نعوظ بی علت طبیعی است؟

نویسنده عطیه کشاورز
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

گاهی اوقات مردان نعوظ بی علت که به صورت  تصادفی یا اتفاقی رخ می دهد، را تجربه می کنند. اما نعوظ بی دلیل طبیعی است؟  نعوظ تصادفی صرفا صبح‌ها اتفاق می‌افتد و به معنی آن است که نعوظ بدون تحریک جنسی رخ داده باشد. گرچه نوجوانان و جوانان بیشتر دچار نعوظ اتفاقی می‌شوند اما در بزرگسالان نیز ممکن است دیده شود و فارغ از مبحث سن امری طبیعی است. گاهی اوقات مشکل در نعوظ یا حفظ آن نیز نگران کننده نیست اما در مجموع اگر تغییرات زیادی در توانایی نعوظ مشاهده شود ممکن است نشانه‌ای از اختلال نعوظ یا مسئله‌ی پزشکی دیگری باشد که لازم است برای بررسی آن با پزشک مشورت شود. در این متن به علت نعوظ بی اختیار و درمان آن می پردازیم.

سطح هورمون ها نیز در طول روز متغیر است، به ویژه تستوسترون، و این می تواند باعث نعوظ تصادفی شود.

تستوسترون چه نقشی در نعوظ  شبانه آلت (NPT) دارد؟

تستوسترون نقش مهمی را در عملکرد جنسی ایفا می‌کند. گرچه ممکن است این هورمون در نعوظ تصادفی نیز نقش داشته باشد اما هنوز اطلاعات کاملی مبنی بر عملکرد دقیق آن در دسترس نیست.

 1. به طور کلی نعوظ در پی تحریک جنسی اتفاق افتاده و به دنبال آن برانگیختگی هورمون‌ها، عضلات، اعصاب و رگ‌های خونی در کنار هم به وقوع می پیوندد.
 2. این کار از زمانی شروع می‌شود که سیگنال‌های عصبی در مغز باعث می‌شوند تا با تغییراتی مانند گشاد شدن عروق متصل به آلت، خون زیادی به آلت تناسلی وارد شود که این امر منجر به تورم و سفت شدن آلت شده و سپس رگها بسته شده و برای حفظ نعوظ تلاش می‌کنند.
 3. پس از برانگیختگی، رگهای آلت تناسلی دوباره باز شده و اجازه می‌دهد تا خون خارج شود.

در بیشتر موارد نعوظ تصادفی نیز یک عملکرد طبیعی و نشانه‌ای از سلامت اعصاب و خون رسانی سالم به آلت تناسلی تلقی می‌شود. به طور معمول ممکن است مردان در خواب ۳ تا ۵ بار نعوظ شبانه آلت را تجربه کنند که هرکدام احتمالا حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

نعوظ بی دلیل در نوجوانان شایع است و در بزرگسالان هم دیده می شود. در بیشتر موارد کاملا طبیعی است.

نعوظ شبانه آلت به چه علت اتفاق می‌افتد؟

عوامل زیادی می‌توانند باعث NPT شوند. 

 • تحریک جسمی، که بدن می‌تواند در هنگام خواب در اثر تماس با تخت دچار آن شود. 
 • تغییرات هورمونی، چرا که مثلا هورمون تستوسترون صبح‌ها در بالاترین حد خود قرار می‌گیرد. 
 • آرامش مغز، به طور کلی در ساعات بیداری مغز هورمون‌هایی را برای سرکوب نعوظ ترشح می‌کند که در خواب برای استراحت بیشتر از سطح آن می‌کاهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

گرچه نعوظ تصادفی به عنوان امری طبیعی شناخته می‌شود و معمولا نیازمند مداخله پزشکی نیست اما در صورت بروز مواردی لازم است تا با پزشک برای بررسی موضوع مشورت شود.

 • بروز تغییرات ناگهانی در نعوظ
 • احساس درد در ناحیه تناسلی هنگام نعوظ یا قبل و بعد از آن
 • اگر نعوظ بیش از ۴ ساعت به طول بیانجامد که در این حالت باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

نعوظ تصادفی و اختلال نعوظ چه ارتباطی با هم دارند؟

طبیعی است که فرد در هنگام تحریک جنسی گاهی قادر به ایجاد یا حفظ نعوظ نباشد که این امر ممکن است در اثر خستگی، مصرف الکل یا عوامل دیگری بوده و یا حتی هیچ دلیل مشخصی نداشته باشد. با این حال اگر این اتفاق به کرات رخ دهد لازم است با پزشک برای بررسی موضوع و علت به وجود آمدن آن که می‌تواند در انتخاب روش درمانی مناسب موثر باشد، مشورت شود. در نهایت برای اختلال در نعوظ که ممکن است منشا جسمی یا روانی داشته باشد داروهایی تجویز می‌شود که خونرسانی به آلت تناسلی مردانه را افزایش می‌دهند و از عوارض جانبی این داروها می‌توان به نعوظ تصادفی نیز اشاره کرد. 

چطور باید نعوظ های تصادفی را کنترل کرد؟

ممکن است فرد قادر به جلوگیری از بروز نعوظ های تصادفی نباشد و همین موضوع باعث نگرانی وی شود که در این موارد می‌توان به پزشک مراجعه و از طبیعی بودن امر یا وجود یک بیماری‌ زمینه‌ای دیگر اطمینان حاصل کرد. اما به طور کلی با رعایت مواردی می‌توان برای مدیریت بهتر نعوظ های تصادفی تلاش کرد:

 1. پرت کردن حواس و برداشتن تمرکز از فکر کردن به چیزی غیر از نعوظ. این حواس پرتی می‌تواند به فرد کمک کند تا با سرعت بیشتری از مرحله‌ی نعوظ بگذرد. در بعضی از افراد انجام یک کار ذهنی مانند حل مسائل ریاضی ساده می-تواند موثر عمل کند.
 2. اجتناب از تحریک نعوظ تصادفی. تحریک بیشتر می‌تواند نعوظ تصادفی را به یک نعوظ معمولی تبدیل کند که همین امر می‌تواند باعث طولانی‌تر شدن آن شود. در بعضی از مواقع این تحریک بیشتر ممکن است به علت حرکت لباس اتفاق بیفتد که باید از بروز آن جلوگیری کرد.
 3. تغییر موقعیت. تغییر موقعیت مثلا از حالت خوابیده به نشسته یا آزاد کردن فاق شلوار ممن است بتواند به فرد برای کنترل نعوظ کمک کند.
 4. سرد کردن بدن. رفتن به هوای سرد یا دوش آب سرد گرفتن ممکن است برای فرد کمک کننده باشد.
 5. قرار دادن دست‌ها در جیب. با اینکار می‌توان نعوظ را پنهان کرد.
 6. با استفاده از وسایل مانند کتاب، کیف یا ... می‌توان جلوی فاق شلوار را گرفته و نعوظ را از چشم دیگر پوشاند.

به طور کلی باید در نظر داشت که این موضوع وضعیتی طبیعی بوده و می‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای از عملکرد سالم جنسی در مردان در نظر گرفت.

جمع بندی

نعوظ اتفاقی یا تصادفی بدون تحریک جنسی رخ داده و به طور کلی امری طبیعی شناخته شده و معمولا نیازمند مداخله نیست و به عنوان یک تجربه مشترک بین مردان در هر سنی شناخته می‌شود. گرچه معمولا بروز نعوظ تصادفی مشکلی برای وضعیت سلامت فرد ایجاد نمی‌کند اما مردانی که به طور مداوم در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل هستند باید با پزشک برای بررسی شرایط مشورت کنند چرا که این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای وجود یک بیماری نیازمند به درمان باشد.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
کنار آلت تناسلی قرمز شده و دارای لکه های قهوه ای است مانند اگزما که با سوزش همراه است علت ان چیست؟
مهمترین اقدام در بررسی ضایعات این ناحیه عبارتند از شرح حال دقیق و بررسی سوابق بالینی، معاینه توسط پزشک و گاهی مواقع ارزیابی های آزمایشگاهی است.بیماریهای پوستی دستگاه تناسلی مردان بسیار گوناگون است و بیماری های متعددی از جمله: عفونت های انگلی و عفونت های قارچی می توانند به شکل ضایعات پوستی آلت تناسلی ، مقعد یا کشاله ران تظاهر یابند. متخصص بیماریهای پوستی دستگاه تناسلی مردان با شناسایی این بیماران می تواند بهترین درمان را انتخاب کند
مطالب مرتبط
تادالافیل چیست؟
علت اختلال نعوظ در مردان
واریکوسل و اختلال نعوظ
چرا مردان اسپرم زیادی تولید می کنند؟
معایب و مزایای ختنه کردن در مردان
سرطان پروستات؛ از علائم تا درمان
آخرین مطالب
دل درد در بارداری
خواص درمانی گانودرما
علت کبودی نوزاد تازه متولد شده
تغذیه در دوران پریودی
تغذیه در التهاب مری
گانگرن فورنیه چیست؟