دراز و نشست در بارداری

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید ممکن است بخواهید از تناسب اندام و سلامتی خود اطمینان حاصل کنید. و برای حفظ تناسب اندام خودتان بخواهید دراز و نشست یا کرانچ و... انجام دهید. اما آیا حرکت دراز و نشست در دوران بارداری ایمن است؟ آیا دراز نشست باعث سقط جنین می شود؟ امروز به بررسی آن می پردازیم:

اینکه ایا درازو نشست برای شما مناسب است یا خیر به عوامل زیادی بستگی دارد. و مهمترین عامل آن بستگی به این دارد که چند ماه است باردار شده اید یا چقدر با زایمان خود فاصله دارید. 

دراز نشست سه ماهه اول بارداری 

بیشتر ورزش ها، مگر به دلیل شرایط خاص در سه ماهه اول بارداری، به دلیل کوچکی شکم مشکلی ندارند. نشستن و چسباندن پاها در شکم به طور کلی در سه ماهه اول بارداری خوب است، اما بهتر است از انجام تمام تمرینات روی کمر بعد از سه ماهه اول خودداری کنید.  به هر حال با پیشرفت بارداری انجام این حرکت دشوارتر و ممکن است خطرناک باشد.

دراز و نشست بعد از سه ماهه اول بارداری

خوابیدن صاف به پشت در دوران بارداری بخصوص از اواسط بارداری به بعد باعث کاهش فشار خون می شود و ممکن است باعث سرگیجه شود، که می تواند مانع از خون رسانی و اکسیژن به جنین شود.

در سه ماهه دوم بارداری، خوابیدن صاف به پشت می تواند فشار خون شما را کاهش دهد. بنابراین بعد از سه ماه اول بارداری باید از دراز و نشست کردن خودداری کنید.

 اگر شما جز آن  ۱۰ درصد زنان بارداری هستید که از قبل فشار خون پایینی دارند، این نگرانی برای شما افزایش می یابد.

اگر می خواهید روی عضلات شکم خود کار کنید، بهترین تمرین انجام کشش های یوگایی به حالت گربه است. برای تمرین این حرکات:

  1. باید روی دستان و زانوهای خود روی زمین خم شوید.
  2. سپس با قوس دادن کمر به سمت بالا و سپس شل کردن آن ( پایین اوردن) آن این حرکت را تکرار کنید.

ورزش هایی که زنان باردار باید از آنها اجتناب کنند؟ 

بهترین ورزش در دوران بارداری پیاده روی است. بنابراین بهتر است از دراز نشست یا کرانچ خودداری کنید و در عوض ورزش هایی با توپ و پلانک را انجام دهید.

در هنگام ورزش کردن نفس عمیق بکشید حداقل ۲۰ ثانیه حالت بدنی تان را حفظ کنید. کمی استراحت کنید و تمرین را سه تا چهار بار تکرار کنید. انجام پلانک در دوران بارداری می تواند باعث بهبود ثبات، افزایش سطح انرژی و کاهش قابل توجه کمردرد و تقویت عضلات شکم شود که به شما در دوران زایمان کمک می کند.

 ورزش های ممنوع  و خطرناک در بارداری

اگر متوجه شدید که مبتلا به دیاستاز( دو تکه شدن ماهیچه شکمی؛ شکافی بیش از سه انگشت بین دو ماهیچه سمت راست و شکم دارد) هستید، از ورزش های کرانچ ، نشستن و سایر تمرینات که در آن شکم را به جلو می دهید، خودداری کنید، زیرا فشار بیشتری را بر شکم وارد می کنید.

مهمتر از همه، همیشه به بدن خود گوش دهید: اگر نسبت به یک تمرین یا تکنیک ورزشی احساس خوبی ندارد (و به خصوص اگر احساس درد کند) ، بلافاصله آن را متوقف شوید. اگر نگران هستید با پزشک در این مورد مشورت کنید، زیرا گزینه های زیادی برای ورزش وجود دارد که در بارداری کاملاً ایمن هستند.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
ورزش های خطرناک و ممنوع در بارداری
یبوست در دوران بارداری
هیدروپس جنینی چیست؟
تغییرات جنین در سه ماهه سوم بارداری با عکس
علت دل درد در بارداری
دیابت بارداری چیست؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان