عقب انداختن پریود با قرص

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

در واقع هیچ راه صد در صدی برای به عقب انداختن پریود زنان وجود ندارد، اما اگر قرص های ضد بارداری یا جلوگیری و برخی قرص های پروژسترونی را ترکیبی مصرف شود ممکن است چند روزی تاریخ قاعدگی جابه جا شود و به عبارتی دچار تاخیر در پریود شد. در کشور ما بیشتر زنان برای به عقب انداختن پریودشان از قرص های جلوگیری با برندهای مختلف مانند: قرص ال دی، قرص روکین، دروسبلا، قرص یاسمین، قرص سیپروترون کمپاند، یاز، دوفاستون و.... استفاده می کنند. در ادامه داروها و راه های موثر در به عقب افتادن پریود را بررسی می کنیم با هلیکس همراه باشید.

انتخاب قرص ضد بارداری برای تاخیر در پریود

طبق گزارشات، میلیون ها زن هر ماه از قرص ضد بارداری استفاده می کنند. دلایل استفاده از قرص های کنترل بارداری هرچه باشد، باید تجویز پزشک و بر اساس نوع نیاز بدن و وضعیت سلامتی شخص مصرف کننده باشد. پزشک می تواند به افراد کمک کند که گزینه های مناسب خود را انتخاب کنند.  در حالت کلی گزینه های دارویی بسیاری در دسترس همگان است.

معرفی مینی پیل و قرص های ترکیبی

 • قرص های جلوگیری از بارداری به نام مینی پیل: قرص هایی هستند که فقط پروژستین که یک هورمون است را در خود دارند.
 • قرص های ترکیبی: حاوی هورمون های استروژن و پروژستین هستند.

قرص های ترکیبی چیست؟

قرص های ترکیبی با نسبت های مختلف یا ترکیبات مختلف، از مواد فعال و غیرفعال ساخته می شوند. اشکال رایج قرص های ترکیبی عبارتند از:

 1. قرص های معمولی: متداول ترین نوع قرص ترکیبی، شامل ۲۱ قرص فعال و ۷ قرص غیرفعال یا دارونما، یا ۲۴ قرص فعال و چهار قرص دارونما است. در هر ماه، ممکن است هنگام مصرف قرص های غیرفعال، خونریزی مشابه دوره قاعدگی تجربه شود.
 2. قرص های چرخه طولانی: اگر خواهان دوره های قاعدگی کمتری در طول سال باشید، پزشک ممکن است قرص هایی با چرخه طولانی یا با دوز مداوم را پیشنهاد نماید. این قرص ها معمولا حاوی ۸۴ قرص فعال و هفت قرص دارونما هستند. به طور کلی، زنانی که از این نوع قرص ها استفاده می کنند سالانه چهار دوره قاعدگی را تجربه خواهند کرد.
 3. قرص های دوز کم: قرص های با دوز کم حاوی کمتر از ۵۰ میکروگرم استروژن در هر قرص فعال هستند. اگر به هورمون ها حساس هستید، قرص های با دوز کم ایده آل برای مصرف شما هستند. اگر تازه شروع به کنترل بارداری کرده اید، این داروها گزینه خوبی هستند. اگرچه بسیاری از زنان در مصرف قرص های ضد بارداری با دوز کم نتیجه مورد نظرشان را کسب می کنند، اما ممکن است خونریزی بیشتری حین پریود، نسبت به دوره های قبل از مصرف داروهای هورمونی داشته باشند.

قرص های ترکیبی نیز بر اساس دوز هورمون ها به دو دسته دیگر تقسیم می شوند. این دسته ها شامل موارد زیر است:

 1. قرص های تک مرحله ای: قرص های مونوفازیک فقط حاوی یک فاز یا سطح هورمون های فعال هستند. سطح هورمون ها در هر قرص فعال در طول ماه ثابت است.
 2. قرص های چند فازی: سطح مواد فعال در قرص های چند فاز متفاوت است. مرحله سیکل قاعدگی شما، تعیین می کند که چه سطحی از مواد فعال وجود دارد.

نام های تجاری رایج قرص های ترکیبی ضد بارداری عبارتند از:

در ایران بیشتر قرص های ضد بارداری با برندهای مختلف مانند: ال دی، روکین، دروسبلا، یاسمین، سیپروترون کمپاند، یاز و.... استفاده می شود.

مینی پیل چیست؟

مینی پیل ها فقط حاوی پروژستین (پروژسترون) هستند. به همین دلیل، مینی پیل ها برای زنانی که شرایط پزشکی خاصی دارند و آن هایی که به استروژن حساسیت دارند بسیار مناسب است. سطح هورمون در هر قرص یکسان است و هر کدام حاوی مواد فعال هستند. دوز پروژستین در یک مینی پیل نیز کمتر از دوز پروژستین در هر قرص ترکیبی است. قرص های ترکیبی نسبت به مینی پیل به طور قابل توجهی در جلوگیری از بارداری موثر هستند. دوفاستون و مدروکسی پروژسترون از این دست داروهاست که در ایران تجویز می شود.

قرص های ترکیبی و مینی پیل ها چه تفاوتی باهم دارند؟

تفاوت اصلی بین قرص های ترکیبی و مینی پیل این است که یکی دارای استروژن است و دیگری نه. همچنین تفاوت چشمگیری در تأثیر هر قرص بر روی بدن خانم ها وجود دارد.

 • قرص های ترکیبی به سه روش از بارداری جلوگیری می کنند. ابتدا هورمون ها از آزاد شدن تخمک توسط تخمدان های خانم جلوگیری می کنند. بدون تخمک، اسپرم چیزی برای بارور کردن پیدا نخواهد کرد. هورمون ها همچنین باعث تجمع مخاط ضخیم و چسبنده در دهانه رحم می شوند. این باعث می شود اسپرم از دهانه رحم خانم عبور نکند. برخی از قرص های ترکیبی ضد بارداری نیز پوشش داخلی رحم را نازک می کنند. بدون وجود آستر ضخیم رحم، تخمک بارور شده لانه گزینی و تکامل سختی دارد. قاعدگی باید ۳ تا ۷ روز پس از قطع مصرف دارو آغاز شود.
 • مینی پیل ها با ضخیم کردن مخاط دهانه رحم و نازک نمودن پوشش رحم از بارداری جلوگیری می کنند. برخی از مینی پیل ها نیز می توانند از تخمک گذاری جلوگیری نمایند، اما این کار، عملکرد اصلی این قرص های پروژسترونی نیست. قاعدگی باید ۲ تا ۳ روز پس از قطع مصرف دارو آغاز شود.

عقب انداختن پریود بدون قرص ضد بارداری

اگر تمایلی به مصرف قرص ضد بارداری ندارید:

اگر می خواهید قاعدگی خود را به تأخیر بیندازید و از قرص های ترکیبی ضد بارداری استفاده نمی کنید، به پزشک عمومی یا زنان و یا ماما مراجعه کنید. آن ها می توانند دارویی به نام نورتیسترون را برای به تأخیر انداختن قاعدگی شما تجویز کنند. پزشک به شما توصیه می کند که چه زمانی و چه مدت این دارو را مصرف کنید.

معمولاً روزانه ۳ قرص نورتیسترون تجویز می شود که ۳ تا ۴ روز قبل از شروع قاعدگی مصرفشان آغاز می گردد. استفاده از این دارو به منزله پیشگیری از بارداری عمل نمی باشد، بنابراین شما با وجود مصرف آن هنوز هم ممکن است باردار شوید.

عوارض جانبی قرص های جلوگیری چیست؟

بسیاری از خانم ها می توانند از قرص های جلوگیری از بارداری با خیال راحت و بدون علائم و عوارض جانبی زیادی استفاده کنند. با این حال، برخی از آن ها به خصوص هنگامی که برای اولین بار مصرف قرص را شروع می کنند، دچار مشکلات مختلف و نه چندان جدی می شوند. عوارض جانبی قرص های ترکیبی ضد بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. حالت تهوع و استفراغ
 2. سردرد
 3. افزایش وزن، که اغلب به دلیل احتباس مایعات است.
 4. حساسیت در پستان ها
 5. خونریزی بین دوره های پریود

عوارض جانبی مینی پیل های فقط پروژستین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. آکنه
 2. حساسیت در پستان ها
 3. سردرد
 4. خستگی
 5. خونریزی بین پریود
 6. کیست های تخمدانی
 7. افزایش وزن
 8. کاهش میل جنسی
 9. احساس بیماری
 10. اسهال

علت بروز این عوارض جانبی چیست؟

قرص های جلوگیری از بارداری حاوی هورمون هستند و به گونه ای طراحی شده اند که سطح هورمون های خانم را در کل چرخه قاعدگی حفظ کنند. این اتفاق همان چیزی است که به جلوگیری از تخمک گذاری کمک می کند و احتمال بارداری بدون برنامه را کاهش می دهد. نوسان در سطح هورمون ها می تواند عوارض جانبی را ایجاد کند. این نوسانات وقتی مصرف قرص شروع می شود یا وقتی با تأخیر مصرف می شوند رخ می دهد.

نکته انتهایی این که قرص های ضد بارداری در برخی خانم‌ها منع مصرف دارد و بنابراین حتما برای اولین بار با مشورت با پزشک تهیه و مصرف شود.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
برای مصرف قرص های جلوگیری از بارداری باید حتما پزشک تجویز کنید یا خیر؟
روش پیشگیری از بارداری برای هر خانم،با توجه به سن،شرایط شخص،وضعیت تخمدان ها و رحم تعیین میشود،حتما توسط متخصص زنان ویزیت و بهترین روش پیشگیری براتون انتخاب بشه
مطالب مرتبط
آیا قرص های جلوگیری باعث ناباروری میشوند؟
آیا قرص های ضد بارداری باعث چاقی می شوند؟
مینی پیل ( قرص شیردهی)
علت سنگین شدن سینه ها
۱۵ نکته ای که باید در مورد یائسگی بدانید!
هیسترکتومی یا برداشتن رحم
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان