارانی که :

 1. مشغول فعالیت های حرفه ای یا فعالیت های تفریحی هستند که چشمان آن ها را در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می دهد (مانند بوکس) ممکن است کاندید مناسب تری برای روش لازک باشند.
 2. جراحی چشم LASEK ممکن است برای افراد مبتلا به سندروم خشکی چشم نیز بهتر و موثرتر باشد زیرا حین آن  اعصاب قرنیه که مسئول رفلکس نوراند پارگی بریده نمی شوند.

عوارض جانبی لازک چشم چیست؟

 1. احساس وجود یک جسم خارجی در چشم فرد (بهبودی این وضع از ۱ تا ۴ روز طول می کشد)
 2. به طور موقت بینایی در شرایط کم نور کاهش می یابد (تا ۱۲ ماه می تواند طول بکشد)
 3. خشکی چشم، نیاز به استفاده از قطره های مرطوب کننده (تا ۶ ماه)
 4. دید مبهم یا ابری (باید ظرف ۶ تا ۹ ماه ناپدید شود)

لیزیک به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

از آنجا که عمل جراحی لیزیک شامل بریدن بافت قرنیه است، لیزک گزینه خوبی برای افرادی می باشد که قرنیه های نازک، صاف یا نامنظم دارند. در واقع  جراحی لیزیک ممکن است گزینه ای برای اصلاح یکی از مشکلات بینایی زیر باشد:

 1. نزدیک بینی (myopia): هنگامی که کره چشم فرد کمی بزرگ تر از حد طبیعی شود یا زمانی که قرنیه بیش از حد خم گردد، پرتوهای نور در مقابل شبکیه متمرکز می شوند و دید اشیا دور را تضعیف و تار می کنند. افراد نزدیک بین می توانند اجسامی را که در فواصل نزدیک هستند را کاملاً واضح ببینند اما اجسام دور را به سختی و تار می بینید.
 2. دوربینی (hyperopia): وقتی کره چشم فرد کوچکتر از حد متوسط گردد یا قرنیه چشم خیلی صاف بشود، در این حالت نور به جای این که روی شبکیه جمع شود، در پشت آن متمرکز می گردد. این اتفاق باعث می شود که قدرت بینایی فرد در تشخیص اشیا نزدیک و گاهی دور دچار اختلال شود.
 3. آستیگماتیسم: وقتی قرنیه به صورت ناهموار خم می شود یا مسطح می گردد، نتیجه آن آستیگماتیسم است که تمرکز بینایی و دور بینی را مختل می کند.

عوارض جانبی لیزیک چشم

 1. خشکی چشم: جراحی لیزیک باعث کاهش موقتی تولید اشک می شود. حدود شش ماه اول پس از جراحی، ممکن است چشمان شما هنگام بهبودی احساس خشکی غیرمعمول کنند. خشکی چشم می تواند کیفیت بینایی شما را کاهش دهد. چشم پزشک ممکن است قطره های چشمی را برای خشکی آن ها توصیه کند. اگر خشکی شدید چشم دارید، می توانید برای جلوگیری از تخلیه اشک از سطح چشم، وسایل خاصی را در مجاری اشک قرار دهید.
 2. ایجاد هاله و دوبینی: ممکن است در شب بعد از جراحی، مشکل بینایی داشته باشید که معمولاً چند روز تا چند هفته طول می کشد. ممکن است متوجه افزایش حساسیت به نور، تابش خیره کننده، هاله های اطراف چراغ های روشن یا دید دوگانه (دوبینی) شوید.
 3. مشکل در نور کم. ممکن است بعد از جراحی بینایی شما در نور کم (مانند غروب یا مه) نسبت به قبل از جراحی به میزان بیشتری کاهش یابد.
 4. نیاز اصلاحات ثانویه: اگر لیزر بافت کمی از چشم شما را از بین ببرد، نتایج مورد نظرتان را که می خواستید نمی بینید. برای حل این مشکل ممکن است طی یک سال آینده مجددا به روش لیزیک دیگری نیاز داشته باشید.
 5. آستیگماتیسم: آستیگماتیسم می تواند در اثر از بین رفتن ناهموار بافت چشم ایجاد شود. این مورد ممکن است به جراحی اضافی، عینک یا استفاده از لنزهای تماسی نیاز داشته باشد.
 6. پسرفت: رگرسیون زمانی اتفاق می افتد که بینایی شما به آرامی به سمت ضعیفی قبلی چشمتان تغییر کند. این عارضه بسیار کم شیوع است.
 7. از دست دادن یا تغییرات بینایی: به ندرت، عوارض جراحی می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. برخی از افراد همچنین ممکن است مانند گذشته به وضوح اشیا و افراد را نبینند.

اگر قصد جراحی لیزیک را دارید، احتمالاً از قبل از عینک یا لنز استفاده کرده اید. پزشک چشم با شما صحبت خواهد کرد که آیا جراحی لیزیک یا روش مشابه دیگر، برای انکسار گزینه ای مفید برای شما خواهد بود یا خیر.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
نظر کاربران (۲ نظر)

پرنیا بهترین روش پی آر کی هست لازک خیلی گرون هست و لیزیک هم عوارض زیادی داره اما PRK0 خیلی بهتره، اما خب برا من ۳ ماه طول کشید تا به دید عادی برگشتم ۲۵ آبان ۹۹

فاطمه ذوالفقاری 👌👌 ۹ آذر ۹۹

مطالب مرتبط
۱۰ روش تقویت بینایی
تشخیص و درمان چشم آستیگماتیسم چیست؟
درمان آکنه با سرکه سیب؛ فواید و معایب آن
چگونه رنگ چشم خود را تغییر دهیم؟
لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) چیست؟
ماموپلاستی (جراحی کوچک کردن سینه) چیست؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان