ترشحات طبیعی و غیر طبیعی نوک سینه

نویسنده عطیه کشاورز

گرچه ترشح از نوک پستان یا خروج مایع از آن بخصوص زمانی که به رنگ سیز یا حتی خون مانند خارج می شود می‌تواند بسیار نگران کننده باشد، اما در بسیاری از زنان طبیعی است. به حدی که دریکی از مطالعات انجام شده حدود ۸۳ درصد از زنان که شامل افراد پیر و جوان، مادران و غیر مادران و همچنین افرادی که بارداری را تجربه کرده یا نکرده بودند، ترشحات سینه را تجربه می‌کردند.  انواع مختلفی از ترشح نوک سینه و همچنین علل بالقوه زیادی برای آن وجود دارند و در حالیکه یکی از دلایل آنها می‌تواند سرطان یا پیش آگاهی برای آن باشد اما این موضوع اتفاقی است که به ندرت رخ می‌دهد. رنگ، قوام، مقدار و... از مواردی هستند که می‌توانند به پزشک برای بررسی شرایط کمک کنند.

تفاوت ترشحات طبیعی و غیر طبیعی نوک سینه

ترشح خونی نوک سینه هرگز طبیعی نیست. علائم دیگر ناهنجاری شامل وجود ترشح در یک سینه و ترشحاتی است که خود به خود و بدون هیچ گونه لمس یا تحریک سینه اتفاق می‌افتند. به طور معمول رنگ دلیل کافی برای مشخص کردن طبیعی یا غیر طبیعی بودن ترشحات نیست چرا که هردو فرم طبیعی و غیر طبیعی می‌توانند شفاف، زرد، سفید یا سبز رنگ باشند. ترشحات طبیعی نوک سینه اغلب در هر دو سمت دیده می‌شوند و به طور معمول به دنبال فشرده شدن یا لمس ترشح خواهند شد.

احساس نگرانی ممکن است در بعضی از زنان باعث شود تا تلاش کنند بیشتر سینه خود را بررسی کنند و همین موضوع می-تواند به بدتر شدن عارضه دامن بزند در صورتیکه در غیر این حالت ممکن است وضعیت به طور خود به خودی نیز بهبود بیابد. اما در نهایت مراجعه پزشک در صورت مشاهده‌ی هر وضعیت مشکوکی بهترین انتخاب است و او با بررسی‌های لازم می‌تواند مشخص کند که آیا این ترشحات طبیعی (فیزیولوژیکی) و یا غیر طبیعی (پاتولوژیک) هستند. در صورتیکه پزشک تشخیص دهد که ترشحات پاتولوژیک و نیازمند درمان هستند باز جای نگرانی نیست چرا که عمده‌ی بیماری‌هایی که با ترشح نوک سینه همراه هستند جدی نبوده و به راحتی به خصوص در این مرحله قابل درمان هستند.

به طور کلی وضعیت‌های شایعی که می‌توانند ترشحات طبیعی داشته باشند عبارتند از:

 • بارداری: در مراحل اولیه‌ی بارداری برخی از خانم‌ها متوجه ترشحات واضح پستان از نوک سینه می‌شوند که در مراحل بعدی بارداری این ترشح ممکن است ظاهر آبکی و شیری به خود بگیرد.
 • قطع شیردهی: حتی پس از قطع شیردهی نوزاد، ممکن است مادر متوجه شود که هنوز ترشحات شیر مانند دارد که تا مدتی این موضوع طبیعی خواهد بود.
 • تحریک: وقتی نوک سینه‌ها تحریک یا فشرده می‌شوند ممکن است ترشح مایع اتفاق بیفتد. از دلایلی که می‌تواند ترشحات معمولی سینه را به دنبال داشته باشد می‌تواند به اصطکاک مداوم نوک سینه با سوتین مثلا در حین انجام تمرینات شدید بدنی مانند دویدن اشاره کرد.

رنگ ترشحات سینه غیر طبیعی

ترشح نوک سینه می‌تواند به دلایل متفاوتی اتفاق بیفتد و برخی از آنها نیز می‌توانند پیش نشانه‌ای برای بیماری‌های دیگر باشند. در دوره‌های خاصی از زندگی زنان مثل دوران یائسگی، بعد از دوران یائسگی، دوره شیردهی و پس از زایمان این ترشحات سینه ممکن است افزایش بیایند. این ترشحات ممکن است یا به صورت خود به خودی یعنی بدون تاثیر خارجی و یا در هنگام دستکاری سینه مانند فشار دادن نوک آن خارج شوند. از نظر ظاهری این ترشحات ممکن است نازک و شفاف، کمی ضخیم و شیری رنگ، چرک مانند، کدر و همراه با عفونت، بسیار غلیظ، چسبناک و پنیر مانند و یا همراه نشانه‌هایی از انسداد مجاری شیری باشند. علاوه بر این رنگ ترشحات هنگام تعیین علل زمینه‌ای می‌تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. این رنگ‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 
دلایل احتمالی رنگ ترشحات سینه
انسداد مجاری شیر، سرطان سینه شفاف
دوران شیردهی، تغییرات هورمونی، گالاکتوره شیری رنگ
عفونت زرد
مسدود شدن مجاری شیر، بیماری فیبروکیستیک پستان سبز
بیماری فیبروکیستیک پستان قهوه ای
پاپیلومای داخل مجرایی، سرطان سینه قرمز یا رنگ خون

این‌ها صرفا بخشی از دلایل احتمالی است که لازم است حتما توسط پزشک رد یا تایید شود. 

ترشح نوک سینه ممکن است به صورت یک طرفه یا دو طرفه رخ بدهد. ترشحات یک طرفه بیشتر به بیماری‌های زمنیه‌ای مانند پاپیلومای داخل مجرایی، انسداد مجاری شیری و حتی سرطان سینه باشد. از سوی دیگر ترشحات دو طرفه بیشتر به تغییرات هورمونی یا شرایط سیستمیک مانند بیماری تیروئید مربوط هستند. در مجموع ترشحات سینه ممکن است از یک مجرا یا هردو مجرای آن رخ دهند که شرایط موضعی می‌تواند بر آن تاثیر بگذارد. ترشح از نوک سینه ممکن است به تنهایی رخ داده  و یا همراه با علائم مرتبط دیگری باشد، به عنوان مثال:

 • تب ممکن است نشان دهنده‌ی عفونت سینه (ماستیت) باشد.
 • پریود نشدن ممکن است نشان دهنده‌ی بارداری یا هایپرپرولاکتینمی (افزایش سطح هورمون پرولاکتین) باشد.
 • وجود توده در سینه همراه با وجود ترشحات می‌تواند نشان دهنده‌ی سرطان سینه باشد.
 • برخی از شرایطی که باعث ترشح می‌شوند نیز ممکن است باعث درد پستان شوند.

 علت ترشحات سینه

ترشح از نوک سینه بخشی از فرآیند طبیعی پستان در طی دوران بارداری و شیردهی است. همچنین ممکن است با تغییرات هورمون قاعدگی و تغییرات فیبروکستیک همراه باشد. ترشحات شیری بعد از دوران شیردهی به طور معمول روی هر دو سینه تاثیر می گذارد و می تواند تا دو یا سه سال پس از قطع شیردهی ادامه داشته باشد. اما در غیر این صورت ترشح نوک پستان در صورتیکه که لباس فرد را لکه دار کند می تواند آزاد دهنده و نگران کننده باشد. بنابراین در این زمان مراجعه به پزشک اولین گام در کاهش اضطراب و بررسی شرایط خواهد بود. گاهی اوقات تشخیص علت زمینه ای ترشح نوک پستان ممکن است طول بکشد اما توجه به آن و اقدام برای درمان می تواند بهترین انتخاب فرد باشد.

 1. بارداری
 2. تحریک سینه
 3. بیماری فیبروکیستیک سینه
 4. تغییرات هورمونی
 5. داروها
 6. عفونت ها
 7. اکتازی مجاری ستان
 8. گالاکتوریا
 9. پاپیلومای درون مجرایی
 10. سرطان پستان

ترشح نوک سینه در نوزادان

در نوزادان مقدار کمی ترشح از نوک سینه که شفاف تا سفید رنگ به نظر رسیده و با تورم سینه و وجود توده ای کوچک همراه باشد، نسبتا شایع بوده و می‌تواند با هورمون های به جا مانده از بارداری ارتباط داشته باشد. پس از دوران بارداری وجود ترشحات خونی اتفاقی است که ممکن است رخ بدهد و با اکتازی مجاری پستانی مرتبط باشد.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سرطان سینه از علائم تا درمان
آزمایش ژنتیکی سرطان پستان و تاثیر نتایج آن
معاینه پستان در خانه
انواع سرفه و درمان
درمان خانگی سرفه خشک
خارج کردن آب از داخل گوش
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان