چشم درد و کرونا

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

"چشم درد" به عنوان مهمترین علائم چشمی COVID-۱۹ گزارش شده است.

براساس تحقیقات جدید منتشر شده در BMJ Open Ophthalmology، مهمترین علامت چشمی که مبتلایان به بیماری ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) داشته اند، چشم درد یا درد پشت چشم همراه سردرد بوده است.

اگرچه COVID-۱۹ در درجه اول یک بیماری تنفسی، با بیشترین علائم سرفه مداوم و درجه حرارت بالا است، تحقیقات قبلی نشان داده است که ممکن است تظاهرات چشمی در برخی افراد مبتلا به این بیماری وجود داشته باشد. یک مطالعه انجام شده در چین نشان داد که در بین کودکان مبتلا به COVID-۱۹، شایعترین علائم چشمی شامل ترشحات ملتحمه، مالش چشم و احتقان ملتحمه است.

التهاب ملتحمه (قرمز شدن چشم) نیز علامت کمتر شایع COVID-۱۹ است اما در لیست علائم سازمان بهداشت جهانی گنجانده شده است. علیرغم شیوع بیشتر نتایج تهدید کننده زندگی، "نوع، شدت و انتقال چشمی ویروس نباید نادیده گرفته شود، به خصوص که چشم به عنوان یکی از اندامهایی که ویروس از طریق آن وارد بدن می شود شناخته شده است." 

علاوه بر این، در حال حاضر هیچ مطالعه ای وجود ندارد که مکانیسمی که SARS-CoV-۲، ویروسی که باعث COVID-۱۹ می شود، ملتحمه را آلوده کند. به گفته محققان، علائم چشمی در ۴ تا ۳۱ درصد از مبتلایان به COVID-۱۹ وجود دارد اما ممکن است کمتر گزارش شود زیرا معمولاً شدید نیستند.

علائم شایع چشمی در کرونا (کووید-19)

طبق یک تحقیق از ۸۳ نفر بالاتر از ۱۸ سال که (۶۵٪) آنها زن بودند، نشان داد:

بیشترین علائم COVID-۱۹ سرفه خشک (۶۶٪) ، تب (۷۶٪) ، خستگی (۹۰٪) و از دست دادن بو / طعم (۷۰٪) بود.

۳ علامت شایع چشم، فوتوفوبیا یا ترس از نور (۱۸٪)، چشم درد (۱۶٪) و خارش چشم (۱۷٪) بود.

۸۱٪ از شرکت کنندگان گزارش کردند که علائم چشمی را طی ۲ هفته از علائم دیگر COVID-۱۹ تجربه کرده اند و ۸۰٪ گزارش کرده اند که این علائم کمتر از ۲ هفته ادامه داشته است.

در طول علائم چشم و سایر علائم COVID-۱۹ تفاوت معنی داری وجود نداشت.

بین گروههای سنی مختلف تأثیر معنی داری بر وجود علائم چشمی، یا تفاوت معنی داری بین زن و مرد وجود نداشت.

"گرچه مهم است که علائم چشمی در لیست علائم احتمالی COVID-۱۹ گنجانده شود، اما بهتر است اصطلاح که چشم درد باید جایگزین" التهاب ملتحمه "شود زیرا تمایز از علائم انواع دیگر عفونت ها مانند عفونت های باکتریایی مهم است. كه با ترشحات مخاطي و كوچك شدن چشم ها بدليل التهاب مشخص  می‌شود. "

علاوه بر این، داده ها  نشان می دهد " افزایش اصطلاحات جستجوی گوگل در ۱۰ ماه گذشته، به " چشم درد و کرونا "افزایش یافته است."

چرا کرونا در برخی افراد باعث چشم درد می شود؟

مطالعات آینده باید بررسی کنند که آیا SARS-CoV-۲ می تواند به طور مستقیم ملتحمه را آلوده کرده و منجر به علائم چشمی شود. محققان همچنین فرض می کنند که ممکن است قرنیه محل عفونت باشد. "در سلولهای بنیادی لیمبال قرنیه از شرکت کنندگان، mRNA زیاد ACE۲ [آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲] و TMPRSS۲ شناسایی شده است، که نشان می دهد SARS-CoV-۲ با استفاده از ACE۲ می تواند سطح چشم را از طریق قرنیه آلوده کند. مکانیسم ورود به سلول به واسطه TMPRSS۲  " است. این نوع عفونت همچنین ممکن است باعث گسترش ویروس از طریق بینی، ریه ها، جریان خون و سیستم عصبی شود.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
علت سردرد و درد پشت چشم
امیکرون کودکان
تفاوت کرونا با آنفلوانزا
رژیم غذایی بیماران کرونایی
سردرد و کرونا (کووید-19)
انواع واکسن کرونا (کووید-۱۹)
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان