مینی پیل ( قرص شیردهی)

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

مینی پیل (قرص شیردهی) نوعی قرص ضد بارداری است. که با پروژستین ساخته می شود، نوع ساختگی هورمون پروژسترون که بدن آنرا می سازد. قرص های ضد بارداری منظم دارای پروژسترون و هورمون زنانه دیگری به نام استروژن هستند. آنها به عنوان قرص های ترکیبی کنترل بارداری یا جلوگیری از بارداری شناخته می شوند. مینی پیل دوز کمتری از پروژستین دارد و چون استروژن ندارد، ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشد، بنابراین بهترین قرص جلوگیری  در دوران شیردهی مینی پیل ها هستند. در این متن درمود نحوه عملکرد، عوارض و معایب قرص های مینی پیل و انواع آن، نحوه مصرف و ...آنها توضیح خواهیم داد با هلیکس همراه باشید.

مینی پیل چگونه عمل می کند؟

 • مینی پیل مخاط دهانه رحم را ضخیم کرده و پوشش رحم (آندومتر) را نازک می کند.
 • از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند.
 • مینی پیل همچنین تخمک گذاری را سرکوب می کند، اما نه به طور مداوم. 

برای حداکثر اثربخشی، باید مینی پیل را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.

مینی برای چه کسانی توصیه می شود؟

پزشک شما ممکن است مینی پیل را توصیه کند اگر:

 1. اگر در دوران شیردهی هستید. سال ها تصور می شد که استروژن موجود در قرص های ترکیبی جلوگیری تولید شیر مادر را کاهش دهد. اگرچه تحقیقات اخیر نشان داده است که قرص های ترکیبی ضد بارداری بر شیردهی تأثیری ندارند، اما بسیاری از متخصصان و بیماران هنوز مینی پیل را در هنگام شیردهی توصیه می کنند 
 2. اگر مشکلات سلامتی خاصی دارید. اگر سابقه لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (آمبولی) دارید یا احتمال ابتلا به این موارد را دارید، ممکن است پزشک مینی پیل را توصیه کند.
 3. اگر نگران مصرف استروژن هستید. برخی از خانم ها مینی پیل را به دلیل عوارض جانبی احتمالی کمتر نسبت به قرص های ضد بارداری حاوی استروژن انتخاب می کنند.
 4. همچنین پزشک ممکن است مینی پیل را برای کمک به درمان نوعی التهاب پوستی (درماتیت) که ممکن است ناشی از چرخه قاعدگی باشد، توصیه کند.
 5. افرادی که بیش از ۳۵ سال دارند و سیگار می کشید یا فشار خون بالا دارند. مصرف مینی پیل نسبت به قرص های ترکیبی جلوگیری از بارداری برای آنها امن تر است.

مینی پیل یک روش پیشگیری از بارداری است که به راحتی برگشت پذیر است. احتمالاً بلافاصله پس از قطع مصرف مینی پیل، باروری شما به حالت طبیعی برمی گردد.

چه کسی باید از مصرف مینی پیل اجتناب کند؟

با این حال مینی پیل برای همه مناسب نیست. پزشک ممکن است از استفاده از مینی پیل منصرف شود در صورتی که:

 1. شما سرطان پستان دارید و یا در حال درمان هستید.
 2. شما به بیماری کبدی مبتلا هستید.
 3. شما خونریزی غیر قابل توضیح رحمی دارید.
 4. شما داروهای سل، HIV / AIDS یا کنترل تشنج مصرف می کنید.
 5. به دلیل تغییر برنامه کاری یا عوامل دیگر، با مصرف منظم قرص مشکل دارید.
 6. جراحی کاهش وزن داشته اید.

معایب مینی پیل

تخمین زده شده است که در یک سال از هر ۱۰۰ زنی که از مینی پیل استفاده می کنند ۱۳ نفر طی مصرف باردار می شوند. تصور می شود که میزان شکست مینی پیل بیشتر از سایر روشهای پیشگیری از بارداری هورمونی باشد. 

علاوه بر این، مینی پیل شما را در برابر عفونت های مقاربتی محافظت نمی کند.

اگر در حین مصرف مینی پیل باردار شوید، به نظر می رسد احتمال اینکه تخمک بارور شده در خارج از رحم، معمولاً در لوله رحمی (حاملگی خارج رحمی) باشد،کمی بیشتر از سایر قرص ها است. با این حال، به نظر نمی رسد خطر ابتلا به نقص مادرزادی در نوزادان متولد شده از زنانی که مینی پیل را هنگام بارداری مصرف می کنند، افزایش یابد.

علت قطع و وصل خونریزی پریود چیست؟

عوارض جانبی مینی پیل ها

عوارض جانبی مینی پیل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نحوه مصرف مینی پیل

شما برای مصرف مینی پیل به نسخه ی پزشک نیاز دارید.

تا زمانی که باردار نیستید، می توانید مینی پیل را در هر زمان - ایده آل در روز اول قاعدگی شروع کنید. پزشک ممکن است توصیه کند که از یک روش پشتیبانی دیگر برای جلوگیری از بارداری، مانند کاندوم، برای دو روز اول پس از شروع مصرف مینی پیل استفاده کنید.

اگر شروع به مصرف مینی پیل کنید، ممکن است با شرایط  زیر نیاز نباشد همزمان با مینی پیل از روش دیگری برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید:

 • در پنج روز اول پریود
 • از ۶ روز تا شش ماه پس از زایمان در صورت شیردهی کامل یا شیردهی مقطعی
 • در صورت عدم شیردهی در ۲۱ روز اول پس از زایمان
 • روز بعد از اینکه قطع مصرف سایر روش های پیشگیری از بارداری هورمونی
 • بلافاصله پس از خاتمه بارداری
 • اگر بعد از قطع مصرف قرص ترکیبی جلوگیری از بارداری به مینی پیل روی می آورید، روز پس از آخرین قرص ترکیبی فعال ضد بارداری مصرف مینی پیل را شروع کنید.

نکات مهم برای مصرف مینی پیل

برای استفاده از مینی پیل:

 1. در مورد تاریخ شروع مصرف با پزشک مشورت کنید. یک روش دیگر پیشگیری را هم بدانید تا در صورت لزوم استفاده کنید.
 2. زمانی را برای مصرف منظم قرص انتخاب کنید. مهم است که مینی پیل را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. اگر مینی پیل را بیش از سه ساعت دیرتر از حد معمول مصرف می کنید، از رابطه جنسی اجتناب کنید یا حداقل به مدت دو روز از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 3. در صورت فراموش کردن مصرف قرص ها محتاط باشید. اگر یک مینی پیل را از دست داده اید، به محض یادآوری قرص فراموش شده را مصرف کنید - حتی اگر این به معنای مصرف دو قرص در یک روز باشد. و حداقل برای دو روز از روش پشتیبان برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، در مورد پیشگیری از بارداری اورژانسی با پزشک مشورت کنید.
 4. بین مصرف هر بسته قرص وقفه نیاندازید. همیشه بسته بعدی خود را قبل از اتمام بسته فعلی آماده داشته باشید. برخلاف قرص های ترکیبی ضد بارداری، بسته های مینی پیل حاوی یک هفته قرص غیرفعال نیستند.
 5. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید یا هنگام استفاده از مینی پیل دچار استفراغ یا اسهال می شوید، از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

اگر خونریزی شما به ویژه شدید یا بیش از هشت روز طول کشید، با پزشک مشورت کنید

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سندروم قبل از قاعدگی
آیا قرص های جلوگیری باعث ناباروری میشوند؟
بلوغ دختران از چه سنی شروع میشود؟
عدم تعادل هورمونی زنان
شیاف پروژسترون برای جلوگیری از سقط جنین
عقب انداختن پریود با قرص
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان