علت و درمان چربی کف سر و موها

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

پوست سر هر فرد گاهی ممکن است کمی چرب شود. چرب شدن کم موها بعد از مدتی، مشکل ندارد اما به دنبال چرب شدن شدید موها، خارش و حتی ریزش مو می تواند اتفاق بیفتد. این روغن (سبوم) به محافظت و مراقبت از موها و سالم ماندن آن ها کمک می کند. اما پوست سری که به طور غیر طبیعی روغن تولید می کند، باعث می شود که موهای فرد همیشه چرب یا کثیف باشند و بوی نا مطلوبی بدهند. همچنین ممکن است یک پوست سر چرب همراه با علائم دیگری که ممکن است نشانه هایی از یک اختلال پوستی باشد اتفاق بیفتد. بیایید بررسی کنیم که چه چیزی باعث ایجاد چربی پوست سر و برخی از علائم همراه آن می شود. همچنین در این متن به بررسی علت چرب شدن موها و درمان خانگی چربی مو و بخصوص شامپوهای مخصوص موهای چرب می پردازیم، با هلیکس همراه شوید.

علت چرب شدن پوست سر و موها

چربی پوست سر می تواند ناشی از عوامل مختلف محیطی، ژنتیکی و درونی بدن باشد یا اینکه در اثر شرایط خاص به وجود بیاید مانند:

۱. درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک بیماری است که پوست را تحریک و ملتهب می کند. طی آن نواحی صورتی و پوسته پوسته (شوره سر) همراه تولید روغن زیاد از غدد چربی از جمله پوست سر، ایجاد می شود. این بیماری می تواند در نتیجه یک واکنش آلرژیک ایجاد شود یا از علائم یک بیماری خود ایمنی باشد. درماتیت سبوریک بیماری جدی نیست. درمان های خانگی اغلب می توانند آن را درمان یا مدیریت کنند.

۲. بیماری های پوستی

بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می تواند باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته در پوست سر شود. هر دوی این بیماری ها، اختلالات مربوط به اختلال عملکرد ایمنی هستند.

۳. آکنه سر

هنگامی که مواد چربی و سلول های پوستی در داخل منافذ پوست گیر می کنند، در آن قسمت آکنه به وجود می آید. همچنین این واقعه می تواند منجر به تجمع باکتری های مولد آکنه و بروز برجستگی هایی حاصل از آکنه شود. تولید بیش از حد روغن و چربی اغلب باعث به وجود آمدن آکنه کف سر می شود.

۴. ژنتیک

ژن ها می توانند در تولید چربی توسط غدد و موها بسیار موثر واقع شوند. به همین دلیل است که برخی افراد در خانواده خود بدون داشتن هیچ بیماری خاصی، موهای چرب دارند.

علت چربی پوست سر همراه با خارش چیست؟

شوره سر احتمالاً دلیل محکمی برای چربی و خارش پوست سر است. برخی از دلایل ایجاد خارش پوست سر عبارت اند از:

 • شعله ور شدن بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس
 • بروز واکنش های آلرژیک به مواد شیمیایی موجود در محصولات مراقبتی یا بهداشتی مو و یا سایر عوامل محرک خارجی، از جمله حساسیت به نور

علت خارش و حساسیت پوست سر چیست؟

چه عواملی باعث مختلط شدن موی سر (چربی پوست سر در کنار خشکی مو) می شود؟

 • بیماری های پوستی
 • عوامل ژنتیک
 • شستن موها
 • استفاده از شامپوها یا محصولات مو که دارای مواد شیمیایی مصنوعی بسیار زیادی هستند.

ارتباط چربی پوست سر با ریزش مو

ریزش مو معمولا به میزان قابل توجهی در موهای چرب اتفاق می افتد که دلیل آن می تواند از موارد زیر ناشی شود:

 • سابقه خانوادگی و ژنتیک
 • سالخوردگی و افزایش سن
 • رسیدن آسیب به فولیکول های مو

درمان های خانگی چربی پوست سر و موها

کارهای زیادی وجود دارد که می توان در خانه انجام داد و یا از داروخانه ها داروی بدون نسخه خرید تا بتوان به درمان پوست سر چرب کمک کرد. بخاطر داشته باشید که نتایج این درمان ها بر روی هر کس ممکن است متفاوت باشد. این پیشنهادات جایگزین روش های درمانی متداول نمی شوند.

روغن ماهی

اطلاعات محدود نشان می دهد که روغن ماهی می تواند برای کنترل شعله ور شدن شوره سر مفید باشد همچنین می تواند به تعادل چربی پوست سر کمک کند. روغن ماهی معمولاً به عنوان مکمل خوراکی فروخته می شود. بسیاری از مردم از روغن ماهی به جهت داشتن فواید بسیار، آن را برای تقویت سیستم ایمنی بدن و قلب استفاده می کنند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی دیگر از داروهای طبیعی برای درمان شوره سر است که با تایید تحقیقات قدیمی، مورد اعتماد می باشد. استفاده از آن می تواند از پتانسیلش برای کنترل التهاب ناشی از شعله ور شدن چربی مو، کمک بگیرد.

پروبیوتیک ها

احتمال داده می شود که پروبیوتیک ها روش خوبی برای کاهش التهاب در بدن باشند. به همین دلیل است که می توانند به کنترل و کاهش مقدار شوره سر و چربی مو کمک کنند. این ایده توسط یک منبع معتبر امریکایی نیز تایید شده است.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضد عفونی کننده قوی است که می تواند به کنترل تجمع باکتری و قارچ ها کمک کند. این تجمع ها می توانند منجر به ظهور آکنه یا شعله ور شدن برخی از بیماری های پوستی سر شوند. روغن درخت چای را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون رقیق کنید و چند قطره بر روی ناحیه های مورد نظرتان قرار دهید.

سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان قدیمی و دوست داشتنی است، اما فاقد شواهد کافی برای اثبات تاثیر آن در اختلالات پوستی است. برخی می گویند سرکه سیب خاصیت ضد التهاب قوی دارد و می تواند به کاهش تعادل pH موها کمک کند. هر دوی این قابلیت ها ممکن است به کاهش تولید چربی مو و متوقف کردن افزایش و گسترش بیماری های پوستی کمک کنند. با این وجود، سرکه سیب ممکن است در صورت ابتلای فرد به اگزما، پوست او را بیشتر تحریک کند و حتی منجر به التهاب شود. اگر تصمیم دارید سرکه سیب را امتحان کنید، پس از شستن موهای خود چند قطره از آن را روی پوست سر خود بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند، سپس موهایتان را خوب بشویید.

نکات کلیدی برای مراقبت از موها و درمان چربی بیش از حد آن ها

 1. هر روز موهای خود را با شامپو مخصوص، خوب بشویید. سعی کنید حداقل ۵ دقیقه شامپو روی سرتان بماند و سپس آبکشی نمایید.
 2. از برس یا شانه زدن زیاد یا خیلی شدید موها خودداری کنید. زیرا با شانه زدن، روغن از پوست سر به انتهای موها منتقل می شود.
 3. هورمون ها بر تولید چربی توسط پوست سر و مو تأثیر می گذارند. مواردی که روی سطح هورمون ها تأثیر می گذارند (مانند استرس یا قرص های جلوگیری از بارداری) همچنین ممکن است بر تولید چربی موها تأثیر زیادی بگذارند.

کدام شامپوهای مخصوص موی چرب، بهتراند؟

در اینجا چند ماده اصلی و موثر برای موی چرب معرفی می شود که طبق گزارشات اخیر، عملکرد خوبی داشته اند و برای ساخت این تیپ از شامپوها مورد استفاده قرار می گیرند:

 • آب (به عنوان پایه اصلی فرمول شامپو)
 • سدیم لوریل سولفات
 • پراکسید بنزوئیل
 • سولفید سلنیوم
 • سولفات استامید سدیم
 • کتوکونازول 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

 • اگر هیچ کدام از موارد بالا در کنترل چربی موی شما موثر واقع نشد
 • اگر از دستورات بالا پیروی کردید و علائمتان بدتر شد

در این صورت پزشک ممکن است یک شامپو یا محلول قدرتمند علیه چربی بیش از حد مو تجویز کند. در شرایط مزمن ممکن است به داروهای دیگر نیاز باشد. اگر بیماری خاصی دارید از انجام روش های ذکر شده خودداری کنید و به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.

کلام آخر

چربی تولید کردن پوست سر لزوما همیشه بد نیست. کمی چربی برای سلامتی موها مفید می باشد. با این حال چربی زیاد در پوست سر می تواند آزار دهنده باشد. اگر می خواهید میزان چربی موی خود را کاهش دهید برخی از روش هایی که در این مقاله آورده شد یا روش های دارو درمانی زیر نظر پزشک را امتحان کنید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
روش های ضخیم و پر پشت شدن موی سر
علت سفید شدن ریش مردان
کدام داروها باعث ریزش مو میشوند؟
علت افزایش موهای زائد در زنان
سفید شدن موهای شقیقه
ریزش موی شقیقه در زنان
آخرین مطالب
کدام ویتامین ها باعث اختلال نعوظ می شوند؟
آی وی اف (IVF) چیست؟
علت جلو افتادن پریود بعد از اقدام به بارداری
جوش های زیر پوستی صورت
برای تقویت مثانه چکار کنیم؟
عوارض بعد از آزمایش خون