فرق اکو با تست ورزش

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

اکوکاردیوگرام (یا اکو) و اکوکاردیوگرام استرس (که معمولاً اکو استرس یا تست ورزش نامیده می شود) است. دو آزمایشی اند که اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند. متخصصان قلب و عروق اغلب برای درک بهتر کار متقابل قلب معملا آزمایش های تشخیصی را درخواست می کنند. دانستن اینکه چرا این آزمایش درخواست شده است همراه با آماده سازی مناسب آزمایش برای از بین بردن احتمال لغو یا زمانبندی مجدد برای بیماران مهم است. در این متن به تفاوت اکو و تست ورزش در اقدامات، مراحل قبل و بعد از، هر کدام آنها به طور کامل می پردازیم.

اکوکاردیوگرام چیست؟

اکوکاردیوگرام یک معاینه استاتیک دقیق از قلب است. در طول آزمایش، امواج صوتی از طریق یک کاوشگر دستی به سمت قلب ها و رگهای ان ارسال و بازتاب آن به صورت تصاویری از دریچه ها و محفظه های قلب پدیدار می شود که امکان ارزیابی ضربان و پمپاژ قلب را می دهد. 

نوع دیگری از اکو، اکو داپلری نام دارد که در طول آزمایش اکو می توان از داپلر برای ارزیابی سرعت جریان خون که قلب ایجاد می کند، استفاده کرد. جریان خون اغلب به صورت تصاویر رنگی (قرمز و آبی) است که بر روی مانیتور نمایش داده می شوند.

گاهی اکو کاردیوگرافی از طریق مری هم برای تشخیص بهتر انجام می شود.

با اکو کاردیوگرام پزشک چه چیزی را تشخیص می دهد؟

  • اندازه محفظه های قلب، حجم و ضخامت دیواره های آن
  • عملکرد پمپاژ، اگر طبیعی باشد یا خیلی کم یا بسیار زیاد کاهش یابد
  • عملکرد دریچه های قلب - ساختار ، ضخامت و حرکت دریچه های قلب
  • بررسی حجم خون به دلیل پمپاژ کم خون در رگ ها که ممکن است در نتیجه عملکرد ضعیف قلب رخ دهد
  • افیوژن پریکاردیال (مایعات در پریکارد و کیسه ای که قلب را احاطه کرده است)، بیماری مادرزادی قلب ، لخته شدن خون یا تومورها، افزایش غیرطبیعی فشار داخل ریه ها و غیره

برای چه کسانی اکو کاردیوگرام قلب درخواست می شود؟

علت مراجعه بیماران برای انجام اکوکاردیوگرام معمولا موارد زیر است:

پزشک ممکن است برای شما درخواست اکو داشته باشد حتی اگر مطمئن باشد علائم بیمار به قلب مربوط نمی‌باشد، زیرا به پزشک این امکان را می دهد تا بسیاری از احتمالات را رد کند.

آمادگی برای اکو

این آزمایش به هیچ اقدام خاصی نیاز ندارد یا نیاز به ناشتایی ندارد (یک اصطلاح پزشکی برای پرهیز از غذا، مایعات یا دارو قبل از آزمایش است.) بیمار می تواند لباس و کفش معمولی بپوشد. و به سمت چپ می خوابد و پزشک با ژل سونوگرافی و پروب اکو را شروع می کند. این آزمایش معمولاً ۱ ساعت طول می کشد.

بعد از اکوکاردیوگرام، اگر برای بیمار CHD (بیماری کرونر قلب) تشخیص داده شود یا اگر پزشک تشخیص دهد که برای تشخیص بیشتر به معاینه بیشتری نیاز است، ممکن است تست اکو استرس را توصیه کند.

اکو استرس یا تست ورزش

اکو استرس یک آزمایش پویاتر است که قلب را در عمل بررسی می کند. در این روش سونوگرافی قلب و آزمایش استرس با هم ادغام می شوند. یک تست استرس، که اغلب تست تردمیل نیز نامیده می شود، نحوه کار قلب شما را هنگام تجربه فعالیت یا بار اضافی یا "استرس" ورزش اندازه گیری می کند.

تست اکو استرس ۳ مرحله دارد. 

  1. ابتدا بیمار روی میز معاینه دراز می کشد و تکنسین اکوکاردیوگرام را به عنوان قرائت اولیه عملکرد LV (بطن چپ) در حالت استراحت انجام می دهد.
  2. مرحله دوم بیمار آزمایشی استاندارد انجام می دهد، جایی که سرعت و درجه تردمیل هر سه دقیقه افزایش می یابد. در هر بازه زمانی، تکنسین بیمار را از نظر تغییر در علائم، معمولاً درد یا تنگی نفس بررسی می کند. بیمار تا زمانی که علامت دار نشود یا به ضربان قلب هدف خود برسند، روی تردمیل باقی می ماند. 
  3. مرحله سه، بیمار به سرعت به جدول معاینه برمی گردد و اکوکاردیوگرام دیگری را برای ارزیابی عملکرد LV برای تغییرات دریافت می کند.

علت انجام تست ورزش

در صورت :

  • مشکوک بودن به بیماری شریان کرونر 
  • مشاهده ناهنجاری در طول نوار قلب یا اکوکاردیوگرام،

 ممکن است آزمایش اکو استرس انجام شود.

آماده شدن برای تست اکو استرس

این معاینه به وضعیت NPO نیاز دارد - از بیماران خواسته می شود که ۳-۴ ساعت قبل از آزمایش از خوردن و نوشیدن چیزی غیر از آب خودداری کنند. 

از بیمارانی که برخی داروها مانند بتابلوکرها را مصرف می‌کنند (درمانی برای فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر) خواسته می شود که دارو را در روز آزمایش نخورند. مسدود کننده های بتا اغلب از پاسخ ضربان قلب می کاهند. فردی که از این دارو استفاده می کند در ضربان قلبش در حالت استراحت کندتر خواهد بود و ممکن است بر تست او تاثیر بگذارد.

در آخر، بیمار باید لباس و کفش راحت، مناسب برای ورزش، بپوشد. اکو استرس معمولاً ۹۰ دقیقه طول می کشد.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
تست ورزش چیست؟
گشاد شدن دریچه های قلب
علائم و درمان افتادگی دریچه ی میترال
طریقه فشارخون گرفتن
حمله قلبی خاموش چیست؟
چگونه داروهای فشارخون را کم کنیم؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان