زمان تخمک گذاری و بارداری

نویسنده الهه بزرگی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

براساس سیکل عادت ماهانه خانم‌ها، زمان مناسب برای وقوع حاملگی معادل زمان تخمک‌گذاری است که تقریبا معادل ۱۲ الی ۱۴ روز بعد از اولین روز شروع عادت ماهانه است.

روش های تعیین زمان تخمک گذاری

 روش‌های طبیعی تعیین زمان تخمک‌گذاری به طور کلی عبارتند از :

۱) روش تقویمی:

در این روش فرد باید قاعدگی‌های مرتبی طی شش ماه داشته باشد و تاریخ‌ها را یادداشت کند و با کم کردن عدد  ۱۸ از کوتاهترین سیکل و عدد ۱۱ از طولان‌ ترین سیکل، دو عدد به دست می‌آید که بین دو عدد حاصل، زمان مناسب اقدام به بارداری است.

به طور کلی میشه گفت در خانم‌ها با قاعدگی ۲۶-۳۲روزه، بین روزهای ۸-۱۹ نزدیکی داشته باشند.

۲) روش درجه حرارت بدن:

اگر در میانه سیکل سه روز متوالی دمای بدن به مقدار ۰/۴-۰/۸درجه، بالا برود موید وقوع تخمک‌گذاری است. سایر تغییرات مثل درد و لکه‌بینی میانه دوره را نیز می‌توان ملاک قرار داد .

۳) موکوس سرویکس:

در طی دوره باروری سیکل، مایع مترشحه از واژن مرطوب، لزج، رقیق و کشسان است و از زمان ظهور این مایع تا سه روز بعد از آخرین روز مشاهده آن زمان مناسب اقدام به بارداری است.

توجه داشته باشید که شانس باروری در هر سیکل ماهانه، ۲۵٪ می‌باشد و شانس تولد  کودک زنده در هر سیکل با افزایش سن کمتر می‌شود.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
من 40 ساله هستم الان نزدیک به یه سال پریود نمیشم دلیلش چیه؟
عدم قاعدگی یا به اصطلاح آمنوره علل مختلفی دارد مثل اختلال هورمونی ، یائسگی زودرس و اختلال تیرویید و .... توصیه میکنم یک ازمایش کامل خون و هورمون و یک سونوگرافی کامل رحم و تخمدان انجام دهید و حتما توسط متخصص زنان جهت معاینه و درمان ویزیت شوید .
حدود دو ماه از پریود قبلی ام گذشته است اما پریود نشدم علت آن چیست؟
علل عقب افتادن قاعدگی متعدد است : شایع ترین ان به علت باردار است و سپس اختلال هورمونی ، اختلال تیرویید ، یائسگی زودرس و .... است . توصیه میکنم ابتدا یک ازمایش کامل خون و هورمون انجام دهید و توسط متخصص زنان معاینه شوید .
چند مدت قبل بارداری ناموفق داشته ام.در حال اقدام به بارداری هستم اما در سمت چپ زیر شکم احساس درد می کنم. علت چیست؟
درد های شکمی علل محتلفی دارد شامل درد ناشی از کیست ، اندومتریوز ، توده ، آپاندیسیت ، بارداری های خارج رحمی ، درد های عصبی عضلانی و فتق ، عفونت لگنی و .... توصیه میکنم ابتدا حتما معاینه شوید در صورتی که نکات مثبتی در معاینه یافت شود سونوگرافی یا سی تی اسکن در صورت لزوم درخواست میشود .
16 ساله هستم و به مدت 5 است پریود نشدم. دل درد و یبوست هم دارم. علت چیست؟
نامنظم بودن قاعدگی علل مختلفی مثل اختلالات هورمونی، تیرویید، کیست های تخمدان و ... دارد توصیه میکنم حتما توسط متخصص زنان ویزیت شوید و یک ازمایش کامل خون و هورمون و سونوگرافی انجام دهید و درمان مناسب دریافت کنید. پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیک
انتخاب جنسیت جنین با نوع رابطه جنسی
تخمک گذاری چیست؟
سندروم قبل از قاعدگی
دقت تست های تشخیص بارداری
اقدامات پیش از بارداری
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان