شنا در بارداری

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

آیا شنا کردن در دوران بارداری ایمن است؟ این سوالی است که اکثر مادران می پرسند، به طور خلاصه باید بگوییم  بله. اگر بارداری سالمی دارید، باید ورزش منظم انجام دهید و در بین تمرین های مختلف، شنا یک انتخاب عالی است. به خصوص در اوایل بارداری. شنا کردن در دریا یا استخر در دوران حاملگی می تواند مفید باشد اگر به نکات مهم آن توجه کنید. 

 • اگر شنا کردن را جدیدا شروع کرده اید، باید قبل از انجامش با پزشک زنان یا ماما مشورت کنید.
 • بارداری سالم و طبیعی داشته باشد یعنی مادر برای تداوم بارداری اش به استراحت مطلق یا مراقبت های ویژه احتیاج نداشته باشد.
 • مادرانی که جفت سر راهی دارند یا سرکلاژ شده اند نباید شنا کنند.

شنا به تناسب اندام کمک می کند و باعث سازگاری بدن با بارداری می شود. همچنین ممکن است به مادر کمک کند تا در مورد تغییرات بدنش احساس بهتری داشته باشد.

شنا کردن یک ورزش مناسب در بارداری است، زیرا آب به مادر کمک می کند تا وزن اضافی خود را تحمل کند. این اتفاق می تواند یک تسکین بسیار موثر به خصوص در سه ماهه سوم بارداری باشد. و برخلاف برخی از انواع خاص ورزش های هوازی، شنا به مادر کمک می کند تا احساس خونسردی و آرامش نماید. 

آیا شنا در دوران بارداری بی خطر است؟

طبق گفته کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا، شنا یکی از ایمن ترین انواع ورزش در دوران بارداری است. (اگرچه توجه به این نکته مهم است که اسکی روی آب و غواصی اصلا توصیه نمی شود زیرا زنان باردار را در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می دهد). شنا کردن حتی به عنوان یک نوع ورزش مجاز در کسانی است که لقاح آزمایشگاهی (IVF) انجام داده اند. به این دلیل که مزایای چشمگیری برای سلامتی ایجاد می کند؛ در حالی که فشار زیادی روی بدن اعمال نمی نماید. اگر به دلیل داشتن محدودیت در فعالیت، نگران از دست دادن استقامت و قدرت عضلانی خود در طی IVF هستید، شنا می تواند روشی ایمن برای حفظ سطح آمادگی جسمانی فعلی مادر باشد.

شنا یک ورزش کم خطر است که باعث ایجاد قدرت و ظرفیت هوایی و اکسیژن بدن می شود. با تمرکز بر تمریناتی که نیاز به تکان دادن و یا چرخاندن شکم ندارد، می توان حتی در اواخر بارداری یک تمرین ایمن شنا داشت. لازم به یادآوری است که اگرچه شنا در دوران بارداری به طور کلی ایمن تلقی می شود، اما ممکن است به دلیل عوارض حاملگی، برای خانم هایی که شرایط پزشکی خاص دارند و یا محدودیت فعالیت دارند، مورد تایید قرار نگیرد. همیشه بهتر است با پزشک زنان یا ماما در مورد شرایط خاص صحبت و مشورت شود.

نکات مهم برای شنا کردن و استخر رفتن در بارداری

نکات زیر را قبل از تصمیم گیری برای شنا کردن در نظر بگیرید:

۱. هنگام رفتن به استخر یا دریا، فقط شنا در مناطقی که می دانید ایمن هستند را انتخاب کنید.

۲. به خاطر داشته باشید که ممکن است به خاطر بارداری زودتر از همیشه خسته شوید، اگر دور از ساحل یا در یک استخر بسیار بزرگ شنا می کنید مراقب باشید. قبل از رفتن به آب دریا در نظر بگیرید: جزر و مد آب، آرام یا مواج بودن آب دریا یا احیانا وجود هر نوع آلودگی مانند باکتری در آب.

۳. درجه حرارت آب را در نظر بگیرید:

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، در دوران بارداری باید از شنا در آبی که بسیار گرم است خودداری شود. زیرا این امر می تواند دمای بدن مادر را افزایش دهد.  مهم است که دمای بدن مادر در دوران بارداری به بیش از ۳۹ درجه سانتیگراد نرسد. استفاده از وان های آبگرم، چشمه های آب گرم یا حتی حمام های بسیار گرم برای استراحت در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه اول بارداری باید محدود شود. افزایش دمای بدن به دلیل غوطه ور شدن در آب گرم می تواند منجر به ناهنجاری جنین در بدو تولد یا سقط او شود. بنابراین جدی گرفتن این توصیه ها بسیار مهم است.

در دوران بارداری باید از شنا در آبی که بسیار گرم است مانند چشمه های آب گرم، وان آب گرم و...خودداری شود. همچنین از شنا در دریاچه ها یا آب های خیلی سرد هم خودداری کنید. دمای آب بسیار مهم است.

در طرف دیگر مهم است که از شنا در دریاچه ها و اقیانوس ها در هوای سرد اجتناب کرد. زیرا دمای هوا می تواند بدن را در شوک قرار دهد یا منجر به بیمار شدن شود، که هیچ یک از این موارد برای جنین در حال رشد مفید نیست.

۴. میانه روی را رعایت کنید:

ورزش در آب می تواند ایده خوبی در دوران بارداری باشد، زیرا خطر اندکی ایجاد می کند. در حالت کلی آب برای دردهای بارداری به عنوان یک مسکن عمل می کند. هرچند مانند هر چیز خوب دیگری، نباید در این کار زیاده روی کرد. در صورت شنای بیش از حد در بارداری، این کار می تواند نا امن تلقی گردد.

  • در صورت احساس حالت تهوع، بیش از حد گرم شدن بدن یا هرگونه خروج ترشح از واژن، خونریزی یا احساس درد در ناحیه شکم و لگن سریع تر باید شنا کردن را متوقف کرد.
  • باید در نظر داشت که جلسات شنا را هر بار حدود ۳۰ دقیقه و هفته ای ۳ تا ۵ مرتبه انجام داد.
  • اگر مادر به تازگی شنا کردن را شروع کرده باشد، بهتر است از یک مربی خواست که به او کمک کند تا یک برنامه صحیح و ایمن را برای توانایی های جسمی خود انتخاب کند. این کار می تواند به جلوگیری از اعمال بیش از حد فشار کمک نماید.

۵. انتخاب مایوی مناسب:

یک لباس شنای مناسب و آزاد پیدا کنید. با پیشرفت بارداری، اندازه و شکل بدن تغییر می کند. تلاش برای جای دادن و شنا کردن در مایویی که مناسب مادر نیست و تنگ است، جالب نمی باشد.

۶. مراقب جلوی پایتان باشید:

ورود و خروج به آب و به محیط استخر می تواند به دلیل لغزنده بودن کف، خطرناک باشد. حتماً با احتیاط راه بروید تا زمین نخورید و در رختکن استخر که لغزش روی آن محتمل است جانب احتیاط را داشته باشید.

۷. مراقبت از پوست:

جهت جلوگیری از سوختگی در فضای باز، از ضد آفتاب با طیف گسترده ای با حداقل SPF ۳۰ استفاده کنید. به یاد داشته باشید که کرم ضد آفتاب را مرتباً استفاده نمایید و در ساعات ۱۰ صبح الی ۴ بعد از ظهر از شنا در فضای باز خودداری کنید. این ساعات زمانی هستند که نور مستقیم خورشید در قوی ترین حالت خود است.

۸. نوشیدن آب کافی:

حتی اگر احساس تشنگی نکنید، باز هم لازم است که هنگام شنا کمی آب بنوشید. احساس خنک شدن هنگام وارد شدن به آب ممکن است شما را فریب دهد و فکر کنید که به آب نوشیدن احتیاج ندارید. اما مهم است که برای نوشیدن آب حتما حساسیت به خرج دهید. از مصرف نوشیدنی های الکلی یا نوشیدنی های حاوی کافئین زیاد که باعث کم آبی بدن می شود نیز خودداری نمایید.

۹. همیشه همراه با شخص دیگری شنا کنید:

اگر در منطقه ای بدون غریق نجات شنا می کنید، حتماً یک دوست را همراه خود داشته باشید. بهتر است که برای این کار، همراهی را انتخاب نمایید که شنا بلد باشد تا در صورت نیاز بتوان روی کمک او حساب نمود.

آیا کلر موجود در آب استخرها برای جنین خطرناک هستند؟

اگر نگران شنا در استخر یا محیط های دیگری هستید که در آبشان کلر دارند، خوشحال خواهید شد که بدانید یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که وجود کلر و سایر مواد شیمیایی که برای تمیز کردن استخر و آب استخر به کار برده می شود، هیچ نتیجه منفی بر جنین و یا تولد او ندارد. در حقیقت، طبق این مطالعه، زنانی که در آغاز و اواسط بارداری خود در آب استخر شنا می کردند، در مقایسه با افراد غیر ورزشکار، خطر زایمان زودرس و یا ناهنجاری های مادرزادی را حدود کمی کاهش دادند! با این حال در مورد وجود باکتری در آب ها و ایجاد عفونت و همچنین تاثیر آن ها بر سلامت بارداری نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد.

فواید شنا کردن در بارداری

به طور کلی ورزش در دوران بارداری بسیار توصیه می شود، زیرا بدن مادر را سالم نگه می دارد و آن را برای سختی های هنگام زایمان آماده می کند. فواید زیر را می توان برای شنا در دوران بارداری در نظر گرفت:

 • شنا نوعی ورزش کم خطر و کم فشار است، بنابراین استخوان ها و مفاصل را نرم و مقاوم می کند.
 • احاطه شدن توسط آب همچنین می تواند کمک کند تا از اضافه وزن که در دوران بارداری ایجاد می شود و به بدن فشار می آورد، جلوگیری کرد.
 • خواب بهتر: مانند بسیاری از انواع ورزش های هوازی، با شنا کردن در استخر آب می توان یک خواب بهتر در طول شب داشت. از آنجا که در دوره های مختلف بارداری خواب می تواند در دچار اختلال و نامنظمی شود، شنا کردن برای داشتن خواب راحت مزیتی است که نباید از آن غافل شد.
 • آب می تواند یک شکل عالی برای تسکین دردها باشد. به خصوص در دوران بارداری که ممکن است به دلیل افزایش وزن تورم یا ناراحتی های دیگر داشت. آب حتی در حین زایمان طبیعی، استفاده از دوش، حمام یا استخر نیز می تواند به عنوان یک مسکن قوی درد نقش ایفا کند.
 • شنا می تواند به سیستم عصبی نوزاد تازه متولد شده نیز کمک کند. در یک پژوهش غیر انسانی معتبر نشان داده شد که شنای مادر باردار رشد مغزی فرزندان را به طور مثبتی تغییر می دهد. این مطالعه نشان می دهد که شنا می تواند از نوزادان در برابر هیپوکسی ایسکمی (یک مشکل عصبی) محافظت کند. 
 • شنا به طور معمول در هر سه ماهه بارداری با خیال راحت انجام می شود. بنابراین، پس از رسیدن به مرحله خاصی از بارداری، نیازی به نگرانی در مورد توقف این ورزش نیست.

شنا همچنین به موارد زیر کمک می کند:

 • بهبود گردش خون
 • عملکرد قلب و ریه را تقویت می کند.
 • توان و قدرت عضلانی را افزایش می دهد.
 • استقامت بدنی را بالا می برد.
 • تورم و احتباس مایعات را کاهش می دهد.
 • کالری اضافه را می سوزاند، که به مدیریت میزان وزن کمک می کند.
 • خواب خوب و راحت را به همراه درد.
 • خستگی را از بین می برد.
 • درد را تسکین می دهد.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
لکه بینی در بارداری
نکات مهم خواب در دوران بارداری
هیدروپس جنینی چیست؟
تغییرات جنین در سه ماهه سوم بارداری با عکس
علت دل درد در بارداری
دیابت بارداری چیست؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان