سندرم های عجیب روانی

نویسنده مریم اکرامیان

مشکلات مغزی و روحی مختلفی وجود دارد که به صورت سندرم های عجیب ظاهر می شوند. در این متن به چند سندروم عجیب اشاره می کنیم:

۱. سندرم اورشلیم

در این سندرم فرد با وارد شدن به مکان های مذهبی اورشلیم و بیت المقدس دچار توهمات مذهبی می شود این سندرم در چندین توریست، که قبل از آن، هیچ مشکلی نداشته‌اند گزارش شده است. فرد با ورود به اورشلیم دچار روان پریشی شدید مذهبی می شود اما به سرعت پس از خروج از آن مکان یا شهر برطرف می شود.

۲. سندرم مردگان متحرک یا کوتارد 

در سندرم مرده متحرک فرد تصور می کند مرده است و در حال تجزیه هست حتی در برخی موارد  این فرد حتی ممکن است بوی فاسد شدن خود را حس کند و از دیگران می خواهد او را به سردخانه ببرند و کنار بقیه مرده ها قرار دهند. فرد معتقد است چون مرده است غذا نباید بخورد.

۳. سندرم کاپگراس

در این سندرم فرد تصور می کند عزیزانش یا مردم شهر، خودشان نیستند و توسط افراد یا موجوداتی دیگر جایگزین شده اند. این مشکل در زنان شایعتر از مردان است.

۴. سندرم انفجار در سر

این سندرم باعث می شود فرد در سر خود صدای انفجار بلندی را احساس کند، مانند صدای انفجار بمب، شلیک گلوله و... این سندرم در دانشجویان بیشتر شایع است. احتمالا علت آن ناشی از استرس یا خستگی است.

۵. سندرم دست بیگانه:

 برخی از افراد بعد از عمل یا پیوند و... دستشان  به دلایل مشکلات عصبی در دستشان احساس می کنند، تصور می کنند که دستشان به آنها تعلق ندارد.

سندرم دست بیگانه، یک اختلال عصبی نادر که در آن اندام فرد بدون کنترل او حرکت می کند، و باعث می شود احساس کنند اندام متعلق به آنها نیست. گاهی ممکن است بیمار سعی می کند با دست سالم خود برای مهار دست بیگانه خود استفاده کند. این وضعیت ممکن است در صورت قطع ارتباط بین دو نیمکره مغز ایجاد شود، اما ممکن است پس از سکته مغزی یا آسیب دیدگی دیگر مغز نیز اتفاق بیفتد. تنها حدود چهارده مورد سندرم دست بیگانه گزارش شده است.

۶. غفلت نیمکره : 

در این شرایط نیمی از جهان برای فرد نامرئی می شود.

این افراد، بیشتر پس از سکته مغزی، ممکن است نیمی از دنیای را نادیده می‌گیرند. به عنوان مثال، ممکن است نیمی از غذای خود را نخورند.

این شرایط زمانی اتفاق می افتد که آسیب به یک نیمکره مغز باعث شود فرد آگاهی خود را از یک طرف و فضای اطراف از دست بدهد. فرد دیگر نمی تواند اطلاعات دریافت شده از آن طرف دیگر بدن یا سمت دیگر از محیط پیرامون خود را ببیند یا پردازش کند (غالباً در طرف عکس قسمتی که آسیب دیده است.).

درمان این بیماری می تواند شامل داروهای ضد افسردگی یا ضد روان پریشی یا درمان التهاب الکتریکی باشد.

۷. پروسوپاگنوزیا:

برخی افراد چهره دیگران را به خاطر نمی آورند.

الیور ساکس، نویسنده و متخصص مغز و اعصاب، داستان مردی را بازگو می کند که "همسرش او را با کلاه اشتباه می گیرد".  و دیگر نمی تواند چهره ها را شناسایی کند، این بیماری معروف به پروسپاگنوزیا یا کوری صورت است.

بسته به شدت آن در هر فرد، ممکن است در شناسایی چهره های آشنا، در تشخیص و شناسایی چهره غریبه ها از هم و یا حتی چهره افراد از اشیا مشکل داشته باشند. برخی از افراد مبتلا به پروپوزیمیا حتی نمی توانند چهره خود را تشخیص دهند. این بیماری معمولاً در اثر سکته مغزی ایجاد می شود، اما حدود ۳ درصد از آنها در هنگام تولد این مشکل را دارند.

۸. سینتزی آینه ای - لمسی:

این اختلال باعث می شود فرد احساسات دیگران را احساس کنند.

برای مثال  این افراد گزارش می کنند که وقتی می بیند کسی فرد دیگری را بغل می کند، احساس می کند خودش در آغوش گرفته است. وقتی می بیند شخصی صدمه دیده است، در همان جایی که فرد احساس درد می کند احساس درد دارند. به این بیماری هم حسی آینه ای گفته می شود.

آماندا از یک بیماری نادر به نام سینستزی آینه لمسی رنج می برد که باعث می شود بتواند آنچه را که اطرافیانش احساس می کنند از نظر جسمی احساس کند. او مادرزادی و از زمان تولد این احساس را داشت، اما بیشتر افراد پس از سكته یا قطع یك اندام و ... این توانایی را بدست آورده اند (كه می تواند منجر به احساساتی در اندام "فانتوم" شود). اولین مورد این بیماری در سال ۲۰۰۵ گزارش شده است و از آن زمان تاکنون تعداد انگشت شماری گزارش دیگر وجود داشته است.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سرطان چگونه بوجود می آید؟
حقایق جالب در مورد زبان و جوانه چشایی
چرا رنگ پوست مردم جهان متفاوت است؟
چرا مردها نوک سینه دارند؟
یائسگی مردان
آیا با افزایش سن مغز کوچک می شود؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟