آیا مردان هم پریود می شوند؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

مانند زنان، مردان نیز تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. که گاهی اصطلاح پریود شدن مردان برای آنها به کار می رود. در یک شبانه روز، سطح تستوسترون یک مرد صبح ها افزایش و در شب کاهش می یابد. سطح تستوسترون حتی می تواند در هر روز متفاوت باشد.

برخی ادعا می کنند که این نوسانات هورمونی ممکن است علائمی را ایجاد کند که علائم سندرم قبل از قاعدگی زنان (PMS) را تقلید می کند، از جمله افسردگی، خستگی و تغییرات خلقی.

اما آیااین نوسانات هورمونی ماهانه به اندازه کافی منظم است که "قاعدگی مردانه" نامیده می شود؟

بله، دایموند روان درمانگر و پزشک، اصطلاح سندرم مرد تحریک پذیر (IMS) را در کتاب خود به همین نام ابداع کرد تا این نوسانات هورمونی و علائمی را که ایجاد می کنند، براساس یک پدیده بیولوژیکی واقعی مشاهده شده در قوچ ها، توصیف کند. او معتقد است مردان مانند زنان چرخه های هورمونی را تجربه می کنند. به همین دلیل است که این چرخه ها به عنوان "دوره ماهیانه مردانه" توصیف شده اند.

قاعدگی و تغییرات هورمونی یک زن نتیجه چرخه تولید مثل طبیعی او است. تغییرات هورمونی که او متحمل می شود درواقع  آماده سازی برای بارداری احتمالی است. مردان چرخه تولید تخمک را تجربه نمی کنند و همچنین رحمی ندارند که برای آماده شدن تخمک بارور شده ضخیم تر می شود. در زنان اگر بارداری اتفاق نیفتد، بافت و لایه ایجاد شده در رحم به صورت خونریزی از بدن زن خارج می شود، این همان چیزی است که به عنوان یک قاعدگی یا پریود زنان شناخته می شود، "براساس این تعریف، مردان این نوع پریود را ندارند."

با این حال، بریتو خاطرنشان می کند که سطح تستوسترون مردان می تواند متغیر باشد و برخی از عوامل می توانند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارند. با جابجایی و نوسان این هورمون ها، مردان ممکن است علائمی را تجربه کنند.

علائم این نوسانات هورمونی، ممکن است برخی از شباهت ها را با علائم سندرم قبل قاعدگی ( PMS) زنان را داشته باشد، آنرا در مردان به "دوره های مردانه" مرتبط می دانند.

علت ایجاد پریود مردان یا IMS چیست؟

ظاهراً IMS نتیجه کاهش و یا نوسان هورمونها، به ویژه تستوسترون است. با این حال، هیچ مستندات پزشکی از IMS وجود ندارد.

بنابراین، درست است که تستوسترون نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی مرد دارد و بدن انسان برای تنظیم آن کار می کند. اما عوامل غیرمرتبط با IMS می توانند باعث تغییر سطح تستوسترون شوند. تصور می شود که این امر منجر به علائم غیرمعمول می شود.

عواملی که می توانند سطح هورمون ها را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

 • سن (سطح تستوسترون مرد از ۳۰ سالگی شروع به کاهش می کند)
 • فشار خون
 • تغییر در رژیم غذایی یا وزن
 • بیماری
 • کم خوابی
 • اختلالات اشتهایی

علائم  پریود مردانه یا IMS چیست؟

علائم به اصطلاح IMS برخی از علائمی را که زنان در طی PMS تجربه می کنند تقلید می کند. با این حال، IMS هیچ الگوی فیزیولوژیکی را از طریق دوره قاعدگی زنان از چرخه تولید مثل خود دنبال نمی کند، زیرا هیچ پایه هورمونی از IMS وجود ندارد. این بدان معناست که این علائم ممکن است به طور منظم رخ ندهند و هیچ الگویی از آنها وجود نداشته باشد.

علائم IMS مبهم است و بیشتر شامل موارد زیر هستند:

 • خستگی
 • گیجی یا مه آلودگی ذهنی
 • افسردگی
 • عصبانیت
 • عزت نفس پایین
 • میل جنسی کم
 • اضطراب
 • حساسیت بیش از حد

اگر این علائم را تجربه می کنید، احتمالاً اتفاق دیگری رخ می دهد. برخی از این علائم ممکن است در نتیجه کمبود تستوسترون باشد. سطح تستوسترون به طور طبیعی نوسان دارد، اما سطح خیلی کم می تواند مشکلاتی ایجاد کند، از جمله:

 • میل جنسی را پایین آورد.
 • مشکلات رفتاری و خلقی
 • افسردگی

در صورت ادامه این علائم، با پزشک خود صحبت کنید. این یک بیماری قابل تشخیص است و قابل درمان است.

اندروپوز مردان

به همین ترتیب، مردان میانسال نیز ممکن است علائم را تجربه کنند زیرا سطح طبیعی تستوسترون آنها کاهش می یابد. این شرایط که به طور عامیانه آندروپوز نامیده می شود، گاهی اوقات به عنوان یائسگی مردان شناخته می شود.

دکتر بریتو می گوید: "وقتی مردان آندروپوز می شوند،  دچار علائم: خستگی و میل جنسی کم می شوند که به دلیل پایین بودن سطح تستوسترون، مردان میانسال را تحت تأثیر قرار می دهد".

گاهی اوقات، اصطلاح پریود مردانه یا قاعدگی مردانه به طور عامیانه برای اشاره به خون موجود در ادرار یا مدفوع استفاده می شود. با این حال، بریتو می گوید، خونریزی از اندام تناسلی مردان اغلب نتیجه انگلی یا عفونت است. مهم نیست که خون از کجا است، در صورت دیدن خون باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درمان پریود مردانه

تغییر شیوه زندگی ممکن است کمک کند.

IMS یک تشخیص پزشکی شناخته شده نیست، بنابراین هدف "درمان" این است:

 • علائم را مدیریت کنید
 • با احساسات و تغییرات خلقی سازگار شوند.
 • راه هایی برای از بین بردن استرس پیدا کنید.
 • ورزش، داشتن یک رژیم غذایی سالم، یافتن راه هایی برای از بین بردن استرس و پرهیز از الکل و استعمال دخانیات ممکن است به جلوگیری از بروز این علائم کمک کند. این سبک زندگی تغییر می کند.

با این حال، اگر فکر می کنید علائم شما ممکن است در نتیجه کاهش سطح هورمونی و تستوسترون پایین باشد، به پزشک مراجعه کنید.

جایگزینی تستوسترون ممکن است گزینه ای برای برخی از مردان با سطح هورمون پایین باشد، اما با خطراتی هم همراه است.

اگر پزشک به مشکلات زمینه ای دیگری مشکوک باشد، می تواند آزمایش ها و روش هایی را برای رد سایر مشکلات تعیین کند.

اگر فکر می کنید شریک زندگی شما علائم تغییرات شدید هورمونی یا تستوسترون پایین را نشان می دهد، یکی از بهترین راه ها برای کمک به او گفتگو است. شما می توانید به او کمک کنید تا از متخصص کمک بگیرد و راه هایی برای مدیریت هرگونه علائم، بدون در نظر گرفتن علت اصلی آنها پیدا کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

 • تغییرات خلق و خوی طولانی مدت طبیعی نیست.
 • اگر علائم عاطفی یا جسمی او به طور مداوم و کاملا ناگهانی تغییر می کند باید به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر علائم آزار دهنده اند به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر مشکلاتی در میل جنسی بوجود امده است که زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار می دهد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

همچنین، اگر از اندام تناسلی خود خونریزی دارید، باید به پزشک مراجعه داشته باشید. این نوعی پریود مردانه نیست و درعوض ممکن است نشانه ای از عفونت یا بیماری دیگر باشد.

آیا فاکتورهای هورمونی در IMS وجود دارد؟

 همه ما از اینکه هورمون ها بر خلق و خوی خانم ها تأثیر می گذارند، مطمئنیم .اما در مورد آقایان معمولا این نظر را نداریم.

چون تصور کلی اینست که زنان نوسانات هورمونی دارند اما مردان منطق بیشتری دارند. اما حقیقت این است که مردان به همان اندازه زنان دارای نوسانات هورمونی و تغییرات خل و خو ناشی از ان هستند. در واقع، مردان دارای چندین چرخه هورمونی هستند:

 1. به عنوان مثال، سطح تستوسترون در مردان متفاوت است و چهار یا پنج بار در ساعت بالا و پایین می شود.
 2. چرخه های روزانه وجود دارد که تستوسترون در صبح بالاتر و در شب کمتر است.
 3. مردان یک چرخه هورمونی ماهانه دارند که مختص هر مرد است، اما مردان در واقع می توانند وضعیت روحی خود را بررسی کنند و تشخیص دهند که آیا مربوط به تغییرات هورمونی در ماه است.
 4. دوره های فصلی نوسان هورمونی هم وجود دارد که برای مثال باعث می شود طح تستوسترون در پاییز بالاتر و در بهار کمتر شود.
 5. مردان دارای چرخه های هورمونی از دوران بلوغ خود هستند، اما بین ۴۰ تا ۵۵ سال یائسگی یا آندروپوز مردان اتفاق می افتد.
 6. سرانجام، ما می دانیم که تغییرات هورمونی در مردان مبتلا به IMS، مربوط به استرس در زندگی یک مرد وجود دارد.

"آنچه ما دریافتیم این است كه یكی از علائم اصلی پریود مردان انكار است. یعنی مردان تصور می كنند كه این مسئله علت دیگری به جز تغییرات هورمونی خودشان است."

چه عواملی باعث کاهش سطح هورمون ها در مردان می شود؟

عوامل زیادی باعث کاهش سطح هورمون های بدن می شوند. مهمترین علت آن تغییرات رژیم غذایی است. اگر وزن اضافه کرده اید، احتمال IMS در شما بالاتر است.

نحوه تاثیر چربی و اضافه وزن بر سطح تستوسترون : در بدن، مقدار مشخصی از تستوسترون به استروژن تبدیل می شود. زنان و مردان دارای مقادیری استروژن و تستوسترون در بدن خود هستند. وقتی یک مرد وزن اضافه می کند، سلولهای چربی در تبدیل تستوسترون به استروژن فعالیت بیشتری دارند. هرچه استروژن بیشتر و تستوسترون کمتری وجود داشته باشد، مرد تحریک پذیرتر می شود و حتی تمایل جنسی و حوصله فرد کمتر می شود.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
نظر کاربران (۱ نظر)

محمد رضا نقدی عالی بود لطفا علل احتلام در خواب درمردان مطالب بیشتر ۱۷ اسفند ۰۱

مطالب مرتبط
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
هماتوسل چیست؟
توده های بیضه و درمان آن
وازکتومی مردان
علت کبودی بیضه
یائسگی مردان
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان