تغییرات جنین در سه ماهه سوم بارداری با عکس

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

ورود به سه ماهه سوم! جنین در حال رشد شما این روزها، فضای زیادی از رحم و شکمتان را اشغال می کند. در سه ماهه سوم بارداری، ممکن است به دلیل فشار اعصاب بر لگن و کمر، بیشتر اوقات بدن درد یا گرفتگی پا داشته باشید. با ورود به سه ماهه سوم، مرحله به اصطلاح ماه عسل بارداری به پایان می رسد. پدر و مادر باید تمهیدات مورد نیاز برای ورود فرزندشان را در نظر بگیرند. به این معنی که اکنون زمان انجام کارهایی از قبیل ثبت نام در کلاس های آموزش زایمان، انتخاب پزشک برای جنین و ایجاد آلبوم و انتخاب اسم و... است. ۱۲ هفته از بارداری شما باقی مانده است! شما در ماه هفتم بارداری خود هستید؛ در ادامه تغییرات جنین کوچولوی خودتون رو در این سه ماه پایانی بارداری بخوانید و ببینید.

جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

کودک شما اکنون بسیار فعال است و بینایی او در حال پیشرفت و تکامل است. او می تواند پلک بزند. همچنین مژه هایش بلند شده اند. در این هفته پزشک احتمال دارد که از شما بخواهد هر روز مدتی را برای شمردن ضربات جنین خود صرف کنید و دستورالعمل های خاصی در مورد چگونگی انجام این کار به شما می دهد. اندازه فرزند شما به اندازه یک بادمجان بزرگ است.

تغییرات جنین در هفته بیست و نهم بارداری

عضلات و ریه های کودک شما مشغول آماده شدن برای عملکرد در دنیای خارج هستند و سر او در حال رشد است تا جایی برای مغز در حال رشد او ایجاد کند. از هم اکنون تا زمان زایمان، مغز جنین شما سه برابر بزرگتر می شود و شیارهای عمیقی در آن ایجاد می گردد تا سطح بیشتری برای نورون ها (سلول های عصبی) فراهم نماید. یک نکته مهم برای مادران در این هفته این است که حلقه و یا انگشتر خود را از دستشان خارج کنند. زیرا از این هفته به بعد بدنشان ورم می کند. اندازه جنین شما به اندازه یک کدو تنبل کره ای است.

جنین و هفته سی ام بارداری

در هفته ۳۰ بارداری جنین شما با یک و نیم پیمانه مایع آمنیوتیک احاطه شده است. هرچند با رشد و اشغال فضای بیشتری در داخل رحم، مقدار آن کمتر خواهد شد. پزشکان از این هفته به بعد بیشتر روی میزان افزایش وزن جنین تمرکز می کنند. اندازه جنین شما در هفته سی ام به اندازه یک کلم بزرگ است. یعنی در ۳۰ هفتگی، اندازه یک جنین طبیعی از بالای سرش تا پایین باسن حدود ۲۷.۴ سانتی متر فاصله دارد (معروف به CRL) و قد او از بالای سر تا پاشنه پا حدود ۳۸.۹ سانتی متر است. در این هفته وزن جنین به بیش از ۱۵۲۳ گرم خواهد رسید.

تغییرات جنین در هفته سی و یکم بارداری

جنین شما اکنون می تواند سر خود را از این طرف به آن طرف بچرخاند همچنین برخی از مهارت هایی را که پس از تولد به آن ها نیاز دارد مانند پلک زدن و تنفس را تمرین می کند. یک لایه محافظ چربی در زیر پوست او جمع شده و دست ها و پاهای او را پر می کند. در هفته ۳۱، اندازه یک جنین طبیعی از بالای سر تا پایین باسنش بیش از ۲۸.۳ سانتی متر می باشد (که به عنوان طول CRL شناخته می شود) و قد او از بالای سر تا پاشنه پایش حدود ۴۰.۳ سانتی متر است. در این هفته وزن کودک حدود ۱۷۷۰ گرم است. اندازه جنین شما به اندازه یک نارگیل می باشد.

تغیرات جنین در هفته سی و دوم بارداری

احتمالاً جنین شما در صورت تغذیه مناسب مادر، هفته ای حدود ۴۵۰ گرم وزن اضافه می کند. از این هفته از هر مقدار افزایش وزن مادر، نیمی از آن به جنینش می رسد. به این ترتیب در هفت هفته آینده یک سوم تا نیمی از وزن تولد جنین برای آمادگی جهت زندگی خارج از رحم بدست می آید. در هفته ۳۲ بارداری، به احتمال زیاد فرزند شما در رحمتان که برای زایمان آماده شده است، به سمت پایین حرکت کرده است. در این هفته ۸۵٪ از جنین ها در وضعیت سر به پایین (سفالیک) قرار دارند. اندازه جنین شما به اندازه یک چغندر قند بزرگ است.

۶. هفته سی و سوم بارداری

هنوز استخوان های جمجمه جنین شما کاملا سفت نشده است. این امر باعث می شود تا هنگام فشردن سر وی از کانال تولد حین زایمان، استخوان ها تغییر شکل و مکان دهند. آن ها تا بزرگسالی سفت نخواهند خورد. اندازه جنین شما در هفته سی و سوم بارداری به اندازه یک آناناس است.

جنین در هفته سی و چهارم بارداری

سیستم عصبی مرکزی جنین شما و ریه های او هنوز در حال رشد و تکامل هستند. جنین هایی که بین هفته های ۳۴ تا ۳۷ متولد می شوند و دیگر هیچ مشکلی در سلامتی ندارند معمولاً در طولانی مدت عملکرد خوبی خواهند داشت. در ۳۴ هفتگی بارداری، جنین در حال حرکت در مایعات آمنیوتیک خود است. این کیسه از نظر حجم در این هفته به اوج خود می رسد. در هفته ۳۴، یک جنین سالم از بالای سر خود تا پایین باسنش بیش از ۳۱.۱ سانتی متر فاصله دارد (معروف به CRL). همچنین قد او از بالای سر تا پاشنه پایش نزدیک به ۴۴.۲ سانتی متر است. وزن جنین نرمال حدود ۲۳۱۲ گرم (۲ کیلو و ۳۰۰ گرم) است.

جنین در هفته سی و پنجم بارداری

در هفته ۳۵ بارداری، قسمت عمده رشد جنین کامل شده است. کلیه های او کاملاً رشد کرده و کبد وی می تواند برخی از مواد زائد را سم زدایی کند. کوچولوی شما بیشتر از همیشه، از این هفته های آخر قبل از تولد استفاده مناسب می کند. در ۳۵ هفتگی از بالای سر تا پایین باسن جنین بیش از ۳۲ سانتی متر فاصله دارد (معروف به CRL) و قد او از بالای سر تا پاشنه پایش نزدیک به ۴۵.۵ سانتی متر است. در این هفته، وزن جنین حدود ۲۵۲۷ گرم خواهد بود.

تغییرات جنین در هفته سی و ششم بارداری

در هفته ۳۶ بارداری، شما رسماً ۹ ماه است که با فرزندتان زندگی می کنید. بله شما ۹ ماه را درست خواندید. اگرچه همه ما شنیده ایم که بارداری انسان با فرا رسیدن ۹ ماهگی پایان می یابد، اما در واقع تمام مدت بارداری نزدیک به ۱۰ ماه (و گاهی اوقات کمی بیشتر) می باشد. وزن جنین شما از این هفته روزانه حدود ۲۸ گرم افزایش می یابد. او همچنین به همراه ورنیکس کازئوزا (ماده ای مومی که تاکنون از پوست او محافظت می کرد)، بیشتر موادی را که بدنش را پوشانده بود از دست می دهد. در هفته ۳۶، از بالای سر تا پایین باسن یک جنین طبیعی تقریباً ۳۲.۹ سانتی متر طول دارد (معروف به CRL). قد او از بالای سر تا پاشنه پایش تقریبا ۴۶.۸ سانتی متر است. وزن او نیز در این هفته تقریباً ۲،۷۴۵ گرم است.

جنین و هفته سی و هفتم بارداری

موعد زایمان شما بسیار نزدیک است؛ اما اگر اتفاق بیفتد، نوزادتان نارس خواهد بود. اگرچه جنین شما به نظر یک نوزاد کامل است، اما واقعیت این است که او برای زندگی بدون دردسر در دنیای خارج کاملا آماده نیست. طی دو هفته آینده ریه ها و مغز وی کاملاً بالغ می شوند و او در یادگیری مهارت های حیاتی مانند مکیدن و بلعیدن سنگ تمام می گذارد. در هفته ۳۷ بارداری، از بالای سر تا پایین باسن یک جنین سالم تقریباً ۳۳.۸ سانتی متر است (معروف به CRL) و قد او از بالای سر تا پاشنه پایش نزدیک به ۴۸ سانتی متر اندازه دارد. وزن او نیز حدود ۲۹۶۶ گرم خواهد بود.

جنین در هفته سی و هشتم بارداری

در هفته ۳۸ بارداری، جنین شما نزدیک به بلوغ کامل و تولد است. ممکن است به معنای واقعی کلمه راحت تر از ۹ ماه گذشته نفس بکشید زیرا جنین به سمت پایین لگن حرکت می کند و فشار بر ناحیه فوقانی شکم را کاهش می دهد. آیا شما در مورد رنگ چشم فرزندتان کنجکاو هستید؟ عنبیه های او کاملاً رنگدانه نیستند، بنابراین اگر او با چشم های آبی متولد شود، چشمهایش می تواند تا حدود یک سالگی به رنگ تیره تری تغییر کند. در هفته ۳۸، از بالای سر تا پایین باسن یک جنین سالم بیش از ۳۴.۶ سانتی متر است (معروف به CRL) و قد جنین از بالای سر تا پاشنه پا تقریبا ۴۹.۳ سانتی متر است. وزن جنین حدود ۳،۱۸۶ گرم خواهد بود.

جنین در هفته سی و نهم بارداری

در هفته ۳۹ بارداری، شما و جنینتان دوران بارداری کامل و موفقی را پشت سر گذاشته اید. ممکن است احساس کنید "زمان زایمانتان فرا رسیده است". این اتفاق می تواند بسیار خوب باشد. زمان بارداری همه زنان تا هفته ۴۰ طول نمی کشد. به هر حال رشد جسمی جنین شما کامل است، اما او هنوز مشغول چربی آوری است که او را برای تنظیم دمای بدن در دنیای خارج از رحم کمک خواهد کرد. در ۳۹ هفتگی، از بالای سر تا پایین باسن یک جنین تقریباً ۳۵.۴ سانتی متر است (معروف به CRL) و قد جنین از بالای سر تا پاشنه پایش بیش از ۵۰.۵ سانتی متر خواهد بود. در این هفته، وزن جنین حدود ۳۴۰۳ گرم است. 

جنین در هفته چهلم بارداری: ثانیه شماری برای زایمان

با ورود به چهلمین هفته، شاید به نظرتان از موعد مقرر زایمان گذشته باشد. با این حال آنقدر که فکر می کنید دیر نیست. به خصوص اگر زمان بارداری را فقط براساس روز آخرین قاعدگی خود محاسبه کرده باشید. گاهی اوقات خانم ها دیرتر از حد زمان مشخص تخمک گذاری می کنند. اما اگر در موعد مقرر خود به خود زایمان نکنید، پزشک شما احتمالاً آزمایشاتی (مانند سونوگرافی) را انجام می دهد تا مطمئن شود که می توانید با خیال راحت بارداری خود را ادامه دهید. در ۴۰ هفتگی، از بالای سر یک جنین تا پایین باسنش حدود ۳۶.۳ سانتیمتر فاصله دارد (که به عنوان CRL شناخته می شود) و قد او ممکن است از بالای سر تا پاشنه پایش بیش از ۷/۵۱ سانتی متر باشد. در این هفته ممکن است وزن او نزدیک به ۳۶۱۷ گرم باشد.

جنین در هفته چهل و یکم بارداری: دارد دیر می شود

جنین شما اکنون تاخیر دار در نظر گرفته می شود. گذشت بیش از دو هفته از موعد مقرر زایمان می تواند مادر و جنین را در معرض عوارض قرار دهد. بنابراین پزشک احتمالاً در مورد القای زایمان با مادر صحبت خواهد کرد. بلاخره با در نظر گرفتن تمهیدات لازم و پس از ۹ ماه انتظار، شما فرزند دلبند خود را در آغوشتان خواهید گرفت.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
گریه جنین در رحم مادر
زمان و ورزش برای چرخش جنین
بریچ بودن جنین یعنی چه؟
کم شدن حرکات جنین
جفت سر راهی چیست؟
ترمیم سلولهای آسیب دیده مادر توسط جنین در بارداری
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان