تخمک گذاری چیست؟

نویسنده دکتر ملیکا کرمانی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

تخمک گذاری بخشی از چرخه قاعدگی شما است. هنگامی اتفاق می افتد که تخمک در زمان خاصی از سیکل قاعدگی از تخمدان شما آزاد شود. در صورت لقاح تخمک با اسپرم، تخمک لقاح یافته به رحم سفر کرده، در دیواره ی رحم لانه گزینی می کند و ساک حاملگی ایجاد می شود. در صورت عدم بارداری، تخمک متلاشی شده و پوشش رحم در طی دوره قاعدگی شما ریخته می شود. درک نحوه تخمک گذاری، علائم تخمک گذاری و زمان وقوع آن می تواند به شما در یافتن بهترین زمان بارداری یا جلوگیری از بارداری کمک کند. گاهی پیدا کردن زمان تخمک گذاری برای افرادی که پریود نامنظم دارند یا پریود انها عقب می افتد بسیار سخت است در این صورت برخی نکاتی در این متن می تواند به شما در تشخیص کمک کند.

زمان تخمک گذاری در سیکل قاعدگی چه موقع است؟

 زمان تخمک گذاری معمولاً در حدود روز ۱۴ سیکل قاعدگیِ ۲۸ روزه اتفاق می افتد. با این حال، همه افراد چرخه ۲۸ روزه ندارند، بنابراین زمان دقیق آن می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، تخمک گذاری در چهار روز قبل یا چهار روز بعد از نقطه میانی چرخه شما رخ می دهد.

 علت عقب افتادن پریود چیست؟

علائم تخمک گذاری چیست؟

 تخمک گذاری باعث ایجاد ترشحات واژن می شود. این ترشحات غالباً شفاف و کش دار است - حتی ممکن است شبیه سفیده تخم مرغ خام باشد. بعد از تخمک گذاری، ممکن است میزان ترشحات شما کاهش یابد و ضخیم تر یا کدرتر به نظر برسد. تخمک گذاری همچنین ممکن است باعث شود: 

 • خونریزی یا لکه بینی
 • حساسیت و درد پستان ها
 • افزایش میل جنسی
 • درد تخمدان که به صورت ناراحتی یا درد در یک طرف شکم مشخص می شود.

همه افراد این علائم رو تجربه نمی کنند.

 تخمک گذاری چه زمانی است؟

چرخه قاعدگی شما از روزی شروع می شود که خونریزی قاعدگی شما شروع می شود. این شروع مرحله فولیکولی است، در طی این مرحله تخمک بالغ میشود و حدود روز ۱۴ آزاد می شود. بعد از تخمک گذاری مرحله لوتئال می آید. که در این مرحله رحم، اماده ی بارداری میشود . درصورتی که بارداری اتفاق نیافتد روز ۲۸ دوره، دیواره ی رحم  ریزش پیدا میکند و خونریزی قاعدگی شروع میشود ( تخمک گذاری به طور کلی در اواسط چرخه قاعدگی رخ می دهد)

آیا ممکن است تخمک گذاری بیش از یک بار در یک چرخه اتفاق بیافتد؟ 

بله. برخی از افراد ممکن است بیش از یک بار در یک چرخه تخمک گذاری کنند. یک مطالعه از سال ۲۰۰۳ نشان داد که برخی حتی ممکن است دو یا سه بار در یک چرخه قاعدگی تخمک گذاری کنند. افراد دیگر ممکن است طی یک تخمک گذاری به طور طبیعی یا به عنوان بخشی از کمک به تولید مثل تخمک های مختلفی آزاد کنند. اگر هر دو تخمک بارور شوند، این وضعیت ممکن است باعث بارداری دوقلویی شوند .

 آیا تنها زمان برای بارداری، زمان تخمک گذاری است؟

خیر. تخمک تنها در ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن می تواند بارور شود، اسپرم می تواند در شرایط ایده آل تا ۵ روز در دستگاه تولید مثل زندگی کند. بنابراین، اگر در روزهای منتهی به تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید، امکان بارداری وجود دارد.

آیا می توان زمان دقیق تخمک گذاری را متوجه شد؟ 

در حالی که دقیق ترین روش برای تأیید تخمک گذاری انجام سونوگرافی در مطب پزشک یا آزمایش خون هورمونی است، روش های زیادی برای ردیابی تخمک گذاری در خانه وجود دارد.

 • نمودار دمای پایه بدن. که شامل گرفتن دمای بدن با یک دماسنج پایه در هر روز چرخه برای ثبت تغییرات آن است. تخمک گذاری هنگامی تایید میشود که درجه حرارت شما به مدت سه روز از حد پایه بالاتر برود. 
 • کیت های پیش بینی تخمک گذاری. اینها به طور کلی در داروخانه  بدون نسخه موجود است. کیت ها وجود هورمون  LH را در ادرار شما تشخیص می دهند. 
 • مانیتورهای باروری.  که گزینه های گران تری هستند. مانیتور معمولا دو هورمون - استروژن و LH را ردیابی می کنند.

کدام روش تشخیص زمان تخمک گذاری بهتر و دقیقتر است؟ 

سخت است که بگوییم کدام روش واقعاً بهتر از روش دیگر عمل می کند. ترسیم نمودار دمای پایه ی بدن شما ممکن است تحت تأثیر تعدادی عوامل موثر بر دمای بدن شما مانند بیماری یا مصرف الکل باشد. از طرف دیگر، مانیتورهای باروری این امکان را دارند که فقط در یک ماه استفاده، احتمال بارداری را افزایش دهند. هنوز هم ممکن است این ابزارها برای همه خوب کار نکنند. در صورت شرایط زیر با پزشک در مورد بهترین گزینه ی درمانی صحبت کنید. 

 • نزدیک به زمان یائسگی هستید.
 • به تازگی دوره های قاعدگی شما شروع شده است.
 • اخیرا روشهای جلوگیری از بارداری تان را تغییر داده اید.
 • به تازگی زایمان کرده اید.

برای بارداری چند بار باید رابطه جنسی برقرار کرد؟

 بهترین زمان باردار شدن از دو روز قبل تخمک گذاری تا خود روز تخمک گذاری است.

انتخاب جنسیت جنین با نوع رابطه جنسی 

بهترین روش پیشگیری از بارداری در زمان تخمک گذاری چیست؟

اگر از باردار شدن می خواهید جلوگیری کنید، مصرف داروهای ضد بارداری در نزدیکی زمان تخمک گذاری بسیار مهم است. اگرچه روش های پیشگیری مانند کاندوم بهتر اند، چون استفاده از یک روش موثرتر،  می تواند آرامش بیشتری ایجاد کند. پزشک یا متخصص می توانند شما را در انتخاب بهترین گزینه پیشگیری از بارداری، راهنمایی کرده و به شما در یافتن بهترین روش کمک کنند.

در صورت بارور نشدن تخمک چه اتفاقی می افتد؟

اگر تخمک توسط اسپرم در یک چرخه قاعدگی مشخص بارور نشود، تخمک متلاشی می شود. هورمون ها تغییر کرده و برای خارج کردن پوشش رحم، قاعدگی رخ می دهد.

 دقت تست های تشخیص بارداری چقدر است؟

تخمک گذاری و پریود های نامنظم

اگر تخمک گذاری را هر ماه بررسی کنید، ممکن است متوجه شوید که یا به طور منظم تخمک گذاری نمی کنید یا در بعضی موارد - به هیچ وجه تخمک گذاری نمی کنید. در این موارد بهتر است با پزشک مراجعه کنید.

اگرچه مواردی مانند استرس یا رژیم غذایی هر ماه در روز دقیق تخمک گذاری ممکن است تأثیر بگذارد، اما شرایط پزشکی نیز وجود دارد، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا آمنوره، که ممکن است تخمک گذاری را نامنظم کرده یا کاملاً متوقف کند.

این شرایط معمولا با علائم دیگری مانند عدم تعادل هورمونی همراه اند، از جمله موهای زائد صورت یا بدن، آکنه و حتی ناباروری.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
دلیل سردرد و تنگی نفس شدید قبل از پریود شدن چیست؟
علت اصلی سندرم پیش از قاعدگی ( pms ) است . علت اصلی این سندرم ناشناخته است ولی تغییرات هورمونی و ... در ایجاد ان دخیل هستند . علایم آن شامل علائم و نشانه‌های عاطفی و رفتاری تنش یا اضطراب ، حالت افسردگی ،گریه ،نوسانات خلقی و تحریک پذیری یا خشم ،تغییرات اشتها و هوس‌های غذایی، مشکل در به خواب رفتن(بی خوابی) ،دوری از اجتماع و گوشه گیری ،مشکل در تمرکز ،تغییر در میل جنسی ،علائم و نشانه‌های فیزیکی ،درد مفاصل و عضلات ،سردرد ،خستگی ،افزایش وزن مربوط به احتباس مایعات ،نفخ شکم ،حساسیت پستان ،افزایش آکنه ،یبوست یا اسهال ، تغییرات پوستی و ...‌ است . توصیه میکنم برای درمان حتما ورزش کنید و مایعات فراوان مصرف کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید و جهت دریافت نسخه دارویی به پزشک مراجعه کنید .
من 40 ساله هستم الان نزدیک به یه سال پریود نمیشم دلیلش چیه؟
عدم قاعدگی یا به اصطلاح آمنوره علل مختلفی دارد مثل اختلال هورمونی ، یائسگی زودرس و اختلال تیرویید و .... توصیه میکنم یک ازمایش کامل خون و هورمون و یک سونوگرافی کامل رحم و تخمدان انجام دهید و حتما توسط متخصص زنان جهت معاینه و درمان ویزیت شوید .
حدود دو ماه از پریود قبلی ام گذشته است اما پریود نشدم علت آن چیست؟
علل عقب افتادن قاعدگی متعدد است : شایع ترین ان به علت باردار است و سپس اختلال هورمونی ، اختلال تیرویید ، یائسگی زودرس و .... است . توصیه میکنم ابتدا یک ازمایش کامل خون و هورمون انجام دهید و توسط متخصص زنان معاینه شوید .
روز سوم قاعدگی هستم اما به شدت درد دارم آیا درد پریودی ارثی است آیا علت دیگری دارد؟
درد شدید شکمی نیاز به معاینه و بررسی دارد اگر درد شدید است و با غذا خوردن تشدید میشود و به مسکن ساده پاسخ نمیدهد و یا همراه با علایم دیگر است حتما باید معاینه و در صورت لزوم بررسی شود . توصیه میکنم حتما به پزشک مراجعه کنید .
منبع:
مطالب مرتبط
زمان تخمک گذاری و بارداری
تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیک
انتخاب جنسیت جنین با نوع رابطه جنسی
علت جلو افتادن پریود بعد از اقدام به بارداری
سندروم قبل از قاعدگی
بیماری آندومتریوز چیست؟
آخرین مطالب
کدام ویتامین ها باعث اختلال نعوظ می شوند؟
آی وی اف (IVF) چیست؟
علت جلو افتادن پریود بعد از اقدام به بارداری
جوش های زیر پوستی صورت
برای تقویت مثانه چکار کنیم؟
عوارض بعد از آزمایش خون