علت سردرد و درد پشت چشم

نویسنده سارا فرخی

سردرد و درد پشت چشم به معنای درد در هر ناحیه از سر  است که می تواند از شقیقه و پیشانی تا پایین گردن یا پشت چشم امتداد یابد و تیر بکشد. تعدادی از انواع مختلف بیماری ها می توانند باعث درد در یک یا هر دو چشم شوند. علاوه بر درد چشم، سردرد نیز در این ناحیه ممکن است در اثر حساسیت به نور و ناراحتی چشم، ایجاد شود. سردردها از هر نوعی که باشند، در بین مردم مختلف شایع هستند، بنابراین دانستن علت آن می تواند به درمان آن در خانه یا در مرکز درمانی توسط پزشک کمک کند.

چه عواملی باعث سردرد و درد پشت چشم می شود؟

۱. سردردهای تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین شکل سردرد هستند. این درد در خانم ها بیشتر دیده می شود، با این حال هر کسی می تواند مستعد ابتلا به این نوع سردرد باشد. سردردهای تنشی اغلب اپیزودیک (دوره ای) در نظر گرفته می شوند و می توانند یک تا دو بار در ماه بروز کنند. با این حال، احتمال این که به وضعیت مزمن تبدیل شوند وجود دارد، که در این صورت در هر ۱۵ روز یکبار بروز می کنند و تا سه ماه یا بیشتر طول خواهد کشید. سردردهای تنشی باعث ایجاد احساس فشار یا درد در اطراف پیشانی می شوند که درد در پشت چشم را نیز ممکن است ایجاد کند.

۲. سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای مجموعه ای از سه یا چهار سردرد کوتاه اما دردناک است. آن ها به اندازه سردردهای تنشی شایع نیستند و می توانند به اندازه ۱۵ دقیقه تا بیش از یک ساعت ادامه داشته باشند. سردردهای خوشه ای به عنوان یک احساس دردناک بی حال کننده یا سوراخ کننده در سر توصیف می شوند که معمولاً در پشت یک چشم بروز می کنند. علائم دیگری که ممکن است با سردردهای خوشه ای تجربه شود عبارت اند از:

 • قرمز شدن چشم ها
 • متورم شدن چشم ها
 • ریزش اشک بیش از حد

 

۳. میگرن

میگرن با فشار یا درد پشت چشم توصیف می شود؛ آن ها از سردردهای معمولی بدتر در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند باعث یک درد شدید به مدت ساعت ها تا چند روز شوند. درد میگرن می تواند آنقدر شدید شود که بر کیفیت زندگی فرد تأثیر چشمگیری بگذارد. به غیر از درد ناتوان کننده ناشی از میگرن، فرد همچنین ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • حساسیت به نور
 • چشم درد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • ضعف
 • استفراغ
 • اختلال بینایی
 • تغییرات خلق و خوی

۴. خستگی چشم

برخی موارد سردرد و درد در چشم، ناشی از مشکلات بینایی و بیماری های چشم است که درمان یا اصلاح نشده اند. خستگی چشم در اثر خیره شدن به تلویزیون یا صفحه رایانه، می تواند مغز را بیش از حد تحریک کند. این تحریک بیش از حد می تواند باعث شود که مغز و چشم به دنبال از بین بردن اختلال بینایی بروند که اغلب منجر به سردرد و درد در چشم می شود.

۵. کرونا

اینکه آیا سردرد همراه با  درد چشم از علائم ویروس کرونا است یا خیر هنوز قطعی نیست. برخی شواهد علمی نشان می دهد که  دردناکی چشم از علائم ویروس کرونا است. محققان از دانشگاه آنگلیا راسکین دریافتند که از ۸۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ مثبت، ۱۶٪ آنها  چشم درد گزارش کرده اند. بیشتر بیماران این علائم چشمی را ۲ هفته یا کمتر، همراه با سایر علائم شایع COVID-۱۹ تجربه کرده اند. بنابراین، اگر علائم دیگر COVID را همراه با چشم درد ندارید، احتمالاً چشم درد  شما علت دیگری دارد.

۶. سینوزیت

عفونت سینوس ها یا همان سینوزیت، به معنی التهاب یا احتقان بافت های پوشاننده سینوس ها است. این التهاب می تواند باعث سردرد در پاسخ به گرفتگی بینی شود. این احتقان معمولاً با فشاری که اغلب بر ناحیه پیشانی و گونه ها اعمال می شود، باعث چشم درد نیز می شود. علاوه بر درد و فشار، علائم دیگری که ممکن است تجربه شوند عبارت هستند از:

 • گرفتگی بینی
 • درد در دندان های بالایی
 • خستگی
 • بدتر شدن سردرد و چشم درد، هنگام دراز کشیدن

۷. محرک های بالقوه

سردرد توام با چشم درد می تواند محرک های مختلفی داشته باشد. برخی از رایج ترین موارد عبارت اند از:

 • مصرف الکل
 • گرسنگی زیاد
 • قرار گرفتن در معرض بوهای قوی عطر
 • سروصداهای بلند
 • چراغ های روشن با نور زیاد
 • خستگی
 • تغییرات هورمونی
 • کمبود خواب
 • استرس عاطفی
 • عفونت 
 • اسکلریت: یا التهاب شدید که روی پوشش بیرونی و سفید چشم تأثیر می گذارد.
 • نوریت بینایی: یا التهاب عصب بینایی
 • بیماری گریوز: یک اختلال خود ایمنی غده تیروئید است.
 • گلوکوم: یک بیماری چشم است که با افزایش فشار چشم همراه است و مس تواند بر عصب بینایی تأثیر می گذارد.

درمان سردرد و درد پشت چشم

شناخت عوامل تحریک کننده می تواند از سردرد و چشم درد جلوگیری کند یا درد آن ها را کمتر نماید. اگر آن ها به خوبی شناخته شوند، انواع درمان ها برایشان وجود دارد.

 1. مصرف مسکن های بدون نسخه، مانند آسپرین و استامینوفن، می توانند سر و چشم درد را درمان کنند. با این حال، از این داروها باید کم استفاده شود تا از به اصطلاح "سردردهای برگشتی" جلوگیری کند. این مورد می تواند پس از عادت بدن شما به دارو، افزایش درد در صورت از بین رفتن اثرات دارو، اتفاق بیفتد.
 2. در موارد شدید درد، پزشک ممکن است برای جلوگیری از انقباضات عضلانی سر و چشم، داروهای شل کننده عضلات را تجویز کند.
 3. داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین، برای تثبیت سطح سروتونین در مغز نیز گزینه دیگری برای درمان است.
 4. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن
 5. گاهی اوقات، داروهایی که میگرن را تسکین می دهند تنها راه درمانی خواهند بود. برخی از رایج ترین ها داروها عبارت اند از آلموترپتان، التریپتان، رزاتریپتان، سوماتریپتان و زولمیتریپتان. اگر این داروها به موقع مصرف شوند، در عرض ۲ ساعت درد را سرکوب می نمایند. افرادی که به میگرن مزمن مبتلا می شوند معمولاً هر روز دارویی مانند مسدود کننده های بتا یا ضد افسردگی مصرف می کنند.
 6. درمان های خانگی سردرد و چشم درد
 7. کمپرس های یخ می توانند به کنترل و کاهش درد میگرن کمک کنند.
 8. برای رفع سردرد تنشی، یک کمپرس گرم یا دوش آب گرم را امتحان کنید، یا تا زمانی که سردرد از بین نرود، استراحت نمایید.
 9. تکنیک های آرام سازی مانند یوگا یا تنفس عمیق را یاد بگیرید. سعی کنید در تمام وعده های غذایی، غذا بخورید و خیلی بدنتان را خسته نکنید.
 10. اگر فرد به عفونت سینوسی مبتلا باشد، هوای گرم و مرطوب دستگاه بخور یا بخار آب جوش در یک ظرف را تنفس کند تا گرفتگی و احتقان را کاهش دهد. کمپرس گرم نیز می تواند کمک کند.
 11. اگر چشمان فرد با توجه به شغلش خسته می شود، باید بین کار کمی استراحت کند و بیشتر پلک بزند. قطره های اشک مصنوعی نیز می توانند چشمان وی را مرطوب نگه دارند.
 12. ورزش روزانه
 13. اجتناب یا کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده
 14. اجتناب یا محدود کردن مصرف الکل
 15. حذف مصرف دخانیات
 16. اجتناب یا محدود کردن مصرف کافئین

کلام پایانی

سردرد و درد در پشت چشم غیر معمول نیست؛ این دردها ممکن است در نتیجه دلایل مختلفی ایجاد شوند. با این حال، اگر سردرد و ناراحتی شروع به تأثیر در بینایی می کند یا با علائم غیرطبیعی همراه است، ممکن است مسئله جدی تری مطرح باشد که نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. بنابراین علائم خود را نادیده نگیرید و به پزشک مراجعه کنید. علت این دردها هرچه زودتر تشخیص داده شود، زودتر می توان برای جلوگیری یا کاهش درد، درمان موثر پیدا کرد. همچنین اگر بعد از اجرای روش های درمانی ذکر شده، وضعیت شما بدتر شد، یا اگر علائم خاص بینایی را همراه با درد سردرد خود احساس کردید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه ای از یک مسئله بینایی جدی تر باشد که نیاز به اصلاح یا درمان دارد.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
علت سردرد های عصبی چیست؟
یکی از روش های موثر در درمان سردردهای عصبی شناخت علل و تلاش برای رفع عوامل آزاردهنده است. معمولا اضطراب و استرس، احساس ترس، نگرانی های فروخورده و ناراحتی هایی که بیان نمی شوند منجر به فشار روانی و بروز علائم جسمانی مثل سردردهای عصبی می شوند. بنابراین سردردهای عصبی نوعی بیماری روان تنی هستند که عاملی روانی موجب ایجاد آن ها شده است. یکی از راه های موثر و مفید برای مقابله با این دردها بالا بردن قوا و توان ذهنی است و رفع کردن مواردی که در بالا ذکر شد،میتوانید از کیلنیک های استرس و عصبانیت جهت درمان خود مشاوره بگیرید.
علت سرگیجه همراه با سردرد و تلوتلو خوردن چیست؟
این علایم علل مختلفی دارد شامل : اختلالات گوش ، اختلالات مخچه ، بیماری های ویروسی ، اختلالات مغز و توده ها و کمبود ویتامین ها و ... است . برای تشخیص توصیه میکنم ابتدا معاینه شوید و سپس در صورت لزوم برای شما اقدامات پاراکلینیک درخواست میشود .
عرق شبانه همراه با سردرد و کمر درد دارم و ترشح و سوزش ادرار دارم دلیلش چیست؟
علایمتون میتونه ناشی از کرونا باشد چون تب و لرز و بدن درد دارید حتما تست کرونا انجام بدهید پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
انواع سردرد
سینوزیت از علائم تا درمان
سردرد میگرنی چیست؟
کدام سردردها خطرناک اند؟
علت خون دماغ شدن چیست؟
سردرد جنسی چیست؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان