وعده های غذایی دیابتی ها

نویسنده دکتر فاطمه خلیلی

یک برنامه مناسب برای وعده های غذایی افراد دیابتی می تواند راهنمای خوبی برای زمان مصرف، نوع ماده غذایی مصرفی و مقدار خوردن آنها باشد، تا بتوانند تغذیه مورد نیاز خود را داشته باشند. در حالی که سطح قند خون را در محدوده هدف خود نگه می دارند. رژیم غذایی و وعده های غذایی برای دیابتی ها باید متناسب با اهداف، سلیقه و سبک زندگی و داروهای مصرف او نوشته شود. در این متن به بررسی بهترین روش های تنظیم قند خون و حجم وعده هایی غذایی مختلف در مبتلایان دیابت می پردازیم. با ما همراه باشید.

کربوهیدرات، پروتئین، چربی و فیبر موجود در غذا به روش های مختلف بر قند خون افراد دیابتی تأثیر می گذارد. کربوهیدرات ها می توانند قند خون را سریعتر و بالاتر از پروتئین یا چربی افزایش دهند. فیبر می تواند  در کنترل قند خون کمک کند، بنابراین کربوهیدرات هایی که فیبر دارند، مانند سیب زمینی شیرین، قند خون شما را به سرعت کربوهیدرات هایی با فیبر کم یا فاقد فیبر مانند نوشابه افزایش نمی دهند.

شمارش کربوهیدرات

پیگیری میزان کربوهیدرات های مصرفی و تعیین محدودیت برای هر وعده غذایی می تواند به حفظ سطح قند خون در محدوده هدف کمک کند. با پزشک یا متخصص تغذیه خود کار کنید تا دریابید که روزانه و در هر وعده غذایی چه مقدار کربوهیدرات می توانید بخورید و سپس به لیست غذاهای رایج که حاوی کربوهیدرات و اندازه سرو هستند مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر، به شمارش کربوهیدرات مراجعه کنید.

نمایه گلایسمیک

روش دیگر برای مدیریت کربوهیدرات هایی که می خورید استفاده از نماد نمایه گلایسمیک (GI) است. GI با توجه به میزان تأثیر آنها بر قند خون، میزان کربوهیدرات ها را از ۰ تا ۱۰۰ درجه بندی می کند. غذاهای کم GI با سرعت بیشتری هضم و جذب بدن می شوند، بنابراین شما مدت بیشتری سیر می مانید. آنها تأثیر زیادی بر قند خون شما ندارند. غذاهای با GI بالا با سرعت بیشتری هضم و جذب می شوند. آنها تأثیر بیشتری بر قند خون شما دارند و شما زودتر گرسنه می شوید. چند نمونه:

GI بالا: نان (سفید و گندم)، پوره سیب زمینی، هندوانه، آب میوه

GI پایین: لوبیا، برنج قهوه ای، گوجه فرنگی، ماست، سیب، شیر

خوردن غذای بیش از نیاز بدون اینکه متوجه شوید آسان است. روش بشقاب یک روش ساده و بصری برای اطمینان از دریافت کافی سبزیجات غیر نشاسته ای و پروتئین بدون چربی و محدود کردن مقدار غذای دارای کربوهیدرات بالاتر است که بیشترین پتانسیل را برای افزایش قند خون دارد.

روش بشقاب در رژیم دیابت

با یک بشقاب شام ۲۲ سانتی متری شروع کنید:

  • نیمی از آن را با سبزیجات غیر نشاسته ای مانند سالاد، لوبیا سبز، کلم بروکلی، گل کلم، کلم و هویج پر کنید.
  • یک چهارم آن را با یک پروتئین بدون چربی مانند مرغ، بوقلمون، لوبیا، توفو یا تخم مرغ پر کنید.
  • یک چهارم آن را با یک غذای دانه ای یا نشاسته ای مانند سیب زمینی، برنج یا ماکارونی پر کنید (یا نشاسته را کاملاً کنار بگذارید و از گیاهان غیر نشاسته ای دو برابراستفاده کنید).

اگر بیرون غذا می خورید، نیمی از وعده غذایی خود را بسته بندی کنید و به خانه ببرید تا بتوانید بعداً از آن لذت ببرید. در خانه، میان وعده ها را اندازه بگیرید. مستقیم از ظرف یا جعبه غذا نخورید. با دور نگهداشتن کاسه های سرو، وسوسه دوباره ریختن غذا را کاهش دهید.

روش تخمین با دست در رژیم غذایی دیابت

با این راهنما، همیشه راهی برای تخمین سهم هر قسمت در نوک انگشتان خواهید داشت:

  • ۸۵ گرم گوشت، ماهی یا مرغ: به اندازه  کف دست (بدون انگشت)
  • ۲۸ گرم گوشت یا پنیر: به مقدار یک انگشت شست (نوک به پایه)
  • ۱ فنجان یا ۱ میوه متوسط: یک مشت
  • ۱-۲ اونس آجیل یا چوب شور:کف دست به حالت گودی
  • ۱ قاشق غذاخوری: نوک انگشت شست (نوک تا اولین مفصل)
  • ۱ قاشق چایخوری: نوک انگشت اشاره (نوک تا اولین مفصل)

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
رژیم غذایی دیابت نوع دو
نکات مهم در افراد دارای دیابت و کلسترول بالا
۹ گام مهم در کنترل دیابت
موادغذایی تغییر دهنده قند خون
علت عرق کردن بیش از حد چیست؟
داروهای خوراکی دیابت
آخرین مطالب
اسید فولیک برای مردان
اسید فولیک قبل بارداری
نکات مهم تغذیه‌ایی که نمی دانیم!
انواع انسولین برای درمان دیابت
کدام ویتامین ها باعث اختلال نعوظ می شوند؟
آی وی اف (IVF) چیست؟