مقابله با خستگی در بارداری

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

احساس خستگی و احساس گرمای بیش از حد معمول در دوران بارداری معمول است. بسیاری از زنان باردار در دوران بارداری خصوصا در ۱۲ هفته اول احساس ضعف می کنند و این به دلیل تغییرات هورمونی است.

با اینکه احساس خستگی، یا حتی بیحالی در دوران بارداری معمول است اما دانستن علت و راهکارهایی برای کاهش آن می تواند به شما در دوران بارداری کمک کند.

ضعف در بارداری

زنان باردار اغلب احساس ضعف می کنند. که به دلیل تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری است. غش در بارداری در صورتی اتفاق می افتد که مغز شما خون کافی و اکسیژن کافی دریافت نکند. اگر سطح اکسیژن خون خیلی کم شود، ممکن است باعث بیهوشی شود. 

احساس ضعف در بارداری بیشتر زمانی می افتد که :

 • خیلی سریع از روی صندلی بلند می شوید.
 • از توالت یا از حمام بیرون می آیید.
 • یا زمانی که به پشت خوابیده اید.

کاهش و درمان ضعف در بارداری

نکاتی برای کاهش ضعف در دوران بارداری:

 1. سعی کنید بعد از نشستن یا دراز کشیدن به آرامی بلند شوید.
 2. اگر هنگام ایستادن احساس ضعف کردید، به سرعت یک صندلی پیدا کنید روی آن بنشینید اگر ضعف شما با نشستن از بین نرفت، به پهلو دراز بکشید.
 3. اگر هنگام خوابیدن به پشت احساس ضعف کردید، به پهلو بچرخید (بهتر است در بارداری و در حین زایمان کاملا به پشت دراز نکشید).
 4. اگر هوا گرم است، مقدار زیادی آب بنوشید.

احساس گرما در بارداری

در دوران بارداری احتمالاً احساس گرمای بیشتر از حالت عادی خواهید داشت.که به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش خون رسانی به پوست است. همچنین احتمال دارد بیشتر عرق کنید. بهترین راهکار اینست که:

 1. لباس های گشاد و از جنس الیاف طبیعی بپوشید، زیرا قدرت جذب عرق بیشتری دارند و پوست شما بیشتر از لباس هایی با جنس الیاف مصنوعی تنفس می کند.
 2. اتاق خود را خنک نگه دارید - می توانید از فن برقی برای خنک کردن آن استفاده کنید.
 3. مرتباً دوش بگیرید تا به شما احساس تازه بودن دهد.
 4. آب فراوان بنوشید.

خستگی همراه با خواب در بارداری

احساس خستگی، یا حتی خواب الودگی در دوران بارداری، به ویژه در ۱۲ هفته اول یا این موارد معمول است. تغییرات هورمونی که در این زمان در بدن شما اتفاق می افتد می تواند احساس خستگی، حالت تهوع و احساسات مختلفی را در شما ایجاد کند. بهترین راه حل اینست که  سعی کنید تا آنجا که ممکن است استراحت کنید. 

 1. سعی کنید در طول روز استراحت منظمی داشته باشید و به مدت طولانی نایستید و هرگونه پیشنهاد کمک از طرف همکاران و خانواده را بپذیرید. 
 2. خستگی در بارداری گاهی به دلیل کمبود ویتامین ها می تواند اتفاق افتد. سعی کنید با داشتن یک رژیم غذایی سالم از سلامت جسمی خود مراقبت کرده و استراحت و خواب کافی داشته باشید.

خستگی در ماه های آخر بارداری 

در اوخر بارداری ممکن است به دلیل وزن اضافی که تحمل می کنید احساس خستگی کنید. اطمینان حاصل کنید که استراحت کافی دارید. با بزرگتر شدن کودک، داشتن خواب خوب و با کیفیت در شب دشوارتر است. ممکن است دراز کشیدن برای شما ناراحت کننده باشد یا درست در زمان راحتی، مجبور شوید برای رفتن به توالت بلند شوید

ضعف و خستگی در بارداری خطرناک است؟

احساس خستگی به شما یا کودک آسیب نمی رساند، اما می تواند زندگی را دشوارتر کند، به خصوص در روزهای اولیه بارداری اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که می توانید استراحت کنید.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
پرکاری تیروئید در بارداری
هیدروپس جنینی چیست؟
تغییرات جنین در سه ماهه سوم بارداری با عکس
علت دل درد در بارداری
دیابت بارداری چیست؟
آروغ زدن در بارداری
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان