کراتوز سبورئیک

نویسنده سارا فرخی

کراتوز سبورئیک یک رشد شایع و غیر سرطانی پوست است. آن ها می توانند ناخوشایند باشند، اما رشدشان برای فرد مضر و خطرناک نیست. با این حال در برخی موارد، تشخیص کراتوز سبورئیک پوستی از ملانوم (نوع بسیار جدی سرطان پوست) دشوار است. بنابراین اگر پوست به طور غیرمنتظره تغییر کرد، همیشه باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. افراد با افزایش سن استعداد بیشتری برای ابتلا به کراتوز سبورئیک پوستی خواهند داشت. کراتوزهای سبورئیک معمولاً قهوه ای، مشکی یا برنزه روشن هستند و ظاهر آن ها مومی شکل، پوسته پوسته و کمی برجسته به نظر می رسد. آن ها معمولاً در سر، گردن، قفسه سینه یا کمر ظاهر می شوند؛ باید به این نکته توجه داشت که کراتوزهای سبورئیک بی ضرر هستند و مسری نمی باشند. آن ها نیازی به درمان ندارند، اما ممکن است مبتلایان تصمیم بگیرند که اقدام به حذف و از بین بردن آن ها نمایند زیرا این ضایعات اذیت کننده می باشند.

علائم کراتوز سبورئیک چیست؟

کراتوز سبورئیک معمولاً شبیه ضایعات مومی شکل یا زگیل است. کراتوز سبورئیک معمولاً به راحتی از طریق ظاهرش قابل تشخیص است با این حال علائم زیر را ممکن است از خود به نمایش بگذارد:

 1. ضایعات از رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای یا سیاه متغیر هستند.
 2. شکل آن ها گرد یا بیضی شکل است.
 3. آن ها مثل خال، بر روی پوست چسبیده شده اند.
 4. سطح آن ها صاف یا کمی برجسته و گاهی پوسته پوسته است.
 5. اندازه آن ها از بسیار کوچک تا بیش از ۲.۵ سانتیمتر عرض دارد.
 6. ممکن است خارش داشته باشد.

ویژگی های ظاهری ضایعات کراتوز سبورئیک چیست؟

۱. بافت

رشد ضایعات اغلب به صورت مناطق کوچک و ناهموار شروع می شود و با گذشت زمان، آن ها تمایل به ایجاد یک سطح ضخیم و شبیه زگیل خواهند داشت. این ضایعات اغلب ظاهری "چسبیده" به پوست دارند و همچنین ممکن است مومی به نظر برسند و سطوحشان کمی برجسته داشته باشد.

۲. شکل

ضایعات معمولاً به شکل گرد یا بیضی شکل هستند.

۳. رنگ

رشد معمولاً قهوه ای است، اما می تواند زرد، سفید یا سیاه نیز باشد.

در چه محل هایی ممکن است کراتوز سبورئیک دیده شود؟

این ضایعات در ابتدا کم هستند اما در مدت زمان کوتاهی ممکن است تعدادشان افزایش بیابد و در مکان های مختلفی از بدن دیده شوند، از جمله:

 • سینه
 • پوست سر
 • شانه ها
 • کمر
 • شکم
 • صورت

در حالت کلی این ضایعات می توانند در هر نقطه از بدن به جز در کف پا یا کف دست مشاهده شوند.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

کراتوز سبورئیک خطرناک نیست، اما نباید از تغییرات روی پوست خود چشم پوشی کنید؛ زیرا تمایز بین ضایعات بی خطر و خطرناک دشوار است، به عنوان مثال علائمی که شبیه کراتوز سبورئیک به نظر می رسند در واقع می توانند نشانه ای از ملانوم باشند. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 1. مشاهده تعداد زیادی ضایعات کراتوز سبورئیک بر روی پوست در مدت زمان کوتاه
 2. وقتی لباس شما به این ضایعات مالیده شود، تحریک می شوند یا خونریزی می کنند. 
 3. متوجه تغییرات مشکوک در پوست خود می شوید. تغییراتی مانند ایجاد زخم ها یا برآمدگی هایی که به سرعت رشد می کنند، خونریزی می کنند و بهبود نمی یابند. اینها می توانند نشانه هایی از سرطان پوست باشند.

علل کراتوز سبورئیک پوستی چیست؟

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد کراتوز سبورئیک می شود. در حالت کلی بروز این مشکل در برخی از خانواده ها متداول است، بنابراین ژن ها می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

عوامل خطر کراتوز سبورئیک

عوامل خطرساز این بیماری عبارت هستند از:

 1. سن افراد: به طور کلی در سن بالای ۵۰ سال احتمال ابتلا به کراتوز سبورئیک پوستی بیشتر است. هرچه سن افزایش یابد، استعداد ابتلا به این بیماری نیز بیشتر می شود.
 2. داشتن یک یا چند عضو خانواده مبتلا به کراتوز سبورئیک: این بیماری پوستی اغلب در خانواده ها مشاهده می شود. به طور کلی با افزایش تعداد بستگان آسیب دیده، خطر ابتلای سایرین نیز افزایش می یابد.
 3. قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید: شواهدی وجود دارد که نشان می دهند پوستی که دائما بدون محافظ (ضد آفتاب و کلاه) در معرض آفتاب قرار می گیرد، بیشتر دچار کراتوز سبورئیک می شود. بنابراین در زمان هایی که نور خورشید در حداکثر تابش خود قرار دارد از خانه خارج نشوید. اما اگر مجبورید، از یک کلاه لبه دار و کرم ضد آفتاب مناسب با SPF کافی استفاده نمایید.

کراتوز سبورئیک چگونه تشخیص داده می شود؟

یک متخصص پوست اغلب قادر خواهد بود کراتوز سبورئیک را از طریق چشم تشخیص دهد. در صورت عدم اطمینان وی از چیستی و ماهیت ضایعات، ممکن است بخشی یا تمام ضایعه را برای آزمایش در آزمایشگاه از روی پوست بردارد که به این روش بیوپسی پوستی می گویند. نمونه بیوپسی شده زیر یک میکروسکوپ توسط یک آسیب شناس آموزش دیده بررسی می شود و در نهایت مشاهدات و تشخیص وی در قالب یک برگه شامل گزارشات کارشناسی شده ارائه می شود. این گزارش می تواند به پزشک در تشخیص کراتوز سبورئیک یا سرطان (مانند ملانوم بدخیم) کمک کند.

کراتوز سبورئیک پوستی چگونه درمان می شود؟

در اکثر مواقع نیاز به درمان خاصی برای کراتوز سبورئیک نیست و فرد تنها باید مراقب باشد که آن را نکشد، خراش ندهد و دائم دستمالیشان ننماید؛ زیرا این کار می تواند منجر به خارش، درد و خونریزی شود. اگر کراتوز سبورئیک کنده شود یا تحریک شود یا خونریزی کند یا حتی فرد از ظاهر و احساس آن خوشش نیاید چندین گزینه برای از بین بردن آن ها در دسترسش خواهد بود. مانند موارد زیر:

 1. انجماد با نیتروژن مایع (کرایوسرجری): جراحی سرمایشی می تواند یک راه موثر برای حذف کراتوز سبورئیک باشد. البته این متد درمانی همیشه روی ضایعات ضخیم و برجسته جواب نمی دهد و ممکن است منجر به تغییر رنگ پوست درمان شده شود.
 2. تراشیدن سطح پوست (کورتاژ): ابتدا پزشک ناحیه مورد نظر را بی حس کرده و سپس از تیغه چاقوی جراحی برای برداشتن ضایعه استفاده می کند. گاهی اوقات ترکیب دو روش کورتاژ (Curettage) و عمل جراحی کرایو، برای درمان رشدهای نازک یا صاف استفاده می شود. 
 3. سوزاندن با جریان الکتریکی (الکتروکوتر یا الکتروسرجری): طی این روش از جریان الکتریکی برای از بین بردن ضایعات استفاده می شود. به این ترتیب ابتدا پزشک ناحیه مورد نظر را بی حس کرده و سپس با الکتروکوتر ضایعات را از بین می برد. این روش را می توان به تنهایی یا همراه با تراشیدن سطح پوست، مخصوصاً هنگام برداشتن ضایعات ضخیم تر، استفاده کرد. اگر این روش به درستی انجام نشود، ممکن است جای زخم باقی بماند و ممکن است بهبودی و طول درمان آن کمی بیشتر از سایر روش ها طول بکشد.
 4. تبخیر ضایعات با لیزر (ابلیشن): انواع مختلف لیزرهای درمانی برای چنین شرایطی در دسترس قرار دارند.
 5. استفاده از محلول پراکسید هیدروژن: در صورت افزایش اندازه و تعداد ضایعات، پزشک ممکن است محلول ۴۰ درصد پراکسید هیدروژن (اسکاتا) را تجویز کند که به صورت موضعی بر روی پوست استفاده می شود. ثابت شده است که این دارو در از بین بردن کراتوزهای سبورئیک موثر است، اما ممکن است باعث تحریک پوست گردد. این محلول باید با احتیاط مصرف شود، زیرا می تواند باعث آسیب چشم شود.

انتظارات پس از حذف ضایعات کراتوزهای سبورئیک

ممکن است پوست فرد در محل حذف ضایعات روشن تر به نظر برسد که البته تفاوت رنگ پوست اغلب با گذشت زمان کمتر به چشم می آید. در بیشتر مواقع کراتوز سبورئیک بر نمی گردد و عود نمی کند، اما این امکان وجود دارد که در قسمت دیگری از بدن یک مورد جدید از آن دیده شود.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
چرا خال می زنیم؟
انواع سرفه و درمان
درمان خانگی سرفه خشک
خارج کردن آب از داخل گوش
عوارض لیپوساکشن چیست؟
نکات مهم هنگام گرفتگی گوش
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان