انتخاب لباس زیر مناسب و تعویض آن

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

امروزه انواع و اقسام مدل های لباس زیر و شورت های زنانه در بازار موجود است که انتخاب لباس زیر و شورت مناسب را سخت کرده است. انتخاب شورت و لباس زیر مناسب می تواند باعث بهداشت ناحیه تناسلی و واژن شود و خطر عفونمت های واژینال در زنان را کاهش دهد. اما آیا شورت و لباس زیر نخی و یا غیر نخی تفاوتی دارد؟ آیا باید حتما شورت پوشید؟ آیا لباس زیر در عفنت های واژن و ناحیه تناسلی موثر است؟ و اینکه لباس زیر( شورت) را چه مدت یکبار باید تعویض کرد؟ همچنین نحوه شستن صحیح لباس زیر در پیشگیری از عفونت های زنان بسیار موثر است. نقش و هدف اصلی از پوشیدن لباس زیر، حفظ بهداشت کلی در ناحیه واژن است. لباس زیر واژن خانم ها را خشک و تمیز نگه می دارد و همچنین راحتی را برای آن ها فراهم می آورد. پوشیدن لباس زیر دارای مزایای زیادی است که در این بین، حفظ بهداشت لباس زیر از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا از تجمع میکروب، باکتری، قارچ و ویروس در واژن و اطراف آن جلوگیری می کند. این امر همچنین در جلوگیری از بروز بوی بد، درد، سوزش و خارش نیز کمک کننده است.

اما برخی اعتقاد دارند که تا لباس زیرشان از رنگ و رو نرود یا سوراخ و نخ نما نشود، باید مورد استفاده قرار بگیرد. این تفکر از ریشه اشتباه است. عمر بهترین لباس های زیر حداکثر ۶ ماه است. بعد از این مدت اگر حتی سالم باشند باید دور انداخته شوند و لباس زیر جدید جایگزین آن ها شود. در ادامه قوانینی استاندارد در مورد پوشیدن و تعویض به موقع لباس زیر در خانم ها آورده شده است که می تواند بر سلامت واژن تأثیر بگذارد.

انتخاب لباس زیر و شورت مناسب خانم ها 

۱. اول و مهمترین قانون: مناسب ترین پارچه ها را برای لباس زیر انتخاب کنید؛ مخصوصا پنبه

با وجود طرح ها و پارچه های زیبا و مختلف استفاده شده در ساخت لباس زیر، ارزش این را دارد که دوباره اشاره کنیم که: پنبه بهترین پارچه برای لباس زیر است. دکتر آلیس کلی جونز، متخصص زنان امریکایی می گوید:

واژن یک ناحیه بسیار حساس و ظریف است، شبیه لب های خانم. آن ها باید با واژن به آرامی و محتاطانه رفتار کنند. پنبه قابلیت تهویه هوا را دارد و همچنین جاذب است، که می تواند به جلوگیری از عفونت های قارچی کمک کند. رطوبت، عرق و یا ترشح بهتر از هر پارچه ای، جذب پنبه می شود. از آنجا كه ترشحات واژن سالم و طبیعی است (مانند رطوبت همیشگی در دهان) لباس های زیر باید به طور مداوم رطوبت اضافی آن را به آرامی جذب كند.

مواد مصنوعی مانند نایلون و اسپندکس اجازه نفس کشیدن و تهویه را در منطقه واژن نمی دهند. در عوض، آن ها گرما و رطوبت را به دام می اندازند و زمینه مناسبی برای ایجاد عفونت های مخمری و قارچی ایجاد می کنند.

۲. سعی کنید هر روز لباس زیر خود را عوض کنید، حتی اگر لازم بود بیش از یک بار انجام دهید!

به نظر می رسد که خانم ها به طور معمول روزانه یک لباس زیر می پوشند و سپس آن را در لباسشویی قرار می دهند تا شسته شود. این کار ممکن است همیشه لازم نباشد. از طرفی دیگر، نباید احساس شود که فقط به یک بار تعویض لباس زیر (شورت) در روز باید محدود شد. بعضی از پزشکان می گویند اگر ترشح یا عرق زیادی در طی روز در ناحیه واژن اتفاق نیفتاد، می توان با پوشیدن یک لباس زیر، تا حداکثر ۲ دو روز را گذراند. اما اگر به دلیل تجمع ترشحات واژن احساس ناراحتی ایجاد می شود، می توان بیش از یک بار در روز آن ها را تعویض نمود. کلی جونز می گوید:

"بسیاری از بیماران من از وجود این رطوبت اذیت می شوند و مدام از پدهای جاذب استفاده می کنند." "من فکر می کنم این کار درستی نیست زیرا این پدها می توانند باعث ایجاد سوختگی پوست و التهاب شوند. لباس زیر پنبه ای این مشکل را برطرف می کند و بهتر است که بیش از یک بار در روز تعویض گردد. بعد از درآوردن لباس زیر، آن ها را باید با صابون و آب گرم شستشو کرد."

۳. شب ها را بدون لباس بگذرانید تا رطوبت واژن از بین برود

بحث در مورد اینکه آیا بدون لباس زیر به رختخواب رفتن بهتر است یا خیر بسیار پیچیده و چالش برانگیز است. در مورد کسانی که واژن سالم و بدون میکروب دارند، هر دو گزینه مناسب است؛ یعنی هم می توانند با لباس زیر و هم بدون آن به رختخواب بروند. برای کسانی که به طور منظم با عفونت های مخمری (قارچی) سر و کار دارند، رفتن بدون لباس زیر به رختخواب می تواند تفاوت چشمگیری را ایجاد کند. واژن بدون مانع پارچه ای می تواند در طول یک شب نفس بکشد و از ایجاد رطوبت یا ایجاد محیط مناسب برای ساخت و رشد باکتری جلوگیری کند. كلی جونز می گوید:

"من معتقدم كه ناحیه واژن نیز مانند هر قسمت دیگر از بدن خانم باید در معرض هوا قرار بگیرد. اما اگر خانمی واقعاً احساس برهنه بودن را دوست نداشته باشد،  توصیه می کنم خانم ها از یک لباس خواب گشاد استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که اگر با یک لباس خواب گشاد به رختخواب می روید، باز هم باید آن ها را مرتباً بشویید و خشک کنید. در اصل، خوابیدن بدون لباس زیر در طول شب هیچ ضرری برای خانم ها ندارد."

۴. نحوه شستن لباس زیر

لباس زیر بسیار حساس است و باید با دقت بیشتری نسبت به بقیه لباس ها شسته شود. اگر امکانش وجود دارد، باید سعی شود که آن ها را جداگانه شست. از آنجا که لباس زیر برای مدت طولانی به منطقه حساس پوست خانم ها می چسبد، پیشنهاد می شود:

  • آن را جداگانه بشویید تا از انتقال باکتری از لباس های دیگر به آن ها جلوگیری شود.
  • صابون و آب گرم بهترین گزینه برای شستشوی آن ها می باشد.
  • سپس لباس زیر را در زیر نور آفتاب خشک کنید. زیرا آفتاب به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی عمل می کند. اشعه ماورا بنفش خورشید نیز به از بین بردن باکتری ها کمک می کند.
  • اگر آسمان آفتابی نبود یا هوای شهر آلوده بود، می توانید ابتدا آن را روی شوفاژ یا بخاری خشک نمایید و قبل از پوشیدن با اتو داغ، کاملا ضد عفونی کنید.

۵. شورت های بندی (لامبادا) برای سلامت واژن مضر نیستند

همیشه فرض بر این است که لامباداها نمی توانند سلامت واژن را حفظ کنند. با این حال، مطالعات هنوز شواهدی پیدا نکرده اند که نشان دهد لامبادا باعث بروز واژینیت قارچی، واژینوز باکتریایی یا عفونت های دستگاه ادراری می شوند. در اصل سه مورد عفونت اصلی می باشد که زنان تجربه می کنند. یک تحقیق معتبر در سال ۲۰۰۵ به طور مستقیم لباس های زیر بند دار را بررسی کرد و دریافت که به دلیل سبک این نوع از لباس های زیر، محیط پوست واژن اصلا تغییر نمی کند. این نوع لباس زیر هیچ تاثیری بر روی PH، دما و رطوبت پوست یا میکرو فلورا هوازی واژن نداشت. 

در یک مطالعه دیگر نیز که اخیرا انجام شد، ارتباط لامبادا ها با واژینیت قارچی و باکتریال و عفونت ادراری بررسی شده است و باز هم هیچ مدرکی دال بر این فرض وجود ندارد که لباس های بندی مانند لامبادا می تواند باعث ایجاد این عفونت ها شود. در عوض، محققان نتیجه گرفتند که رفتارهای جنسی مناسب و رعایت بهداشت باعث این شرایط شده است.

۶. لباس های زیر تنگ را برای مدت طولانی نپوشید

لباس های زیر تنگ طرفداران مختص خود را دارند. اما این نوع لباس ها منجر به افزایش فشار به ناحیه واژن و افزایش احتمال بروز عفونت واژینال و ادراری می شوند. بنابراین توصیه می شود که لباس های زیر آزادتر مورد استفاده قرار بگیرند تا از ایجاد صدمه به این ناحیه حساس جلوگیری شود.

آیا پوشیدن لباس زیر برای خانم ها ضروری است؟

پوشیدن لباس زیر می تواند ناحیه تناسلی خانم را از مواد شیمیایی موجود در لباس های دیگر (مانند شلوار، دامن و یا شلوارک) محافظت کند. پزشکان می گویند: پوشیدن لباس زیر از قسمت لابیا واژن خانم ها در برابر تماس مستقیم با لباس هایی که ساینده، دارای رنگ یا مواد شیمیایی هستند و باعث تحریک ناحیه تناسلی می شوند محافظت می کند. هرچند که تا زمانی که لباس خود را تمیز نگه دارید، پوشیدن لباس زیر خطر ساییدگی را کاهش می دهد. در کل لباس زیر برخلاف شلوار پارچه ای، شلوار جین و شلوارک عرق را به خوبی جذب می کند و ناحیه تناسلی را خشک نگه می دارد. زیرا برخی از لباس های زیر از پارچه جذب کننده عرق ساخته شده اند (به عنوان مثال، ترکیبی از پلی استرها) که به راحتی رطوبت را جذب و تبخیر می نمایند.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
علت سنگین شدن سینه ها
۱۵ نکته ای که باید در مورد یائسگی بدانید!
هیسترکتومی یا برداشتن رحم
زخم دهانه رحم و ناباروری
آویشن و قاعدگی
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان