واکسن های کرونا چگونه عمل می کنند؟

نویسنده مریم اکرامیان

هنوز متخصصان دقیقاً نمی دانند که  واکسن های کرونا (COVID-۱۹) ساخته شده، چقدر خوب کار می کنند، اما در حال حاضر واکسن هایی مجوز گرفته یا در حال تکمیل، با روش هایی به منظور کمک به دفاع طبیعی بدن و ایجاد ایمنی در برابر بیماری و کاهش خطر بیماری ساخته شده اند. در این مقاله به چگونگی مبارزه بدن با عفونت و نحوه کار واکسن COVID-۱۹ برای ایجاد ایمنی و محافظت اشاره خواهیم کرد.

نحوه عملکرد بدن در مقابل ویروس

برای درک چگونگی عملکرد واکسن COVID-۱۹ ، ابتدا باید چگونگی مبارزه بدن  با بیماری ها را درک کنیم. وقتی میکروب ها مانند ویروس عامل COVID-۱۹ به بدن ما حمله می کنند، و تکثیر می شوند. این تهاجم، که به آن عفونت می گوییم، همان عامل بیماری است. سیستم ایمنی بدن ما از چندین ابزار برای مبارزه با عفونت استفاده می کند. خون ما حاوی گلبول های قرمز است که اکسیژن را به بافتها و اندامها منتقل می کنند و گلبول های سفید یا همان سلولهای ایمنی بدن است که با عفونت مقابله می کنند. 

انواع گلبول های سفید 

انواع مختلف گلبول های سفید به روش های مختلف با عفونت مبارزه می کنند:

  1. ماکروفاژها گلبول های سفید خون هستند که میکروب ها و سلول های مرده و یا در حال مرگ را بلعیده و می خورند. ماکروفاژها قسمتهایی از میکروب های مهاجم را به نام آنتی ژن را بررسی میکنند. و سپس از روی ساختار آنتی ژنشان، آنها را خطرناک تشخیص داده و آنتی بادی ها را برای تولید و حمله به آنها تحریک می کنند.
  2. لنفوسیت های B گلبول های سفید دفاعی هستند. آنها آنتی بادی هایی تولید می کنند که به قطعات ویروسی که ماکروفاژها از خود به جای گذاشته اند، حمله می کنند.
  3. لنفوسیت های T نوع دیگری از گلبول های سفید دفاعی هستند. که آنها به سلولهای بدن که قبلاً آلوده شده اند حمله می کنند.

اولین باری که فرد به ویروسی مثل کرونا یا (COVID-۱۹) مبتلا و آلوده می شود، بدن ممکن است چندین روز یا هفته طول بکشد تا بتواند  آنتی بادی آن را بسازد و از تمام ابزارهای مقابله با آن میکروب برای غلبه بر عفونت استفاده کند. اما بعد از بهبودی عفونت، سیستم ایمنی بدن فرد چیزهایی که در مورد چگونگی محافظت از بدن در برابر آن بیماری یاد گرفته است، را در حافظه خود ثبت می کند.

حافظه و ایمنی بدن در برابر ویروس

پس از یکبار بیماری و خوب شدن بدن در خودش، چند لنفوسیت T به نام سلول های حافظه را  نگه می دارد که اگر مجدداً با ویروس مشابه روبرو شد، به سرعت بتواند وارد عمل شود. بنابراین برای دفعات بعد با شناسایی دوباره آنتی ژن های آن بیماری، لنفوسیت های B برای ایجاد حمله به آنتی بادی تولید می شوند. متخصصان هنوز در حال بررسی این هستند که این سلولهای حافظه تا چه مدت از شخص در برابر ویروس عامل COVID-۱۹ محافظت می کنند.

نحوه عملکرد واکسن کرونا (COVID-۱۹)

واکسن های COVID-۱۹ به بدن در ایجاد ایمنی در برابر ویروسی که باعث COVID-۱۹ می شود کمک می کنند بدون اینکه مجبور به ابتلا به این بیماری شوید. انواع مختلف واکسن ها به روش های مختلفی برای محافظت از بدن ساخته می شوند، اما با انواع واکسن ها، بدن اطلاعات چگونگی مبارزه با آن ویروس را به صورت "حافظه" در لنفوسیت های T و همچنین لنفوسیت های B ذخیره می کند و اینگونه در دفعه بعد سریعتر و بهتر با عفونت مقابله می کند.

آیا با تزریق واکسن کرونا بلافاصله ایمنی پیدا می کنیم؟

به طور معمول چند هفته طول می کشد تا بدن بعد از واکسیناسیون، لنفوسیت های T و لنفوسیت های B کرونا را تولید کند. بنابراین، ممکن است اگر بلافاصله قبل از واکسیناسیون یا درست پس از واکسیناسیون شخصی به ویروسی COVID-۱۹ آلوده می شود، بازهم بیمار شود زیرا واکسن وقت کافی برای ایجاد ان ایمنی لازم را هنوز پیدا نکرده است. بنابراین باید تا چند روز بعد از تزریق واکسن بازهم پیشگیری ها را باید رعایت کنید.

گاهی اوقات پس از واکسیناسیون، و در طول روند ایجاد ایمنی فرد می تواند دچار علائمی مانند تب شود. این علائم طبیعی است و نشانه آنست که بدن در حال ایجاد ایمنی است.

به چند بار تزریق واکسن کرونا نیاز است؟

بیشتر واکسن های کرونای ساخته شده احتیاج به بیش از یک بار تزریق دارند.

همه واكسن های COVID-۱۹ به جز یکی از آنها،  كه در حال حاضر در مرجله آزمایش های بالینی فاز ۳ در ایالات متحده قرار دارند، به دو بار تزریق نیاز دارند. تزریق اول محافظت از ساختمان را شروع می کند. چند ثانیه بعد تزریق دوم لازم است تا محافظت بیشتری را در برابر ویروس ایجاد کند .اما فقط یک واکسن در آزمایشات بالینی فاز ۳ فقط به یکبار تزریق نیاز دارد.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
لغو یک واکسن کرونا به دلیل مثبت شدن نتایج تست ایدز
امیکرون کودکان
تفاوت کرونا با آنفلوانزا
چشم درد و کرونا
رژیم غذایی بیماران کرونایی
سردرد و کرونا (کووید-19)
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان